Środa, 15 stycznia 2025
Obchodząc Rok Jubileuszowy* Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, Akademią Wiara – Kultura – Nauka oraz Radiem eM Kielce serdecznie zapraszają na cykl dwunastu katechez jubileuszowych pod wspólnym tytułem "Obraz i Wiara". Będzie to okazja do poznania fundamentów chrześcijaństwa na podstawie wyjątkowych malowideł zdobiących katedrę w Kielcach. Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 stycznia w godz. 18.00–19.30.
Poniedziałek, 13 stycznia 2025
W dn. 20 stycznia – 1 lutego w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się seria warsztatów dla dzieci i młodzieży, zorganizowanych z okazji ferii zimowych.
Wtorek, 7 stycznia 2025
10 stycznia (w piątek) o godz. 17.00 w pawilonie wystawowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Kieleckie Szkoły Artystyczne w Jędrzejowie".
Piątek, 29 listopada 2024
12 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach będzie można wysłuchać wykładu o. dr. Michała Chaberka OP, pt. "Oblicza prawdy: człowiek i małpa”. Spotkanie poświęcone będzie teorii ewolucji i teoriom mówiącym o pochodzeniu człowieka.
Piątek, 22 listopada 2024
Wykład pt. "Nowinki przy staropolskim stole", zajęcia muzeoterapeutyczne "W drodze do rezyliencji", wernisaż wystawy czasowej "Marmury Kieleckie. Tradycje i współczesność", finisaż wystawy czasowej "Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały testament", wernisaż wystawy czasowej "Sezamie, otwórz się! Nabytki nowe i nie tylko" oraz warsztaty bożonarodzeniowe – to propozycje Muzeum Narodowego na nadchodzący tydzień.
Piątek, 22 listopada 2024
Do 25 listopada można jeszcze nadsyłać prace na konkurs pt. "Spotkania ze sztuką", organizowany przez Muzeum Narodowe w Kielcach i Fundację PGE. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I–VIII ze szkół podstawowych zlokalizowanych w miejscowościach liczących poniżej 50 tysięcy mieszkańców.
Czwartek, 21 listopada 2024
23 listopada (w sobotę) o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" (Sudół 135a), w cyklu "Sobota w muzeum", odbędą się warsztaty tkackie pt. "Babka tka i matka tka".
Poniedziałek, 18 listopada 2024
19 listopada Muzeum Historii Kielc wzbogaci swoje zbiory o pamiątkowe przedmioty pochodzące z dawnej szkolnej Izby Pamięci Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Kielcach. Z kolei w piątek 22 listopada o godz. 17.00 w MHK odbędzie się spotkanie z Adamem Bartoszem pt. "Romowie nasi sąsiedzi". Wykład jest częścią tegorocznego cyklu „Swoi Nieznani. Jesień z historią i kultura Romów Polskich". Goście MHK mogą także zwiedzać wystawę planszową pt. "Tradycja, historia i zwyczaje Romów Polskich".
Poniedziałek, 4 listopada 2024
8 listopada (w piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Historii Kielc odbędzie się pierwsze spotkanie z serii "Swoi – Nieznani". W tym roku bohaterami cyklu są Romowie polscy. "Jesień z historią i kulturą Romów polskich" rozpocznie się od spotkania z działaczami Stowarzyszenia Romów Polskich "Dywes" w Kielcach oraz prezentacji wystawy "Tradycja, historia i zwyczaje Romów Polskich", przygotowanej przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Do końca roku w MHK zostaną zaprezentowane wystawy poświęcone Romom polskim, mieszkańcy będą mogli też wziąć udział w spotkaniach tematycznych i ciekawych dyskusjach.
Czwartek, 31 października 2024
8 listopada (w piątek) w Muzeum Historii Kielc zostanie zainaugurowana tegoroczna odsłona cyklu "Swoi – Nieznani". Tym razem jej bohaterami będą Romowie. Na otwarcie wystawy pt. "Tradycja, historia i zwyczaje Romów Polskich" i spotkanie z działaczami Stowarzyszenia Romów Polskich "Dywes" organizatorzy zapraszają o godz. 17.00.
Czwartek, 31 października 2024
W najbliższą środę – 6 listopada – o godz. 17.00 Muzeum Historii Kielc zaprasza na otwarcie wystawy pt. "Karczówka – kielecka góra skarbów. 400-lecie fundacji kościoła pw. św. Karola Boromeusza".
Poniedziałek, 1 lipca 2024
Do 26 lipca 2024 r. został przedłużony termin przyjmowania wniosków o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego zaprasza do ubiegania się o nagrodę za działalność muzealną w drugim naborze.
Środa, 26 czerwca 2024
Od 27 czerwca w Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę pt. "Kielce – wizerunek miasta". 2 lipca w tej instytucji rozpoczną się wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Naukowo i modnie".
Wtorek, 25 czerwca 2024
W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu przez całe wakacje, w każdy czwartek, w godzinach 10.00–13.00, będą odbywały się zajęcia edukacyjne i zabawy tematyczne dla dzieci i młodzieży. Na wakacyjne spotkania pt. "Lato w Zamku – Czwartki w Muzeum" organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Piątek, 21 czerwca 2024
26 czerwca (w środę) o godz. 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Ćmielowie odbędzie się premierowy pokaz filmu "Rudzki Park Kulturowy".
Poniedziałek, 17 czerwca 2024
22 czerwca (sobota) o godz. 11.00 na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki odbędzie się pierwsza krzemionkowska "Paleolimpiada".
Poniedziałek, 10 czerwca 2024
15 czerwca (w sobotę) Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na obchody Europejskich Dni Archeologii. Wśród sobotnich atrakcji znalazły się m.in. warsztaty artystyczno-archeologiczne, otwarcie wystawy pt. "Historia archeologii w Krzemionkach" i rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Archeologiczno-Artystycznego im. Jana Samsonowicza pt. "Szukając, w gruncie rzeczy – edycja komiksowa".
Poniedziałek, 10 czerwca 2024
16 czerwca o godz. 11.00 Muzeum Historii Kielc zaprasza do udziału w spacerze historycznym po Kielcach pt. "Na tropie Krakowskiej Rogatki".
Poniedziałek, 10 czerwca 2024
12 czerwca o godz. 17.00 w Małej Galerii w Muzeum Historii Kielc zostanie otwarta wystawa prac kieleckiej artystki Aleksandry Wiater pt. "Przemijanie i Natura".
Piątek, 7 czerwca 2024
W dn. 14–16 czerwca, w ramach Europejskich Dni Archeologii 2024, w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach i w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy odbędą się spotkania z pasjonatami archeologii oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Będzie można również bezpłatnie zwiedzać wystawy tematyczne.