Wtorek, 20 grudnia 2022
22 stycznia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się koncert promujący debiutancką płytę Kapeli Podwórkowej SCYZORY, zatytułowaną "O Kielcach w Świętokrzyskiem".
Poniedziałek, 1 sierpnia 2022
W miniony weekend w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się warsztaty etnologiczno-folklorystyczne skierowane do instruktorów, kierowników, opiekunów zespołów folklorystycznych i animatorów kultury prowadzących zespoły obrzędowe z województwa świętokrzyskiego. Zrealizowano je w ramach projektu "Obrzęd. Tradycje dożynkowe świętokrzyskiej wsi".
Środa, 27 maja 2020
Stefan Wyczyński jest solistą kapeli ludowej, którą w 1935 roku założył najstarszy jego brat Feliks Wyczyński. W 1980 roku Stefan przejął kierownictwo kapeli i kieruje nią do chwili obecnej. Zarówno Stefan Wyczyński, jak i kapela, są laureatami licznych festiwali i konkursów folklorystycznych (II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Poznaniu, dwukrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą, trzykrotnie I miejsce w Spotkaniach z Folklorem w Busku-Zdroju).
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” powstał w lutym 2015 r. i działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy pod kierownictwem Hanny Kuty. Choreografem grupy jest Barbara Kardynalska, instruktor tańca narodowego i ludowego. Do tańca przygrywa zespołowi kapela Feliksa Korbana.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół Ludowo - Folklorystyczno - Obrzędowy utworzony w marcu 2004 roku i liczy 21 osób. Jego założycielami byli Marianna Majchrzyk i Julian Nowak. Zespół został zarejestrowany jako Stowarzyszenie w Sądzie Rejonowym w Kielcach w maju 2006 roku.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Początki zespołu Kunowianie wiążą się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich, które powstało 1965 r. Działalność koła skupiała się głównie na organizowaniu kursów gotowania i szycia oraz podnoszeniu świadomości kobiet mieszkających na wsi. Gospodynie koła miały swój zespół wokalny Kunowianki, który po dołączeniu kapeli przybrał nazwę Kunowianie. Zespół ma na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny. Większość imprez miejskich, gminnych i powiatowych odbywa się z udziałem zespołu.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
W 1999 roku, po kilkunastu latach przerwy, ludowy zespół „Fałkowianka” wznowił swoją działalność. Córki i wnuczki członkiń zespołu z lat 60. i 70. postanowiły kontynuować tradycje swoich przodków wyśpiewywane w rytm skocznej muzyki ludowej. Na początku reaktywacji przypominano repertuarem stare i przekazywane z pokolenia na pokolenia piosenki z regionu konecko - opoczyńskiego.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół Ludowy z Dzierzgowa w gminie Radków w powiecie włoszczowskim istnieje od 1984 roku. Aktualnie zespół liczy 17 członków – entuzjastów folkloru, kultywujących folklor zachodniej Kielecczyzny. W repertuarze zespołu znajdują się piosenki ludowe, kuplety obyczajowe oraz wesołe gawędy.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Ludowy Zespół Artystyczny "Dwikozianie" został założony wiosną 1935 roku i działa do chwili obecnej. Posiada duże osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne i upowszechniania kultury i folkloru ludowego oraz ochrony dziedzictwa narodowego.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół ludowy „Biesiada” rozpoczął swoją działalność na początku 2007 roku. Śpiewem, wystawianiem obrzędów uatrakcyjnia imprezy okolicznościowe, chętnie uczestniczy w spotkaniach folklorystycznych. Zespół jest animatorem życia kulturalnego, zajmuje się popularyzacją śpiewu piosenek biesiadnych i ludowych.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół "Bałtowianie" powstał w styczniu 2006 r. przy Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt".
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół folklorystyczny ,,Świętokrzyskie Uśmiechy” z Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku powstał w 2009 r. Prezentując folklor regionu świętokrzyskiego, młodzież godnie reprezentuje gminę Lipnik w konkursach i festiwalach muzycznych regionalnych, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Odnosi sukcesy estradowe i uświetnia swoimi występami różnego rodzaju imprezy: okolicznościowe, plenerowe, kameralne oraz akademie i uroczystości szkolne.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Zespół folklorystyczny "Siedlecczanie" funkcjonuje nieprzerwanie od 1984 roku. Jego założycielką i kierownikiem jest Stanisława Żądecka. W początkowych latach istnienia zespół nosił nazwę Siedlanecki i był zespołem śpiewaczym, złożonym z 20 pań. Obecnie Siedlecczanie to liczący 30 osób zespół śpiewaczy i obrzędowy.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii działa od 1993 roku. Tworzą go uczniowie szkoły. Początkowo formacja zajmowała się sztuką recytacji poetów ludowych. W późniejszych latach istnienia zespół kultywował tradycje ludowe, odtwarzając obrzędy, zwyczaje i widowiska obrzędowe: "Gaik świętokrzyski", "Dynguściarze", "Sobótki" czy "Herody". Obecnie zespół występuje jako zespół śpiewaczy, a także jako zespół pieśni i tańca.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki” powstał w 2000r. z inicjatywy dyrektor szkoły Ireny Bisagi. Prowadzenie i opiekę nad szkolnym zespołem ludowym objęła od początku jego istnienia nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli Maria Kotarba. Uczniowie śpiewają gwarą utwory nieżyjących już śpiewaczek ludowych z Dębskiej Woli: H.Szelestowej i F.Gajdy oraz ich spadkobierców - wiejskiego zespołu „Wolanecki”. Obecnie do zespołu należą 42 osoby z kl.I –VI. Spośród nich 11 osób reprezentuje szkołę na przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.
Poniedziałek, 16 marca 2015
„Małe Bielinianki” to folklorystyczny zespół wokalny działający od 2005 roku przy Szkole Podstawowej w Bielinach. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawują Małgorzata Kusińska i Elżbieta Kopacz, które są również inicjatorkami i założycielkami zespołu. Na akordeonie przygrywa dziewczętom Władysław Bąk.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Od 2006 roku przy Szkole Podstawowej w Cierchach- gmina Mniów istnieje zespół dziecięcy folklorystyczny „Iskierki”, którego opiekunem jest Danuta Skrzypczyk.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Zespół folklorystyczny "Pierzchniczanie" powstał w 2004 roku. Początkowo istniał jako czteroosobowa Kapela Biesiadna. Po trzech latach działalności na terenie gminy, kapela przekształciła się w zespół muzyczno-wokalny, koncertujący na terenie całego województwa.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Teatr Obrzędowy "Ożarów" powstał na bazie zespołów śpiewaczych: Ożarowiacy, Nowianecki i kapeli Ożarowiacy i Powiśloki .