Piątek, 4 grudnia 2020
„Ko-lekcje” - to platforma edukacyjna, która atrakcyjnie i współcześnie opowiada o polskim designie i jej twórcach. Powstała dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego Kulturawsieci. Na stronie facebookowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu znajdziemy trzy części cyklu.
Piątek, 4 grudnia 2020
Z okazji przypadającego dziś święta górników, Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przypomina na swojej facebookowej stronie o tradycji górniczej Ostrowca i okolic.
Poniedziałek, 30 listopada 2020
Orkiestra Dęta OSP w Daleszycach nagrała swoją kolejna płytę CD - „Pasja łączy pokolenia”. Znajduje się na niej 13 utworów z różnej dziedziny muzyki: marsze, wiązanki utworów patriotycznych, wiązanki piosenek rozrywkowych…
Poniedziałek, 30 listopada 2020
We wtorek 1 grudnia odbędzie się pogrzeb zmarłego 25 listopada Włodzimierza KWAPISZA. O godz. 13.00 w kościele pw. św. Stanisława na Barwinku rozpocznie się żałobna msza święta. Włodzimierz Kwapisz spocznie na cmentarzu na kieleckich Piaskach.
Piątek, 20 listopada 2020
Unikatowa ulotka rozrzucana z pokładu samolotu krążącego nad konduktem pogrzebowym Stefana Żeromskiego trafiła do dworku pisarza w Ciekotach. Przekazała ją kustosz Kazimiera Zapałowa. Fascynująca, ale też symboliczna jest historia, jak weszła w jej posiadanie. O fakcie tym można przeczytać na stronie internetowej Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Wtorek, 17 listopada 2020
O roli Kazimierza Wielkiego dla rozwoju Chęcin można przeczytać na stronie internetowej Zamku Królewskiego.
Poniedziałek, 16 listopada 2020
Wystawa „Zamek Królewski w Sandomierzu – inspirujący element Pomnika Historii” jest już dostępna dla słowackiej publiczności.
Poniedziałek, 16 listopada 2020
Staszowski Ośrodek Kultury zamieścił na swoim kanale na You Tube spektakl „Bień 1920-2020” opowiadający o pochodzącym z powiatu staszowskiego Adamie Bieniu, który jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w kampanii litewsko-białoruskiej, był skazany w tzw. procesie szesnastu.
Wtorek, 10 listopada 2020
Komunikat W związku z zakwalifikowaniem przez Ministerstwo Zdrowia powiatu kieleckiego i miasta Kielce do strefy czerwonej COVID - 19 i wiążącymi się z tym faktem obostrzeniami, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach z dniem 10 października 2020 r. wstrzymuje wszelkie imprezy i wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności do odwołania.
Poniedziałek, 9 listopada 2020
Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło cykl prezentacji związanych z kulturowym dziedzictwem Ziemi Świętokrzyskiej.
Poniedziałek, 9 listopada 2020
Przy okazji przypadającego wczoraj Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych (druga niedziele listopada) – Dom Kultury we Włoszczowie zamieścił na swojej stronie na Facebooku łamańce Małgorzaty Strzałkowskiej – autorki wierszyków i książek dla dzieci. Cechą charakterystyczną jej twórczości jest eksponowanie słów trudnych do wymówienia.
Środa, 4 listopada 2020
Zabytkowy Zespół Wielkopiecowy w Starachowicach jest jednym z pomników świętokrzyskiej techniki opisanym w wydanym przez świętokrzyską ROT e-booku „Świętokrzyskie zabytki techniki”.
Środa, 4 listopada 2020
Strona internetowa chęcińskiego zamku przypomina, że warownia swego czasu funkcjonowała jako więzienie stanu. Przetrzymywani tu byli m.in. brat przyrodni Władysława Jagiełły Andrzej Wingold, zwany Garbatym, który spiskował przeciwko władcy z Wielkim Księstwem Moskiewskim.
