Czwartek, 25 marca 2021
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza do zabawy w poszukiwanie różnic w wyglądzie jednego z najważniejszych zabytków w Kielcach - Pałacu Biskupów Krakowskich. Możecie porównać wygląd pałacu w XIX wieku z dzisiejszym.
Poniedziałek, 22 lutego 2021
Zachęcamy do zapoznania się z nowym, autorskim programem, który przygotował dla Państwa zespół Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Tematem jest architektura okresu międzywojnia, która powstała w owym czasie na terenie województwa kieleckiego. Był to czas wielkich przemian z którymi borykało się młode, odrodzone państwo Polskie. Stąd też tytuł programu „Modernizm, czy Modernizacja”, który oprócz wiedzy na temat architektury przybliża ówczesną sytuację społeczną, gospodarczą czy ekonomiczną naszego województwa oraz kraju.
Poniedziałek, 8 lutego 2021
Towarzystwo Urbanistów Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich konkursu przyznało nagrody za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. edycja 2020. Jury konkursu postanowiło przyznać Grand Prix rozbudowie infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce.
Poniedziałek, 11 stycznia 2021
Książka ''Obiekty, które zostały biedronkami'' znalazła się w zestawieniu ''Dziesięciu książek, które warto mieć''. Wydana została przez Instytut Dizajnu w Kielcach oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Wtorek, 22 grudnia 2020
W Muzeum Narodowym w Kielcach trwają prace konserwatorskie nad stropem ramowym "Pożar Ławry Troickiej" i personifikacjami żywiołów w Drugim Pokoju Senatorskim.
Wtorek, 22 grudnia 2020
Książka ''Obiekty, które zostały biedronkami'' opowiada o budynkach, które kiedyś był ważnymi punktami na towarzyskiej mapie miast, a w nowej rzeczywistości przeobraziły się w sklepy popularnej sieci. Autorki – Olga Grabiwoda oraz Dominika Janicka nazwały ten proces "birutyzacją" – od pierwszego obiektu, który dał początek pomysłowi – kieleckiej kawiarni Biruta. Do tej pory udało się znaleźć prawie 30 obiektów, które zostały poddane "birutyzacji", a mapa wciąż rośnie.
Piątek, 18 grudnia 2020
Muzeum Wsi Kieleckiej wzbogaci się o nowy obiekt. Modrzewiowy dworek zwany ”Kałamarzykiem” zostanie przeniesiony z Suchedniowa do Parku Etnograficznego w Tokarni.
Piątek, 20 listopada 2020
Kuczka - zabudowany balkon kamienicy przy ul. Okrzei w Kielcach został odnowiony. Zachowana została wyjątkowa pamiątka obecności Żydów w Kielcach.
Poniedziałek, 16 marca 2020
Warsztaty ''Gdy dorosnę zostanę urbanistą'', których pomysłodawczyniami są Dominika Janicka & Olga Grabiwoda, z Instytutu Dizajnu w Kielcach, zostały wyróżnione w pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Unii Architektów – Golden Cubes Awards.
Środa, 26 lutego 2020
Galeria Sztuki Współczesnej "Winda" zaprasza na otwarcie „przewodnika” odsłaniającego kulisy powstania wnętrz Kieleckiego Centrum Kultury. Projektowi towarzyszy prezentacja multimedialna.
Wtorek, 25 czerwca 2019
W Instytucie Dizajnu 28 czerwca o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż trzech wystaw pod wspólnym tytułem "3xT".
Środa, 22 maja 2019
Instytut Dizajnu zaprasza 31 maja na godz.18.00 do czytelni na spotkanie autorskie z twórcami książki "Archistoria.Opowieść o architekturze", które zapoczątkuje nową wystawę w czytelni i ID. W spotkaniu wezmą udział ilustratorki z Acapulco Studio Agata Dudek i Małgorzata Nowak oraz Anna Skowrońska - wydawca książki.
Środa, 25 kwietnia 2018
W miniony weekend w Targach Kielce odbyły się po raz kolejny Międzynarodowe Targi Rzemiosła Artystycznego – Rękodzieło, w których udział wzięli wystawcy z kraju i zagranicy. Współorganizatorem wydarzenia był podobnie, jak przy ostatniej imprezie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Poniedziałek, 26 marca 2018
W ostatnią sobotę, 24 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się szósta edycja Salonu Rękodzieła Artystycznego. W imprezie po raz pierwszy swoją twórczość zaprezentowała osoba z dysfunkcją słuchu. Pani Adela Mazur mimo swojej niepełnosprawności postanowiła pokazać światu swoje zdolności manualne w postaci ręcznie wykonanych haftów oraz symboli zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Poniedziałek, 19 lutego 2018
W minioną sobotę, 17 lutego już po raz piąty w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się Salon Rękodzieła Artystycznego. Impreza, mimo trwających w województwie świętokrzyskim ferii zimowych, zgromadziła blisko trzydziestu wystawców i liczną grupę zwiedzających. Po raz pierwszy w odbywającym się od ponad roku wydarzeniu, organizatorzy przygotowali konkurs dla zwiedzających, w którym do wygrania były rękodzieła lokalnych wystawców.
Wtorek, 3 października 2017
Wystawa "Akord. Praca. Precyzja. Produkt", pokazywana wiosną br. w Instytucie Dizajnu w Kielcach, została zaproszona do Łodzi. Od 3 października będzie można ją oglądać podczas 11. edycji Łódź Design Festival, który potrwa przez tydzień.
Wtorek, 16 maja 2017
W najbliższą sobotę, 20 maja Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach otworzy swe podziemia dla zwiedzających. Liczące kilkaset metrów podziemne korytarze i tunele WDK skrywają wiele tajemnic i urządzeń z pierwszej połowy XX wieku. Zwiedzanie z przewodnikiem, który przybliży historię budynku i realia tamtych lat, odbywać się będzie o pełnych godzinach między 9.00, a 13.00.
Wtorek, 29 listopada 2016
Wystawę autorstwa Dominki Janickiej w polskim pawilonie na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji polecał „The New York Times” i „The Guardian”. Polską odsłonę wystawy będzie można oglądać od 9 grudnia 2016 roku do 17 lutego 2017 roku w Instytucie Dizajnu w Kielcach.
Piątek, 18 listopada 2016
Kilkadziesiąt prac rysunkowo-malarskich autorstwa studentów Politechniki Świętokrzyskiej można oglądać w holu budynku Politechniki Świętokrzyskiej. Prace powstały podczas plenerów malarskich w Tarnobrzegu, Sandomierzu, Klimontowie i powiecie kazimierskim. Wzięło w nich udział ponad 40 studentów.
Czwartek, 27 października 2016
W Institute of Design w Kielcach odbędzie się uroczyste zamknięcie wystawy najpiękniejszych realizacji architektonicznych 2015 roku wyłonionych w plebiscycie Polska Architektura XXL. Wystawie będą towarzyszyć wykłady i prezentacje najlepszych, polskich architektów: Włodzimierza Muchy z Bulanda i Mucha Architekci, Roberta Strzeńskiego z HORIZONE studio oraz Jakuba Pstrasia z Exexe.