Środa, 8 lipca 2020 - Arnolda, Edgara, Elżbiety

Obrzędy, obyczaje i zwyczaje ludowe

Etnoelementarz

Czwartek, 4 czerwca 2020

Dawne zabawy starszego pokolenia, wycinanki kwiatów z bibuły, sobótkowe wianki, tajemnice tkactwa i dziewiarstwa, czy znaczenie symboli w sztuce ludowej – od czerwca Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczyna cykl filmów edukacyjnych dla najmłodszych. Krótkie produkcje zapoznają widzów z dziedzictwem wsi kieleckiej.

Zielone Świątki w tradycji

Piątek, 29 maja 2020

Zielone Świątki pierwotnie były świętem pogańskim, a wiązały się z obchodami święta wiosny. Wiąże się je też ze słowiańskim świętem Stado. Obecnie jest to święto Zesłania Ducha Świętego, które w tym roku przypada 31 maja.

Święty Florian

Poniedziałek, 4 maja 2020

4 maja przypada wspomnienie Świętego Floriana, jednego z popularniejszych patronów polskiej tradycji ludowej i nie tylko, gdyż jego kult był dość powszechny w całej Europie Środkowej. Popularność świętego była szczególnie duża w wiekach, gdy dominowała zabudowa drewniana i byle iskra lub uderzenie pioruna mogło doprowadzić do pożaru całej wsi. Opieka patrona strzegącego dobytek przed ogniem była więc bardzo potrzebna.

Świętokrzyska Wielkanoc

Piątek, 10 kwietnia 2020

Obrzędowość wielkanocna, szczególnie dawniej, była niezwykle bogata w najróżniejsze zwyczaje. Świętokrzyska Wielkanoc miała i nadal posiada szeroki wachlarz obyczajowości ludowej. O zwyczajach przypomina Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Wielki Piątek w tradycji

Piątek, 10 kwietnia 2020

Wielki Piątek to Dzień Krzyża. O tradycjach związanych z tym dniem opowiada dr Małgorzata Imiołek - kierownik Działu Edukacji Etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wielki Czwartek w tradycji

Czwartek, 9 kwietnia 2020

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i stanowi bezpośrednie przygotowanie do świąt wielkanocnych. To dzień upamiętniający ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami. O zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z Wielkim Czwartkiem na Kielecczyźnie opowiada dr Małgorzata Imiołek - kierownik Działu Edukacji Etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Tradycja śniadania wielkanocnego

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Wielka Sobota to również dzień święcenia pokarmów oraz rodzinne śniadanie wielkanocne. A co symbolizują produkty znajdujące się w koszyku wielkanocnym?

Wielki Tydzień w tradycji

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Od obchodzonej wczoraj Niedzieli Palmowej rozpoczyna się w Kościele katolickim Wielki Tydzień. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypadała w czasie, gdy pokazywały się pierwsze kwiaty.

Prima aprilis

Środa, 1 kwietnia 2020

Prima aprilis to jedno z bardziej lubianych przez Polaków świąt. W ten dzień zwyczajem jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd. Prima aprilis, w dosłownym tłumaczeniu z łaciny, oznacza „pierwszy kwietnia”.

Wielkanocny „Konkurs z jajem” 2020

Wtorek, 11 lutego 2020

Do 20 marca dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat z województwa świętokrzyskiego mogą nadsyłać prace na wielkanocny „Konkurs z jajem”. Wydarzenie organizowane przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ma na celu kultywowanie ich tradycji oraz aktywizacje i rozwijanie zainteresowań plastycznych wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs fotograficzny „Ach, świętokrzyskie czaruje” 2020

Do 30 września można zgłaszać swoje prace w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu...

Wystawa fotografii fotoklubu Kontrast

1 lipca 2020 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy...

Senior Show online – lipiec 2020 w WDK

W minioną niedzielę, 5 lipca w sali lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się...

Otwarcie wystawy fotografii dawnego fotoklubu „Kontrast”

W środowy wieczór, 1 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się otwarcie wystawy...

Gędzi Chór

"Gędzi Chór" to zespół, który tworzy autorską muzykę nieprzypisaną do żadnego konkretnego stylu;...

„Rzeczpospolita Kielecka czyli strzelcy w Kielcach. Miejska ścieżka historyczna”

Nakładem kieleckiego wydawnictwa „Światowid” ukazała się książka Jerzego Osieckiego...

Nowa data 44. Buskich Spotkań z Folklorem

Mimo sytuacji związanej z koronawirusem wszyscy sympatycy Buskich Spotkań z Folklorem mogą...

Rozmowa z Jerzym Osieckim- autorem książki „Rzeczpospolita Kielecka, czyli strzelcy w Kielcach. Miejska ścieżka historyczna”.

Nakładem kieleckiego wydawnictwa „Światowid” ukazała się książka Jerzego Osieckiego...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 42 666 846
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności