Środa, 5 czerwca 2013
W Gospodarstwie Agroturystycznym „Gratka” w Celinach koło Rakowa cyklicznie odbywa się Ogólnopolski Plener Malarski pn. "Impresje świętokrzyskie".
Środa, 28 września 2011
Andrzej Bischoff ur. w 1939 r. w Warszawie. Z ziemią świętokrzyską związany jest poprzez długoletnią pracę jako dowódca ówczesnej jednostki wojskowej na Stadionie w Kielcach. Będąc już w stanie spoczynku powrócił na stałe do Kielc, gdzie w 2005r. amatorsko zajął się malarstwem. W jego dorobku artystycznym znalazło się już ponad 70 prac o różnej tematyce, wykonanych w technice akrylowej.
Poniedziałek, 11 lipca 2011
Grafiki z książki "12 x śmierć" oraz późniejsze prace Michała Paulego
Wtorek, 22 marca 2011
Ekslibris to ozdobna kartka z nazwiskiem lub godłem właściciela księgozbioru lub z nazwą instytucji. To znak własnościowy danego egzemplarza książki. Artystycznie wykonany znak graficzny podnosi walory artystyczne książki i wartość kolekcjonerską danego egzemplarza. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów to jedna z dziedzin kolekcjonerstwa. Posługiwanie się nimi świadczy o potrzebach kulturalnych ich właściciela i uważane jest za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki. Motywuje również do tej dbałości osoby, którym dana książka jest wypożyczana.
Czwartek, 29 lipca 2010
Przedstawiamy ilustracje z książki "Dwunastu gniewnych błaznów" autorstwa Michała Konstantego Imosy. Artysta urodził się w 1952 roku. "W wieku 58 lat pojął, że całe życie był błaznem. Dzieciństwo spędził w Busku Zdroju, wczesną młodość w Łodzi, a w dorosłe życie wszedł w Krakowie, ostatecznie zaś osiadł w okolicach z których wyszedł. Na swojej drodze spotkało go bardzo wiele osób. Nie karany, bezpartyjny, bardzo zajęty. Potrafi czytać i pisać (dziennikarz). jego przygoda z pędzlem trwa od ponad 30 lat. Znany bliżej jako Obraźnik Michał z Folwarku." Fot. Małgorzata Kaczmarek.
Poniedziałek, 14 lipca 2008
Wystawa "Pastelowe dzieci" została zorganizowana z okazji Dnia Dziecka w wypożyczalni koneckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Wykorzystano w niej prace oraz reprodukcje autorstwa Katarzyny Sorn, których bohaterami są dzieci. Katarzyna Sorn - malarka, poetka, dziennikarka - Mieszka w Końskich. Zajmuje się malarstwem od 18 lat. Szczególnie interesuje ją pastel. Tworzy również makramy. Laureatka I-szej nagrody w XIX Międzynarodowym Konkursie Poezji w Wąglanach w 2000 r. Współpracowała z „Przeglądem Koneckim” zamieszczając artykuły oraz rysunki. Pracuje w koneckiej redakcji „Echo Dnia”. Ilustratorka wydanych w 2001 roku felietonów Pelagii Borowskiej pt. „Na babski rozum”. Jest autorką okładek i ilustracji do pokonkursowych almanachów wąglańskiej poezji. Ulubionym tematem jej twórczości plastycznej jest portret, literackiej - człowiek. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych; między innymi w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach oraz w lokalnych ośrodkach skupiających życie twórcze. W 2002 roku otrzymała odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Tekst i fotografie - Katarzyna Kucharska
Środa, 11 czerwca 2008
Rafał Olbiński otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 roku zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara - Prix Savignac. W 1995 roku jego projekt został plakatem Nowego Jorku jako stolicy świata. Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation) a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii. Od 28 czerwca także w WDK w Kielcach.
Czwartek, 15 maja 2008
Jubileusz 85-lecia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w 2008 r. stał się okazją do wydania kolejnej publikacji autorstwa jego członków. „Kielce w słowie i obrazie” to zbiór wierszy i ilustracji przedstawiający Kielce w wielu odsłonach. Wydawcą publikacji jest Oficyna Wydawnicza STON 2 w Kielcach.
Czwartek, 8 maja 2008
Natalia Łakomska urodziła się w 1977 roku w Kielcach. W szkole, w pracowniach malarskich, miała możliwość pracy pod kierunkiem artystów z całej Polski. W 2003 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z tytułem magistra sztuki i dyplomem z malarstwa. Ukończyła kurs pedagogiczny na Uniwersytecie w Toruniu, aby móc pracować z dziećmi i młodzieżą w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie zajmuje się edukacją młodszych i starszych.