Wtorek, 3 listopada 2020
Muzeum, Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu - to miejsce, w którym można oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu „Ojciec Mateusz” oraz odwzorowane wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji.
Poniedziałek, 2 listopada 2020
Przy okazji obchodzonych wczoraj Wszystkich Świętych, Zamek Królewski w Chęcinach przypomina na swojej stronie internetowej o mało znanych świętych związanych z historią twierdzy.
Piątek, 30 października 2020
W ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” Filharmonia Świętokrzyska dokonała nagrań audiowizualnych utworów polskich kompozytorów, które w ostatnich latach zamówiła bądź wykonała premierowo. Zadanie nosi nazwę „Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę”.
Piątek, 30 października 2020
W ramach projektu „Zamek Królewski w Sandomierzu – inspirujący element Pomnika Historii” powstał drugi, uzupełniający film promocyjny, ukazujący szerszy aspekt Sandomierza jako Pomnika Historii. Przedstawia bogactwo zabytkowej tkanki miasta oraz przepiękne sandomierskie krajobrazy.
Czwartek, 29 października 2020
Na takie wiadomości nikt nie jest przygotowany. Podobnie było z nami w środę 28 października, gdy jak obuchem uderzyła w nas wiadomość o śmierci naszego Kolegi, współpracownika, doskonałego fachowca…
Środa, 28 października 2020
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach ze swoim projektem pt. „Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach” znalazło się na liście beneficjentów programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Środa, 28 października 2020
Corocznie 27 października odbywa się - zatwierdzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) - Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Z tej okazji Zamek Królewski w Chęcinach chciałby włączyć się w obchody tego święta, ponieważ zarówno średniowieczna warownia, jak i miasto Chęciny, wielokrotnie były miejscem plenerów filmowych i serialowych. Jest to świadectwo niesamowitej atrakcyjności jak i potencjału, jakim dysponuje ten obszar i który nierzadko stanowi tło dla dzieł dużego i małego ekranu.
Poniedziałek, 26 października 2020
Dostępna jest już wirtualna wystawa pt. ,,Dziedzictwo Romów - ze zbiorów prywatnych Pawła Lechowskiego”, którą właśnie opublikowano na stronie Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa https://www.fundacjapd.pl/116a
Czwartek, 22 października 2020
Znani twórcy zaapelowali do polskich władz o przyjęcie kompleksowych rozwiązań wspierających polską kulturę bez obciążania budżetu. Mają one zapobiec zapaści polskiej branży artystycznej. Realizacja proponowanych przez artystów postulatów jest szczególnie ważna teraz, w czasie pandemii, gdy wielu z nich nadal nie ma możliwości zarobkowania.
Wtorek, 20 października 2020
Na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej dostępny jest już spacer wirtualny po obiektach Parku Etnograficznego w Tokarni.
Poniedziałek, 12 października 2020
Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem - udowadniają to uczniowie szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Właśnie została wydana książka pt. „Zwierzaki mają głos” zawierająca ich opowiadania.
Poniedziałek, 15 czerwca 2020
Kompilacja atrakcji oraz fantastyczna atmosfera średniowiecza na Zamku Królewskim w Chęcinach przyciągnęły niemal 7 tys. turystów! Nikt się nie nudził. Cztery dni niesamowitych wrażeń w pięknym historycznym miejscu.
Czwartek, 30 kwietnia 2020
Wczoraj prezentowaliśmy pierwszą część quizu wiedzy o malarstwie, a dziś zapraszamy do zmierzenia się z jego drugą odsłoną.Quiz został przygotowany przez Justynę Jopek, starszego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury.
Środa, 29 kwietnia 2020
Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym quizem wiedzy. Tym razem proponujemy zabawę przygotowaną przez Justynę Jopek, starszego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Quiz dotyczy wiedzy o malarstwie. Dziś prezentujemy część pierwszą, a jutro zapraszamy do zabawy w części drugiej.
