Czwartek, 7 czerwca 2018
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się wojewódzki finał 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". Konkursowi towarzyszyć będą występy finalistów 42. Buskich Spotkań z Folklorem. Na scenie zaprezentuje się 31 zespołów ludowych.
Wtorek, 9 lutego 2010
Ludowa poetka Cecylia Korban od lat w swej twórczości umiejętnie wykorzystuje gwarę dziadków. W jej rodzinie tradycje kulturowe świętokrzyskiej wsi pielęgnuje się od zawsze.
Wtorek, 16 maja 2017
Czesław Adamczyk kocha harmonie. Ten instrument pasjonuje go od dziecka. Jest jedynym człowiekiem w regionie świętokrzyskim, który zna niuanse budowy tego instrumentu.
Niedziela, 13 kwietnia 2008
Film przedstawia sylwetkę Eugeniusza Szoły. To kielecki lutnik, kompozytor, poeta i malarz. Jego „kolekcja świętokrzyska" zawiera ponad 40 sztuk autorskich instrumentów, w tym skrzypce altówki, wiolonczelę i kontrabas gitarowy. Wystawy promocyjne tychże dzieł sztuki odbyły się m.in. w Gotha, Paryżu, Barcelonie i Cremonie.
Poniedziałek, 7 lipca 2008
Eugeniusz Szoła wspomina, że lutnikiem został przypadkowo.Parał się wcześniej rzeźbą i malarstwem.
Środa, 25 lutego 2015
Kielecki lutnik, rzeźbiarz, kompozytor, poeta i malarz otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. W 2015 roku przypada 50 rocznica otwarcia jego pracowni w Kielcach
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Feliks Rak urodził się 26 maja 1903 r. w Borowcu, w powiecie włoszczowskim. Był samoukiem. Uczył się zawodu murarskiego, ale pracował jako rolnik. Był zaangażowanym działaczem ludowym. W czasie wojny był więziony w obozach koncentracyjnych. Debiutował w 1934 roku, publikował swoje utwory w czasopismach ludowych i regionalnych. Zebrane utwory poetyckie ukazały się w serii „Wieś tworząca” (1966) oraz w „Antologii współczesnej poezji ludowej” (1967).
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Józef Bińczak (Słowiański Bolesław) urodził się w 1914 roku w Zawadzie, w powiecie opatowskim. W latach 1930-1939 ogłaszał swoje utwory w „Wiciach” i „Młodej Myśli Ludowej”. Po wojnie wiersze publikował w „Antologii współczesnej poezji świętokrzyskiej” (1947) i na łamach „Wsi”. Wydał tomik poezji „Pora kłosów” (1968).
Wtorek, 23 listopada 2010
Dwa spojrzenia na pracę kowala. O swoim zawodzie opowiadają, kowal - rzemieślnik i kowal - artysta. Historia o pasji tworzenia i przemijających tradycjach.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Bolesław Wojewódzki - poeta, dla którego kultura ludowa ziemi opoczyńskiej była inspiracją twórczą. Z zawodu nauczyciel, z ukończonymi studiami nauczycielskimi, działacz społeczny, który po wyzwoleniu pełnił funkcję wicestarosty i starosty powiatu opoczyńskiego, a później pracował jako kierownik Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Od młodości zafascynowany bujną kulturą regionalną, pierwsze utwory opublikował na łamach „Głosu Tomaszowskiego” w 1928 roku, a także w dzienniku lok
Środa, 17 maja 2017
Jan Puk - twórca ludowy z Trześni pod Sandomierzem w tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej i 20-lecie współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy. Z tej okazji muzeum przygotowało specjalną, jubileuszową wystawę, którą będzie można oglądać do końca września bieżącego roku.
Wtorek, 3 marca 2015
Stefan Wyczyński jest solistą kapeli ludowej, którą w 1935 roku założył najstarszy jego brat Feliks Wyczyński. W 1980 roku Stefan przejął kierownictwo kapeli i kieruje nią do chwili obecnej. Zarówno Stefan Wyczyński, jak i kapela, są laureatami licznych festiwali i konkursów folklorystycznych (II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Poznaniu, dwukrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą, trzykrotnie I miejsce w Spotkaniach z Folklorem w Busku-Zdroju).
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Julian Smuga urodził się w Brudzowie, w gminie Morawica, w 1912 roku. Ukończył szkołę powszechną i przysposobienia rolniczego w Podzamczu Chęcińskim. Brał udział w walkach nad Wartą i w obronie Warszawy. Po wojnie zajął się gospodarstwem rolnym, ogrodnictwem i działalnością społeczną.
Poniedziałek, 13 kwietnia 2015
Film przedstawia sylwetkę Eugeniusza Szoły. To kielecki lutnik, kompozytor, poeta i malarz. Jego „kolekcja świętokrzyska" zawiera ponad 40 sztuk autorskich instrumentów, w tym skrzypce altówki, wiolonczelę i kontrabas gitarowy. Wystawy promocyjne tychże dzieł sztuki odbyły się m.in. w Gotha, Paryżu, Barcelonie i Cremonie.
Środa, 24 lutego 2010
Wiersze poetki z Wilkowa przedstawiają świat niezwykle plastycznie, co świadczy o umiejętności obserwacji piękna okolic, w których żyje i tworzy. Źródło natchnienia stanowi dla niej przyroda.
Wtorek, 20 kwietnia 2010
Poetka ludowa Marianna Kłosowska urodziła się w okresie międzywojennym w rolniczej rodzinie Moćków z Tumlina Wykienia. W latach okupacji pobierała nauki poza szkołą. Po wojnie wyjechała do pracy w tkalni do Walimia, dolnośląskiej miejscowości znanej z poniemieckich sztolni w Górach Sowich. Po powrocie do rodzinnej wsi podjęła pracę społeczną w organizacjach rolniczych, sportowych oraz zespole artystycznym powstałym z uzdolnionej młodzieży Zagnańska i Tumlina.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Michał Basa był piewcą piękna ziemi rodzinnej, z której wyrósł, o którą walczył i otaczał czcią. Większość swych utworów napisał językiem literackim, często jednak dla uzyskania zamierzonego efektu artystycznego wprowadzał elementy gwarowe.
Poniedziałek, 22 października 2018
Członek Skarżyskiego Klubu Twórców SKART działającego przy MCK w Skarżysku Kamiennej – Andrzej KOZŁOWSKI – został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyplomem za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej.
Piątek, 6 września 2019
Pani Józefa BUCKA, twórczyni ludowa z Kostomłotów II, odbierze dziś w Bukowinie Tatrzańskiej nagrodę za zdobycie II miejsca w 53. Sabałowych Bajaniach, które odbywały się w połowie sierpnia w Bukowinie.
Poniedziałek, 10 września 2018
Lucyna Kozłowska z Klubu Skarżyskich Twórców SKART działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej zdobyła I nagrodę w 7. Konkursie Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki” organizowanym przez muzeum w Częstochowie.