Poniedziałek, 12 grudnia 2022
W sobotę 17 grudnia, w godz. 12.00 – 16.00, w Instytucie Dizajnu w Kielcach odbędą się warsztaty ceramiczne pt. "Dzika glina – od osadu geologicznego do ceramiki".
Piątek, 11 lutego 2022
Wystawa "Ofenkachel – kafel do pieca", której otwarcie zaplanowane jest na 1 marca, będzie w sposób przekrojowy prezentować różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach.
Piątek, 11 lutego 2022
Pasjonatów sztuki użytkowej – ceramiki, porcelany – zafascynowanych procesem kreacji, filozofią projektowania i produkcją tego typu pięknych przedmiotów kielecki Instytut Dizajnu zaprasza 17 lutego o godz. 17.30 (do czytelni Instytutu) na wykład "Porcelanowe kontemplacje. Daga Rogers o sztuce na talerzu".
Piątek, 14 stycznia 2022
W najbliższą sobotę, 15 stycznia o godz. 12.00, w Galerii Na Piętrze w Instytucie Dizajnu w Kielcach odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "To też ceramika".
Piątek, 14 maja 2021
14 maja o godz. 18.00 w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy ''Szkło z kolekcji BWA Sandomierz''. Współorganizatorem wydarzenia jest BWA Sandomierz oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Pięknych "Strefa Sztuki".
Czwartek, 29 kwietnia 2021
Projekt Secondary Archive to realizowany w formule online program badawczy oraz baza danych prezentująca historię wschodniej sztuki europejskiej z perspektywy kobiecej.
Wtorek, 30 marca 2021
W zbiorach kieleckiego Muzeum Narodowego znajduje się oryginalna waza pochodząca z Japonii z XVIII wieku.
Czwartek, 25 marca 2021
W ramach cyklu #historiajednegoeksponatu Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach prezentuje lalkę, którą otrzymało w darze od mieszkanki Łodzi w 2018 roku. Kama, bo takie imię widniało na pudełku, była prezentem, który pięcioletnia Wanda otrzymała od swoich rodziców na gwiazdkę w 1956 roku.
Poniedziałek, 22 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się cenny zabytek. Jest to filiżanka ze spodkiem "Swiss Pastime". Eksponat pochodzi z Anglii z około 1850 roku.
Środa, 24 lutego 2021
W pracowni ceramicznej Instytutu Dizajnu powstaje kolejna limitowana partia kieleckich dzików. Porcelanowe skarbonki trafią do sprzedaży już w marcu. Autorkami projektu są Marta Dachowska oraz Jolanta Szymanowska.
Środa, 3 lutego 2021
Powstanie projektu ''Hej, kubek!'' w Instytucie Dizajnu związane jest m.in. z bieżącą sytuacją epidemiologiczną. Ideą pomysłu było zwrócenie uwagi na to, że nawet niewielkie zmiany związane z projektem mogą przyczynić się do lepszego użytkowania przedmiotu, a tym samym ułatwić utrzymanie higieny.
Piątek, 6 listopada 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach na ekspozycji "Miasto zabawek" można zobaczyć unikatowy eksponat. Jest to porcelanowy serwis dla lalek z Fabryka Porcelany w Ćmielowie, pochodzący z lat 1950-1959.
Środa, 7 października 2020
Od 23 października w Muzeum Historii Kielc będzie prezentowana wystawa prac Czesława Łagowskiego.
Piątek, 31 lipca 2020
Wczoraj w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyło się otwarcie wystawy upamiętniającej św. Jana Pawła II. Planowana od kilku miesięcy wystawa ze względu na koronawirusa musiała zostać przełożona, jednak w czwartkowy wieczór wreszcie ujrzała światło dzienne.
Piątek, 26 czerwca 2020
Jeśli masz hobby, któremu poświęcasz czas i chciałbyś zainteresować nim innych, albo chcesz pochwalić się własnymi zbiorami, czy kolekcjami to najnowsza akcja Wojewódzkiego Domu Kultury „Hobby – moja pasja” jest właśnie dla Ciebie. Jedna z najnowszych inicjatyw WDK zachęca wszystkich do dzielenia się swoimi pasjami i zainteresowaniami z innymi.
Poniedziałek, 11 maja 2020
Prezentowana na zdjęciach lalka została wyprodukowana w Kaliskiej Fabryce Zabawek w latach 40. XX wieku. Wykonana w całości z celuloidu trafiła do Muzeum Zabawek i Zabawy uszkodzona – brakowało jej lewej nogi. Dzięki zastosowaniu technologii skanu i druku 3D udało się zrekonstruować brakującą kończynę.
Środa, 29 kwietnia 2020
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na cykl dostępny na profilu na Facebooku, przygotowany z myślą o kolekcjonerach i miłośnikach ćmielowskiej porcelany. Pracownicy muzeum opowiadają o historii fabryki, prezentują zdjęcia zabytków z muzealnych zbiorów. Analizują sygnatury i mówią o fałszerstwach. Najcenniejsze przykłady ceramiki ćmielowskiej prezentowane są na ekspozycji stałej w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. MNKi posiada najbogatszą w kraju kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zebrana w układzie chronologicznym, stanowi zespół znakomicie ilustrujący przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początków działalności zakładu po wiek XX.
Wtorek, 28 kwietnia 2020
Dziś przenosimy się na wystawę stałą do Muzeum Dialogu Kultur.
Środa, 15 kwietnia 2020
Muzeum Narodowe w Kielcach posiada najbogatszą w kraju kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zebrana w układzie chronologicznym, stanowi zespół znakomicie ilustrujący przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początków działalności zakładu po wiek XX.
Poniedziałek, 3 lutego 2020
Szklane, przestrzenno-rzeźbiarskie formy prezentowane w Muzeum Dialogu Kultur stanowią skromną, ale interesującą grupę współczesnego szkła artystycznego, pochodzącą ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Kielcach. Dominantą wystawy są prace Henryka Albina Tomaszewskiego, który znacznie przyczynił się do wytyczenia nowych dróg rozwoju polskiego szkła artystycznego. Z jego pracami zostały zestawione obiekty autorstwa Tasiosa Kiriazopoulosa i Jerzego Olszewskiego.