Poniedziałek, 9 grudnia 2019 - Anety, Leokadii, Wiesława

Obrzędy, obyczaje i zwyczaje ludowe

Święty Mikołaj

Piątek, 6 grudnia 2019

Święty Mikołaj do baśniowa postać, znana na całym świecie. W Anglii jest nazywany Father Christmas, w USA - Santa Claus, we Włoszech - Babbo Natale, w Niemczech - Heilige Nicolaus. Każdy z nas potrafi opisać wygląd Świętego Mikołaja i chociaż nie każdy w niego wierzy, to jednak 6 grudnia wszyscy liczymy na prezenty. A kim naprawdę był Święty Mikołaj?

Zgłoszenia do rejonowych przeglądów XXVII Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek

Czwartek, 5 grudnia 2019

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wspólnie z Domem Kultury we Włoszczowie zapraszają do udziału w XXVII Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek. Organizowany od lat przegląd skierowany jest do osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia. Zaplanowany na 26 stycznia o godzinie 14.00 finał konkursu, poprzedzą przeglądy rejonowe.

Barbórka

Środa, 4 grudnia 2019

Barbórka (dawna pisownia Barburka) to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

IX Regionalny Przegląd Gadek „Toto nase ludowe godanie” rozstrzygnięty!

Poniedziałek, 2 grudnia 2019

W minioną niedzielę poznaliśmy laureatów kolejnego spotkania z miłośnikami gwary ludowej, jakie odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w ramach IX Regionalnego Przeglądu Gadek „Toto nase ludowe godanie”. Podczas niedzielnego finału konkursu w sali widowiskowej WDK zaprezentowało się dziewięciu uczestników.

„Toto nase ludowe godanie” 2019

Wtorek, 26 listopada 2019

1 grudnia br. o godzinie 9.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się kolejne spotkanie z miłośnikami gwary ludowej w ramach IX Regionalnego Przeglądu Gadek „Toto nase ludowe godanie”. Współorganizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Zgłoszenia do Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych Ciekoty 2020

Środa, 20 listopada 2019

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wspólnie z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach zapraszają do udziału w kolejnej odsłonie, organizowanego od lat, Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Gospodarzem przyszłorocznego wydarzenia, które odbędzie się w święto Trzech Króli tj. 6 stycznia 2020 roku o godzinie 15.00, będzie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Opatowie za nami

Wtorek, 10 września 2019

W niedzielę, 8 września już po raz 19. odbyły się Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. W tym roku, po wielu latach przerwy gospodarzem imprezy, która gromadzi świętokrzyskich rolników ponownie została gmina Opatów.

Nagroda dla J. BUCKIEJ na 53. Sabałowych Bajaniach

Piątek, 6 września 2019

Pani Józefa BUCKA, twórczyni ludowa z Kostomłotów II, odbierze dziś w Bukowinie Tatrzańskiej nagrodę za zdobycie II miejsca w 53. Sabałowych Bajaniach, które odbywały się w połowie sierpnia w Bukowinie.

Znamy szczegóły XIX Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich w Opatowie

Wtorek, 3 września 2019

Z odbywającej się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach konferencji, dotyczącej XIX Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, poznaliśmy szczegóły tegorocznego święta plonów. Tym razem ich gospodarzem będzie Opatów. Obecni na konferencji marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik podkreślali tradycję związaną z corocznym świętem rolników oraz bogaty plan imprezy, zachęcając jednocześnie całe rodziny do uczestnictwa w niej.

XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Opatowie

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

W niedzielę, 8 września już po raz 19. odbędą się Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. W tym roku gospodarzem imprezy, która gromadzi świętokrzyskich rolników będzie Opatów. Jak co roku w święcie rolników udział weźmie marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj do baśniowa postać, znana na całym świecie. W Anglii jest nazywany Father...

Barbórka

Barbórka (dawna pisownia Barburka) to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia,...

XI Świętokrzyski Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej rozstrzygnięty!

W piątek, 29 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach poznaliśmy laureatów XI...

W przestrzeni

Od 6 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej można oglądać wystawę prac Lucyny Gozdek "W przestrzeni".

45 lat zespołu Wołosatki - koncert jubileuszowy

Relacja filmowa z jubileuszowego koncertu z okazji 45 - lecia działalności artystycznej zespołu...

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj do baśniowa postać, znana na całym świecie. W Anglii jest nazywany Father...

Barbórka

Barbórka (dawna pisownia Barburka) to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia,...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 38 973 764
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności