Środa, 1 lutego 2023 - Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego

Zespoły folklorystyczne

22 stycznia SCYZORY zapraszają na koncert promujący debiutancką płytę

Wtorek, 20 grudnia 2022

22 stycznia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się koncert promujący debiutancką płytę Kapeli Podwórkowej SCYZORY, zatytułowaną "O Kielcach w Świętokrzyskiem".

Warsztaty etnologiczno-folklorystyczne w WDK

Poniedziałek, 1 sierpnia 2022

W miniony weekend w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się warsztaty etnologiczno-folklorystyczne skierowane do instruktorów, kierowników, opiekunów zespołów folklorystycznych i animatorów kultury prowadzących zespoły obrzędowe z województwa świętokrzyskiego. Zrealizowano je w ramach projektu "Obrzęd. Tradycje dożynkowe świętokrzyskiej wsi".

Kapela Stefana Wyczyńskiego

Środa, 27 maja 2020

Stefan Wyczyński jest solistą kapeli ludowej, którą w 1935 roku założył najstarszy jego brat Feliks Wyczyński. W 1980 roku Stefan przejął kierownictwo kapeli i kieruje nią do chwili obecnej. Zarówno Stefan Wyczyński, jak i kapela, są laureatami licznych festiwali i konkursów folklorystycznych (II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Poznaniu, dwukrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą, trzykrotnie I miejsce w Spotkaniach z Folklorem w Busku-Zdroju).

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”

Poniedziałek, 29 czerwca 2015

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” powstał w lutym 2015 r. i działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy pod kierownictwem Hanny Kuty. Choreografem grupy jest Barbara Kardynalska, instruktor tańca narodowego i ludowego. Do tańca przygrywa zespołowi kapela Feliksa Korbana.

Zespół Ludowo - Folklorystyczno - Obrzędowy "Piekoszowianie”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół Ludowo - Folklorystyczno - Obrzędowy utworzony w marcu 2004 roku i liczy 21 osób. Jego założycielami byli Marianna Majchrzyk i Julian Nowak. Zespół został zarejestrowany jako Stowarzyszenie w Sądzie Rejonowym w Kielcach w maju 2006 roku.

Zespół Kunowianie

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Początki zespołu Kunowianie wiążą się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich, które powstało 1965 r. Działalność koła skupiała się głównie na organizowaniu kursów gotowania i szycia oraz podnoszeniu świadomości kobiet mieszkających na wsi. Gospodynie koła miały swój zespół wokalny Kunowianki, który po dołączeniu kapeli przybrał nazwę Kunowianie. Zespół ma na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny. Większość imprez miejskich, gminnych i powiatowych odbywa się z udziałem zespołu.

Ludowy zespół „Fałkowianka"

Wtorek, 7 kwietnia 2015

W 1999 roku, po kilkunastu latach przerwy, ludowy zespół „Fałkowianka” wznowił swoją działalność. Córki i wnuczki członkiń zespołu z lat 60. i 70. postanowiły kontynuować tradycje swoich przodków wyśpiewywane w rytm skocznej muzyki ludowej. Na początku reaktywacji przypominano repertuarem stare i przekazywane z pokolenia na pokolenia piosenki z regionu konecko - opoczyńskiego.

Zespół Ludowy „Dzierzgowianie”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół Ludowy z Dzierzgowa w gminie Radków w powiecie włoszczowskim istnieje od 1984 roku. Aktualnie zespół liczy 17 członków – entuzjastów folkloru, kultywujących folklor zachodniej Kielecczyzny. W repertuarze zespołu znajdują się piosenki ludowe, kuplety obyczajowe oraz wesołe gawędy.

Ludowy zespół artystyczny "Dwikozianie"

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Ludowy Zespół Artystyczny "Dwikozianie" został założony wiosną 1935 roku i działa do chwili obecnej. Posiada duże osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne i upowszechniania kultury i folkloru ludowego oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

Zespół ludowy „Biesiada”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół ludowy „Biesiada” rozpoczął swoją działalność na początku 2007 roku. Śpiewem, wystawianiem obrzędów uatrakcyjnia imprezy okolicznościowe, chętnie uczestniczy w spotkaniach folklorystycznych. Zespół jest animatorem życia kulturalnego, zajmuje się popularyzacją śpiewu piosenek biesiadnych i ludowych.

Zespół "Bałtowianie"

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół "Bałtowianie" powstał w styczniu 2006 r. przy Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt".

Zespół folklorystyczny ,,Świętokrzyskie Uśmiechy”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół folklorystyczny ,,Świętokrzyskie Uśmiechy” z Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku powstał w 2009 r. Prezentując folklor regionu świętokrzyskiego, młodzież godnie reprezentuje gminę Lipnik w konkursach i festiwalach muzycznych regionalnych, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Odnosi sukcesy estradowe i uświetnia swoimi występami różnego rodzaju imprezy: okolicznościowe, plenerowe, kameralne oraz akademie i uroczystości szkolne.

Zespół folklorystyczny "Siedlecczanie"

Poniedziałek, 16 marca 2015

Zespół folklorystyczny "Siedlecczanie" funkcjonuje nieprzerwanie od 1984 roku. Jego założycielką i kierownikiem jest Stanisława Żądecka. W początkowych latach istnienia zespół nosił nazwę Siedlanecki i był zespołem śpiewaczym, złożonym z 20 pań. Obecnie Siedlecczanie to liczący 30 osób zespół śpiewaczy i obrzędowy.

Zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii

Poniedziałek, 16 marca 2015

Zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii działa od 1993 roku. Tworzą go uczniowie szkoły. Początkowo formacja zajmowała się sztuką recytacji poetów ludowych. W późniejszych latach istnienia zespół kultywował tradycje ludowe, odtwarzając obrzędy, zwyczaje i widowiska obrzędowe: "Gaik świętokrzyski", "Dynguściarze", "Sobótki" czy "Herody". Obecnie zespół występuje jako zespół śpiewaczy, a także jako zespół pieśni i tańca.

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki”

Poniedziałek, 16 marca 2015

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki” powstał w 2000r. z inicjatywy dyrektor szkoły Ireny Bisagi. Prowadzenie i opiekę nad szkolnym zespołem ludowym objęła od początku jego istnienia nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli Maria Kotarba. Uczniowie śpiewają gwarą utwory nieżyjących już śpiewaczek ludowych z Dębskiej Woli: H.Szelestowej i F.Gajdy oraz ich spadkobierców - wiejskiego zespołu „Wolanecki”. Obecnie do zespołu należą 42 osoby z kl.I –VI. Spośród nich 11 osób reprezentuje szkołę na przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zespół „Małe Bielinianki”

Poniedziałek, 16 marca 2015

„Małe Bielinianki” to folklorystyczny zespół wokalny działający od 2005 roku przy Szkole Podstawowej w Bielinach. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawują Małgorzata Kusińska i Elżbieta Kopacz, które są również inicjatorkami i założycielkami zespołu. Na akordeonie przygrywa dziewczętom Władysław Bąk.

Zespół folklorystyczny „Iskierki”

Poniedziałek, 16 marca 2015

Od 2006 roku przy Szkole Podstawowej w Cierchach- gmina Mniów istnieje zespół dziecięcy folklorystyczny „Iskierki”, którego opiekunem jest Danuta Skrzypczyk.

Zespół folklorystyczny Pierzchniczanie

Poniedziałek, 16 marca 2015

Zespół folklorystyczny "Pierzchniczanie" powstał w 2004 roku. Początkowo istniał jako czteroosobowa Kapela Biesiadna. Po trzech latach działalności na terenie gminy, kapela przekształciła się w zespół muzyczno-wokalny, koncertujący na terenie całego województwa.

Teatr Obrzędowy "Ożarów"

Poniedziałek, 16 marca 2015

Teatr Obrzędowy "Ożarów" powstał na bazie zespołów śpiewaczych: Ożarowiacy, Nowianecki i kapeli Ożarowiacy i Powiśloki .

KGW Szewczanki

Poniedziałek, 9 marca 2015

1...2

Spektakl Mateusza Pakuły JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ premierowo w kieleckim teatrze

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po raz pierwszy...

Wkrótce premiera spektaklu JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się od...

Ostatki w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

18 lutego o godz. 20.00 Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza na ostatki.

Promocja książki Izabeli Nowek ALBANIA W SZPONACH CZARNEGO ORŁA

3 lutego o godz. 17.00 Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na promocję...

Spektakl Mateusza Pakuły JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ premierowo w kieleckim teatrze

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po raz pierwszy...

Sylwester 2022 w WDK

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się niezapomniana gala sylwestrowa w stylu lat 20. i...

Wkrótce premiera spektaklu JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się od...

Paweł Sablik dramaturgiem Teatru im. St. Żeromskiego w Kielcach

Paweł Sablik – dramaturg, reżyser, performer, twórca wideo, absolwent specjalizacji dramaturgia...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 55 970 794
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności