Czwartek, 19 maja 2022
W najbliższą niedzielę, 22 maja, w godz. 11.00–16.00 w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Rodzinne niedziele w skansenie. Ten dzień poświęcony zostanie różnego rodzaju stworom i straszydłom, które często występowały na dawnych kieleckich wsiach i nękały ich mieszkańców.
Czwartek, 14 kwietnia 2022
Wielki Czwartek to liturgii chrześcijańskiej pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia w głównej świątyni diecezji sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Liturgii przewodzi biskup, a udział w niej bierze większość kapłanów z całej diecezji, którzy po celebracji rozwożą poświęcone oleje, czyli mieszaninę czystej oliwy z oliwek i balsamu, do parafii.
Środa, 13 kwietnia 2022
Przed laty na naszym terenie wśród wielu zwyczajów popularne było, że w Wielką Środę, po odprawieniu jutrzni , księża na pamiątkę "męki Chrystusowej" uderzali o ławki trzymanymi w ręku brewiarzami.
Piątek, 4 marca 2022
9 kwietnia o godz. 9.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się tegoroczna edycja przeglądu Dziecięca Estrada Folkloru.
Czwartek, 16 grudnia 2021
W wieczór wigilijny wręczamy sobie prezenty. Na ten moment z niecierpliwością czekają dzieci. Prezenty gwiazdkowe, bez których nie wyobrażamy sobie świąt, należą jednak do najmłodszych tradycji Bożego Narodzenia.
Czwartek, 16 grudnia 2021
"Jako wilyjo, taki cały następny rok" – głosi stare ludowe przysłowie. Wigilia Bożego Narodzenia na kieleckiej wsi uważana była za dzień, którego upływ miał decydować o całym roku. Należało zatem przeżyć go w zgodzie, spokoju i okazywać sobie jak największą życzliwość.
Czwartek, 16 grudnia 2021
W całej Polsce wieczerzę wigilijną poprzedza celebra dzielenia się świętym chlebem – opłatkiem – na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju.
Czwartek, 16 grudnia 2021
Gdy już dopełniono wszystkich zwyczajów religijnych, po skończonej wieczerzy wigilijnej, kiedy już obdzielono jadłem zwierzęta, wtedy nadchodził czas odpoczynku i śpiewania kolęd.
Czwartek, 16 grudnia 2021
To nie przypadek, że w Boże Narodzenie ubieramy jodełkę – drzewo światła. O tym, dlaczego tak się dzieje i co symbolizuje to drzewo, specjalnie dla czytelników Portalu Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego napisała dr Alicja Trukszyn z Działu Dziedzictwa Kulturowego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Sobota, 4 grudnia 2021
4 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się tegoroczne edycje dwóch ważnych konkursów organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego regionu: Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich i XI Regionalnego Przeglądu Gadek "Toto nase ludowe godanie".