Piątek, 24 maja 2024 - Joanny, Zdenka, Zuzanny

Aktualności

Brzezinianki nagrały świąteczny teledysk

Środa, 16 grudnia 2020

Zespół śpiewaczy Brzezinianki działający w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach nagrał teledysk pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi”. Nagranie powstało w pomieszczeniach dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Zmarł Wojtek STACHURSKI

Wtorek, 15 grudnia 2020

Dziś w południe zmarł w szpitalu WOJCIECH STACHURSKI – kompozytor, muzyk, autor tekstów, producent muzyczny, scenarzysta widowisk estradowych, członek zwyczajny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Miał 65 lat.

Platynowe Lwy dla A. Barańskiego

Poniedziałek, 14 grudnia 2020

Pińczowianin Andrzej Barański otrzymał Platynowe Lwy – nagrodę za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który zakończył się w Gdyni.

Przed 110. rocznicą urodzin "Ponurego"

Czwartek, 10 grudnia 2020

Wojciech Königsberg, niezależny historyk, biograf cichociemnego płk. Jana Piwnika „Ponurego” oraz autor bloga poświęconego Armii Krajowej pod nazwą „Wokół „Ponurego” zwraca się za naszym pośrednictwem o pomoc w przygotowaniu swoich kolejnych książek.

Renowacja mebli ze zbiorów MH-A w Ostrowcu

Środa, 9 grudnia 2020

W Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończyła się gruntowna renowacja 9 obiektów z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego: ośmioczęściowego kompletu mebli salonikowych w stylu Ludwika XVI oraz kanapy w stylu biedermeieru wiedeńskiego.

Jubileusz Muzeum Historyczno-Archeologicznego

Piątek, 4 grudnia 2020

Krzemionki to część Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które oficjalnie funkcjonuje od 54 lat. Na facebookowej stronie Rezerwatu Krzemionki możemy przeczytać o historii powstania placówki.

Starachowiccy górnicy i hutnicy

Piątek, 4 grudnia 2020

W dniu święta ludzi ciężkiej i niebezpiecznej pracy, 4 grudnia, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przypomina starachowickich górników i hutników, zapraszając na małą wycieczkę po historii starachowickiego górnictwa rud żelaza.

„KO-LEKCJE”

Piątek, 4 grudnia 2020

„Ko-lekcje” - to platforma edukacyjna, która atrakcyjnie i współcześnie opowiada o polskim designie i jej twórcach. Powstała dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego Kulturawsieci. Na stronie facebookowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu znajdziemy trzy części cyklu.

Ostrowieckie tradycje górnicze

Piątek, 4 grudnia 2020

Z okazji przypadającego dziś święta górników, Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przypomina na swojej facebookowej stronie o tradycji górniczej Ostrowca i okolic.

Orkiestra Dęta OSP w Daleszycach z kolejną płytą

Poniedziałek, 30 listopada 2020

Orkiestra Dęta OSP w Daleszycach nagrała swoją kolejna płytę CD - „Pasja łączy pokolenia”. Znajduje się na niej 13 utworów z różnej dziedziny muzyki: marsze, wiązanki utworów patriotycznych, wiązanki piosenek rozrywkowych…

Pogrzeb Włodzimierza KWAPISZA

Poniedziałek, 30 listopada 2020

We wtorek 1 grudnia odbędzie się pogrzeb zmarłego 25 listopada Włodzimierza KWAPISZA. O godz. 13.00 w kościele pw. św. Stanisława na Barwinku rozpocznie się żałobna msza święta. Włodzimierz Kwapisz spocznie na cmentarzu na kieleckich Piaskach.

95 lat po śmierci Żeromskiego. Unikatowa ulotka z pogrzebu pisarza trafiła do Ciekot

Piątek, 20 listopada 2020

Unikatowa ulotka rozrzucana z pokładu samolotu krążącego nad konduktem pogrzebowym Stefana Żeromskiego trafiła do dworku pisarza w Ciekotach. Przekazała ją kustosz Kazimiera Zapałowa. Fascynująca, ale też symboliczna jest historia, jak weszła w jej posiadanie. O fakcie tym można przeczytać na stronie internetowej Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

Chęciny Kazimierza Wielkiego

Wtorek, 17 listopada 2020

O roli Kazimierza Wielkiego dla rozwoju Chęcin można przeczytać na stronie internetowej Zamku Królewskiego.

Zamek sandomierski na Słowacji

Poniedziałek, 16 listopada 2020

Wystawa „Zamek Królewski w Sandomierzu – inspirujący element Pomnika Historii” jest już dostępna dla słowackiej publiczności.

Spektakl „Bień 1920-2020”

Poniedziałek, 16 listopada 2020

Staszowski Ośrodek Kultury zamieścił na swoim kanale na You Tube spektakl „Bień 1920-2020” opowiadający o pochodzącym z powiatu staszowskiego Adamie Bieniu, który jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w kampanii litewsko-białoruskiej, był skazany w tzw. procesie szesnastu.

Komunikat WDK

Wtorek, 10 listopada 2020

Komunikat W związku z zakwalifikowaniem przez Ministerstwo Zdrowia powiatu kieleckiego i miasta Kielce do strefy czerwonej COVID - 19 i wiążącymi się z tym faktem obostrzeniami, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach z dniem 10 października 2020 r. wstrzymuje wszelkie imprezy i wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności do odwołania.

„Ginące zawody – garncarstwo”

Poniedziałek, 9 listopada 2020

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło cykl prezentacji związanych z kulturowym dziedzictwem Ziemi Świętokrzyskiej.

Międzynaroddowy Dzień Łamańców Językowych

Poniedziałek, 9 listopada 2020

Przy okazji przypadającego wczoraj Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych (druga niedziele listopada) – Dom Kultury we Włoszczowie zamieścił na swojej stronie na Facebooku łamańce Małgorzaty Strzałkowskiej – autorki wierszyków i książek dla dzieci. Cechą charakterystyczną jej twórczości jest eksponowanie słów trudnych do wymówienia.

Świętokrzyskie zabytki techniki

Środa, 4 listopada 2020

Zabytkowy Zespół Wielkopiecowy w Starachowicach jest jednym z pomników świętokrzyskiej techniki opisanym w wydanym przez świętokrzyską ROT e-booku „Świętokrzyskie zabytki techniki”.

Chęcińskie lochy

Środa, 4 listopada 2020

Strona internetowa chęcińskiego zamku przypomina, że warownia swego czasu funkcjonowała jako więzienie stanu. Przetrzymywani tu byli m.in. brat przyrodni Władysława Jagiełły Andrzej Wingold, zwany Garbatym, który spiskował przeciwko władcy z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Muzeum, Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu

Wtorek, 3 listopada 2020

Muzeum, Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu - to miejsce, w którym można oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu „Ojciec Mateusz” oraz odwzorowane wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji.

Święci na zamku w Chęcinach

Poniedziałek, 2 listopada 2020

Przy okazji obchodzonych wczoraj Wszystkich Świętych, Zamek Królewski w Chęcinach przypomina na swojej stronie internetowej o mało znanych świętych związanych z historią twierdzy.

Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę

Piątek, 30 października 2020

W ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” Filharmonia Świętokrzyska dokonała nagrań audiowizualnych utworów polskich kompozytorów, które w ostatnich latach zamówiła bądź wykonała premierowo. Zadanie nosi nazwę „Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę”.

Drugi film o Sandomierzu

Piątek, 30 października 2020

W ramach projektu „Zamek Królewski w Sandomierzu – inspirujący element Pomnika Historii” powstał drugi, uzupełniający film promocyjny, ukazujący szerszy aspekt Sandomierza jako Pomnika Historii. Przedstawia bogactwo zabytkowej tkanki miasta oraz przepiękne sandomierskie krajobrazy.

Nie żyje Hubert GUZA

Czwartek, 29 października 2020

Na takie wiadomości nikt nie jest przygotowany. Podobnie było z nami w środę 28 października, gdy jak obuchem uderzyła w nas wiadomość o śmierci naszego Kolegi, współpracownika, doskonałego fachowca…

„Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach”

Środa, 28 października 2020

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach ze swoim projektem pt. „Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach” znalazło się na liście beneficjentów programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filmowe Chęciny

Środa, 28 października 2020

Corocznie 27 października odbywa się - zatwierdzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) - Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Z tej okazji Zamek Królewski w Chęcinach chciałby włączyć się w obchody tego święta, ponieważ zarówno średniowieczna warownia, jak i miasto Chęciny, wielokrotnie były miejscem plenerów filmowych i serialowych. Jest to świadectwo niesamowitej atrakcyjności jak i potencjału, jakim dysponuje ten obszar i który nierzadko stanowi tło dla dzieł dużego i małego ekranu.

Wirtualna wystawa ,,Dziedzictwo Romów..."

Poniedziałek, 26 października 2020

Dostępna jest już wirtualna wystawa pt. ,,Dziedzictwo Romów - ze zbiorów prywatnych Pawła Lechowskiego”, którą właśnie opublikowano na stronie Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa https://www.fundacjapd.pl/116a

Artyści apelują: Ratujcie polską kulturę!

Czwartek, 22 października 2020

Znani twórcy zaapelowali do polskich władz o przyjęcie kompleksowych rozwiązań wspierających polską kulturę bez obciążania budżetu. Mają one zapobiec zapaści polskiej branży artystycznej. Realizacja proponowanych przez artystów postulatów jest szczególnie ważna teraz, w czasie pandemii, gdy wielu z nich nadal nie ma możliwości zarobkowania.

Wirtualny spacer po Tokarni

Wtorek, 20 października 2020

Na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej dostępny jest już spacer wirtualny po obiektach Parku Etnograficznego w Tokarni.

„Zwierzaki mają głos”

Poniedziałek, 12 października 2020

Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem - udowadniają to uczniowie szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Właśnie została wydana książka pt. „Zwierzaki mają głos” zawierająca ich opowiadania.

Pobudziliśmy turystykę na Zamku w Chęcinach w długi weekend

Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Kompilacja atrakcji oraz fantastyczna atmosfera średniowiecza na Zamku Królewskim w Chęcinach przyciągnęły niemal 7 tys. turystów! Nikt się nie nudził. Cztery dni niesamowitych wrażeń w pięknym historycznym miejscu.

Zostań w domu – rozwiąż II część QUIZu wiedzy o malarstwie

Czwartek, 30 kwietnia 2020

Wczoraj prezentowaliśmy pierwszą część quizu wiedzy o malarstwie, a dziś zapraszamy do zmierzenia się z jego drugą odsłoną.Quiz został przygotowany przez Justynę Jopek, starszego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury.

Zostań w domu – rozwiąż I część QUIZu wiedzy o malarstwie

Środa, 29 kwietnia 2020

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym quizem wiedzy. Tym razem proponujemy zabawę przygotowaną przez Justynę Jopek, starszego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Quiz dotyczy wiedzy o malarstwie. Dziś prezentujemy część pierwszą, a jutro zapraszamy do zabawy w części drugiej.

Poznaj tradycje swojej małej ojczyzny

Wtorek, 28 kwietnia 2020

Projekt "Poznaj tradycje swojej malej ojczyzny" ma za zadanie szerzenie wiedzy na temat życia i kultury naszych przodków. Z prezentowanych na platformie E-LEARNING wykładów dotyczących strojów ludowych Kielecczyzny dowiedzą się Państwo jak wyglądał strój odświętny i codzienny dawnych mieszkańców naszego regionu. Zapraszamy na sześć wykładów z cyklu "Poznaj tradycje swojej małej ojczyzny".

Zostań w domu – rozwiąż wiosenny QUIZ

Piątek, 24 kwietnia 2020

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z wiosennym quizem wiedzy, przygotowanym przez dr Alicję Trukszyn - głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Zostań w domu – rozwiąż QUIZ z wiedzy o muzyce

Poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Nowy tydzień i nowy quiz. Tym razem serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z quizem wiedzy o muzyce, przygotowanym przez Michała Stachurskiego - głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Zostań w domu – rozwiąż QUIZ z wiedzy o teatrze

Piątek, 17 kwietnia 2020

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym quizem wiedzy. Tym razem proponujemy zabawę przygotowaną przez Huberta Guzę, głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Quiz dotyczy wiedzy o teatrze.

Zostań w domu – rozwiąż QUIZ z wiedzy o kabarecie

Czwartek, 16 kwietnia 2020

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym quizem wiedzy. Tym razem proponujemy zabawę przygotowaną przez Małgorzatę Kaczmarek, głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Quiz dotyczy artystów polskiego kabaretu lat 70. i 80. pochodzących ze środowiska kieleckiego lub z nim związanych, a został przygotowany w oparciu o książkę Andrzeja Domagalskiego i Leszka Kwiatkowskiego „Kabaret w Polsce 1950-2000”.

Lekcje historii sztuki

Środa, 15 kwietnia 2020

Zachęcamy do obejrzenia wykładów z historii sztuki, które prowadzi dr Piotr Rosiński.

WDK zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki

26 maja o godz. 18.00 w sali lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się...

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Rejmer

6 czerwca (w czwartek) o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbędzie się...

XVII Jarmark Świętokrzyski

W niedzielę, 26 maja, na Świętym Krzyżu odbędzie się XVII Jarmark Świętokrzyski. Hasło...

Koncert z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Maksym Rzemiński, znakomity kielecki pianista, będzie gwiazdą koncertu wieńczącego świętokrzyskie...

Koncert SBB w Kielcach

10 maja 2024 r. legendarna grupa SBB po raz pierwszy wystąpiła w Kielcach, w Wojewódzkim Domu...

Legendarna formacja SBB zagrała w Kielcach

10 maja 2024 r. na zawsze zapisze się w pamięci fanów kultowego zespołu SBB. Tego dnia po raz...

Majówka na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczyna sezon turystyczny. W długi weekend majowy na zwiedzających...

Urodziny Henryka Sienkiewicza. Piknik w Oblęgorku

W niedzielę, 5 maja, przypada 178 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Oblęgorku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 984 110
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności