Ówczesny gospodarz miasta – Zdzisław Golec – mówił: „Muzeum Regionalne (…) jest wyrazem zasadniczych przemian, jakie dokonały się w naszym kraju. Nowa placówka kulturalna w robotniczym Ostrowcu mieścić się będzie w byłym pałacu Wielopolskich, który służył jednostce, a dziś zostaje oddany w służbę kulturalną całego społeczeństwa”.
Eksponaty były gromadzone kilka miesięcy przed otwarciem. Wiązały się z historią, zabytkami i kulturą doliny rzeki Kamiennej. Podczas otwarcia, oprócz wystaw stałych, zaprezentowano pierwszą wystawę czasową, złożoną z kolekcji gobelinów wawelskich. Wydarzenie zakończono koncertem muzyki dawnej w wykonaniu zespołu kieleckiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.
Otwarcie muzeum planowano przez wiele lat. Głównym konsultantem i opiniodawcą, autorem założeń programowych był Mieczysław Radwan.
Najważniejsze prace redakcyjno-wystawiennicze wykonali: dr K. Bielenin, M. Tamioła, B. Erber, P. Gan oraz T. Maszczyński (Muzeum Świętokrzyskie). Za sprzęt i oprawę plastyczną odpowiadali H. Dąbrowski i I. Janczewska.
Nowo otwarte muzeum posiadało 420,07 m2 powierzchni przeznaczonej na ekspozycje stałe, 149,22 m2 na wystawy czasowe, salę kinowo-odczytową o powierzchni 64,96 m2 oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i magazynowe.
Otwarte w 1966 roku Muzeum Regionalne działa nieprzerwanie do dziś, obecnie pod nazwą Muzeum Historyczno-Archeologiczne.
(źródło: https://www.facebook.com/Krzemionki)