Środa, 30 sierpnia 2017
Szczecin kolejny raz stał się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyścig po Bałtyku zawinęły do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat. Fot. Agnieszka Markiton
Wtorek, 6 listopada 2012
Fotografie zrobione podczas dwóch listopadowych wycieczek. Pierwsza trasa wiodła Doliną Białego. Druga to niebieski szlak z Kuźnic przez Boczań do Schroniska "Murowaniec" oraz droga powrotna żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynkę. Fot. Agnieszka Markiton
Wtorek, 23 października 2012
Beskid Żywiecki jest drugim co do wysokości po Tatrach pasmem górskim w Polsce. Przebiega przez niego dział wodny pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Najwyższym szczytem jest Babia Góra, zwana Diablakiem, o wysokości 1725 m n.p.m. Ze szczytu widać pasmo Tatr. Fot. Edyta Ruszkowska.
Piątek, 5 października 2012
Bieszczady są częścią Beskidów Wschodnich. Najwyższym szczytem Bieszczad po polskiej stronie jest Tarnica o wysokości 1346 m n.p.m. Fotografie prezentują fragment gór od Wołosatego, przez Tarnicę, Halicz i Rozsypaniec. Fot. Edyta Ruszkowska.
Wtorek, 28 sierpnia 2012
Zakopane - zimowa stolica Polski - to największy ośrodek miejski w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Jest centrum zimowych sportów. W granicach administracyjnych miasta znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. W okolicy można podziwiać m.in. Kasprowy Wierch, Morskie Oko czy Dolinę Kościeliską.
Wtorek, 28 sierpnia 2012
Kołobrzeg to duże uzdrowisko morskie na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty. Znajduje się tam port morski. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny.
Wtorek, 12 czerwca 2012
Sandomierz to jedno z najstarszych polskich miast usytuowane jest na lessowych wzgórzach. Pierwsze ślady człowieka na tym obszarze pochodzą z młodszej epoki kamiennej - neolitu (5200 p.n.e. - 1700 p.n.e.). Pierwsze wzmianki o Sandomierzu pochodzą dopiero z XI wieku. W archiwum Kapituły Katedralnej zachował się oryginalny dokument lokacyjny miasta Sandomierza z 1286 roku wystawiony przez księcia Leszka Czarnego. W mieście zachowało się ponad 120 zabytków architektury z różnych epok, dlatego Sandomierz wpisany został do rejestru zabytków o światowej randze.
Czwartek, 10 maja 2012
Fotografie z siedmiu przepięknych tatrzańskich dolin, zrobione podczas majowego długiego weekendu. Wędrówkom towarzyszyły upał, krokusy, śnieg, a przede wszystkim wspaniałe widoki. Fot. Agnieszka Markiton.
Środa, 7 marca 2012
Stary cmentarz w Zakopanem zwany też "Pęksowym Brzyzkiem" swój początek i nazwę wywodzi - według tradycji - od Jana Pęksy, który okolu 1848 roku miał ofiarować na cmentarz swój grunt położony na wysokim brzegu skarpie (po góralsku zwanej "brzyzkiem") nad potokiem Cicha Woda. Z przekazów literackich i "Kroniki parafialnej" wynika, że cmentarz powstał po 1850 roku. Fot. Edyta Ruszkowska.