Środa, 16 lutego 2022
Nowe nasadzenia, ścieżki edukacyjne i obiekty małej architektury – w pasie zieleni, między pasami drogowymi alei IX wieków Kielc, ma powstać "Ogród Wolności”. We wtorek 15 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne propozycji zagospodarowania przestrzeni przed dawną synagogą. Ankietę można wypełniać do 21 lutego br. przez portal Idea Kielce.
Środa, 12 stycznia 2022
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zdobyło nagrodę w prestiżowym Konkursie Property Design Awards, który towarzyszy największemu w tej części Europy wydarzeniu świata architektury wnętrz i wzornictwa oraz nieruchomości – 4 Design Days 2022.
Środa, 16 czerwca 2021
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie otrzymało Nagrodę Internautów w tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka".
Piątek, 23 kwietnia 2021
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza ponownie do zabawy ze starym i nowym zdjęciem Kielc. Tym razem na fotografiach znajduje się widok placu Wolności w kierunku skweru Żeromskiego. Spróbujcie znaleźć różnice.
Piątek, 16 kwietnia 2021
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku oraz wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. "Święto zabytków" obchodzone jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego celem jest uświadomienie ludziom konieczności ochrony zabytków oraz przybliżenie wagi problematyki dziedzictwa kulturowego.
Czwartek, 25 marca 2021
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza do zabawy w poszukiwanie różnic w wyglądzie jednego z najważniejszych zabytków w Kielcach - Pałacu Biskupów Krakowskich. Możecie porównać wygląd pałacu w XIX wieku z dzisiejszym.
Poniedziałek, 22 lutego 2021
Zachęcamy do zapoznania się z nowym, autorskim programem, który przygotował dla Państwa zespół Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Tematem jest architektura okresu międzywojnia, która powstała w owym czasie na terenie województwa kieleckiego. Był to czas wielkich przemian z którymi borykało się młode, odrodzone państwo Polskie. Stąd też tytuł programu „Modernizm, czy Modernizacja”, który oprócz wiedzy na temat architektury przybliża ówczesną sytuację społeczną, gospodarczą czy ekonomiczną naszego województwa oraz kraju.
Poniedziałek, 8 lutego 2021
Towarzystwo Urbanistów Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich konkursu przyznało nagrody za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. edycja 2020. Jury konkursu postanowiło przyznać Grand Prix rozbudowie infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce.
Poniedziałek, 11 stycznia 2021
Książka ''Obiekty, które zostały biedronkami'' znalazła się w zestawieniu ''Dziesięciu książek, które warto mieć''. Wydana została przez Instytut Dizajnu w Kielcach oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Wtorek, 22 grudnia 2020
W Muzeum Narodowym w Kielcach trwają prace konserwatorskie nad stropem ramowym "Pożar Ławry Troickiej" i personifikacjami żywiołów w Drugim Pokoju Senatorskim.
Wtorek, 22 grudnia 2020
Książka ''Obiekty, które zostały biedronkami'' opowiada o budynkach, które kiedyś był ważnymi punktami na towarzyskiej mapie miast, a w nowej rzeczywistości przeobraziły się w sklepy popularnej sieci. Autorki – Olga Grabiwoda oraz Dominika Janicka nazwały ten proces "birutyzacją" – od pierwszego obiektu, który dał początek pomysłowi – kieleckiej kawiarni Biruta. Do tej pory udało się znaleźć prawie 30 obiektów, które zostały poddane "birutyzacji", a mapa wciąż rośnie.
Piątek, 18 grudnia 2020
Muzeum Wsi Kieleckiej wzbogaci się o nowy obiekt. Modrzewiowy dworek zwany ”Kałamarzykiem” zostanie przeniesiony z Suchedniowa do Parku Etnograficznego w Tokarni.
Piątek, 20 listopada 2020
Kuczka - zabudowany balkon kamienicy przy ul. Okrzei w Kielcach został odnowiony. Zachowana została wyjątkowa pamiątka obecności Żydów w Kielcach.
Poniedziałek, 16 marca 2020
Warsztaty ''Gdy dorosnę zostanę urbanistą'', których pomysłodawczyniami są Dominika Janicka & Olga Grabiwoda, z Instytutu Dizajnu w Kielcach, zostały wyróżnione w pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Unii Architektów – Golden Cubes Awards.
Środa, 26 lutego 2020
Galeria Sztuki Współczesnej "Winda" zaprasza na otwarcie „przewodnika” odsłaniającego kulisy powstania wnętrz Kieleckiego Centrum Kultury. Projektowi towarzyszy prezentacja multimedialna.
Wtorek, 25 czerwca 2019
W Instytucie Dizajnu 28 czerwca o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż trzech wystaw pod wspólnym tytułem "3xT".
Środa, 22 maja 2019
Instytut Dizajnu zaprasza 31 maja na godz.18.00 do czytelni na spotkanie autorskie z twórcami książki "Archistoria.Opowieść o architekturze", które zapoczątkuje nową wystawę w czytelni i ID. W spotkaniu wezmą udział ilustratorki z Acapulco Studio Agata Dudek i Małgorzata Nowak oraz Anna Skowrońska - wydawca książki.
Środa, 25 kwietnia 2018
W miniony weekend w Targach Kielce odbyły się po raz kolejny Międzynarodowe Targi Rzemiosła Artystycznego – Rękodzieło, w których udział wzięli wystawcy z kraju i zagranicy. Współorganizatorem wydarzenia był podobnie, jak przy ostatniej imprezie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Poniedziałek, 26 marca 2018
W ostatnią sobotę, 24 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się szósta edycja Salonu Rękodzieła Artystycznego. W imprezie po raz pierwszy swoją twórczość zaprezentowała osoba z dysfunkcją słuchu. Pani Adela Mazur mimo swojej niepełnosprawności postanowiła pokazać światu swoje zdolności manualne w postaci ręcznie wykonanych haftów oraz symboli zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Poniedziałek, 19 lutego 2018
W minioną sobotę, 17 lutego już po raz piąty w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się Salon Rękodzieła Artystycznego. Impreza, mimo trwających w województwie świętokrzyskim ferii zimowych, zgromadziła blisko trzydziestu wystawców i liczną grupę zwiedzających. Po raz pierwszy w odbywającym się od ponad roku wydarzeniu, organizatorzy przygotowali konkurs dla zwiedzających, w którym do wygrania były rękodzieła lokalnych wystawców.