Środa, 18 lutego 2015
Niezapominajka, dosłownie "mysie uszko", zwyczajowo również nazywana niezabudką. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Występują one w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki.
Środa, 18 lutego 2015
Należy do niego ponad 80 gatunków. Gatunkiem typowym jest szafran uprawny. Stosuje się go jako roślinę ozdobną i przyprawową.
Środa, 18 lutego 2015
Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa jonquille (żonkil, żółty narcyz), które to słowo wywodzi się z kolei od hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco (trzcina, sitowie). Rośnie dziko w Portugalii i Hiszpanii. Od gatunku tego pochodzi wiele mieszańców, które ogrodnicy zaliczają do 7 grupy narcyzów.
Środa, 18 lutego 2015
Nazwa Aster pochodzi od starogreckiego słowa oznaczającego "gwiazdę". Nawiązuje ona do gwiaździstego kształtu koszyczka kwiatowego. Obecnie zaliczane jest do niego około 250 gatunków. Naturalnie występują na półkuli północnej, na obszarach o umiarkowanym klimacie. Wiele z nich to rośliny ozdobne, chętnie uprawiane w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty.
Środa, 18 lutego 2015
Chryzantema liczy ok. 50 gatunków występujących w stanie dzikim głównie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. W Polsce rośnie jedynie chryzantema Zawadzkiego. Uprawiana ze względu na swoje piękne kwiaty oraz ich termin kwitnięcia – późna jesień.
Środa, 18 lutego 2015
Szyszki co prawda nie są kwiatami, lecz owocami drzew iglastych, ale również z bibułkowych może powstać ciekawy bukiet.