Wtorek, 28 kwietnia 2020
Projekt "Poznaj tradycje swojej malej ojczyzny" ma za zadanie szerzenie wiedzy na temat życia i kultury naszych przodków. Z prezentowanych na platformie E-LEARNING wykładów dotyczących strojów ludowych Kielecczyzny dowiedzą się Państwo jak wyglądał strój odświętny i codzienny dawnych mieszkańców naszego regionu. Zapraszamy na sześć wykładów z cyklu "Poznaj tradycje swojej małej ojczyzny".
Piątek, 24 kwietnia 2020
Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z wiosennym quizem wiedzy, przygotowanym przez dr Alicję Trukszyn - głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Poniedziałek, 20 kwietnia 2020
Nowy tydzień i nowy quiz. Tym razem serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z quizem wiedzy o muzyce, przygotowanym przez Michała Stachurskiego - głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Piątek, 17 kwietnia 2020
Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym quizem wiedzy. Tym razem proponujemy zabawę przygotowaną przez Huberta Guzę, głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Quiz dotyczy wiedzy o teatrze.
Czwartek, 16 kwietnia 2020
Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym quizem wiedzy. Tym razem proponujemy zabawę przygotowaną przez Małgorzatę Kaczmarek, głównego instruktora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Quiz dotyczy artystów polskiego kabaretu lat 70. i 80. pochodzących ze środowiska kieleckiego lub z nim związanych, a został przygotowany w oparciu o książkę Andrzeja Domagalskiego i Leszka Kwiatkowskiego „Kabaret w Polsce 1950-2000”.
Środa, 15 kwietnia 2020
Zachęcamy do obejrzenia wykładów z historii sztuki, które prowadzi dr Piotr Rosiński.
Czwartek, 2 kwietnia 2020
Zapraszamy wszystkich chętnych na lekcje rysunku, które są dostępne na naszej stronie internetowej (www.pik.kielce.pl) w zakładce e-learning. Tematy wykładów obejmują podstawowe zagadnienia, pojęcia i techniki, które są doskonałym wstępem do rozpoczęcia pracy z dziedziną sztuki, jaką jest rysunek artystyczny, odręczny. Lekcje zostały zarejestrowane w 2015 roku, a poprowadził je wieloletni dyplomowany nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach Kazimierz Kielian. Realizacja wykładów: Agnieszka Markiton
Poniedziałek, 16 marca 2020
Joanna WROŃSKA – od lat zajmuje się propagowaniem metody gałgankowego wiązania lalek, tzw. motanek. Jest absolwentką Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Pani Joanna zaproponowała w tym trudnym dla nas wszystkich okresie internetowy kurs dla dzieci i nie tylko: wspólne motanie rękodzieła artystycznego na Facebooku. Z serii „Zrób to sam” ukazał się już pierwszy odcinek w którym pokazuje, jak można zrobić królika z polaru…
Czwartek, 3 października 2013
Na podstawie poezji Romany Kuźby „90 wróbli” powstał spektakl w reżyserii Krzysztofa Nawrota. Tomik zawiera 90 wierszy wybranych spośród blisko tysiąca. Publiczność usłyszy 30 z nich.
Środa, 4 września 2013
"Kwartet" to brytyjski komediodramat z 2012 roku w reżyserii znanego aktora Dustina Hoffmana. Dzieło powstało na podstawie sztuki o tym samym tytule autorstwa sir Ronalda Harwooda. Muzykę skomponował Kle Savidge, a za produkcję odpowiadają Finola Dwyer i Stewart Mackinnon. Obraz prezentowany był na festiwalach w Toronto i Londynie, gdzie spotkał się z przychylną reakcją widzów i krytyków.
Czwartek, 27 czerwca 2013
Filmowy Klub Seniora WDK zaprasza na niemy film "Brzdąc".