Czwartek, 28 marca 2024 - Anieli, Kasrota, Soni

Filmowe Chęciny A A A

Środa, 28 października 2020 Autor: Krzysztof Irski
Corocznie 27 października odbywa się - zatwierdzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) - Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Z tej okazji Zamek Królewski w Chęcinach chciałby włączyć się w obchody tego święta, ponieważ zarówno średniowieczna warownia, jak i miasto Chęciny, wielokrotnie były miejscem plenerów filmowych i serialowych. Jest to świadectwo niesamowitej atrakcyjności jak i potencjału, jakim dysponuje ten obszar i który nierzadko stanowi tło dla dzieł dużego i małego ekranu.
Najsłynniejszym filmem, który wpisuje się w historię miasta i pozostaje w pamięci mieszkańców, jest z pewnością „Pan Wołodyjowski”. W sąsiedztwie oryginalnego, średniowiecznego obiektu zbudowano makietę zamku w Kamieńcu Podolskim, która posłużyła do nakręcenia ostatnich ujęć filmu. To właśnie w Chęcinach sfilmowano oblężenie twierdzy i śmierć Małego Rycerza. Dużo lokacji w samym mieście posłużyło też do nakręcenia scen do serialu „Przygody Pana Michała”, m.in. kościół parafialny czy wirydarz klasztoru bernardynek.
W historii kinematografii Chęciny pełniły też rolę plenerów dla mniej znanych, ale nie mniej cennych dzieł. Świetne ujęcia znajdziemy bowiem w filmach „Milczenie” K. Kutza czy komedii „Tysiąc talarów” w reżyserii Stanisława Wohla. Zamek pojawiał się w wielu innych produkcjach, m.in. w filmowej adaptacji „Syzyfowych Prac” stworzonej przez Pawła Komorowskiego czy też w dziełach pt. „Gabriel” (M. Haremski) czy „Wyklęty” K. Łęckiego. Równie często Chęciny i okolice pojawiały się w serialach, m.in. w jednym z odcinków „Ojca Mateusza” (pt. „Ogrodnik”) czy w najnowszej produkcji Telewizji Polskiej – „Koronie Królów”. Okoliczne lokacje posłużyły natomiast m.in. do nakręcenia „Wiedźmina” (np. dawny kamieniołom Góry Rzepki) oraz „Tajemnicy dzikiego szybu” (ujęcia na Zamek z Góry Miedzianki).
Wielokrotnie chęcińska warownia oraz samo miasto uczestniczyły też w licznych programach śniadaniowych, które chętnie wykorzystują to klimatyczne miejsce. Z pewnością zarówno warownia jak i samo miasto będą jeszcze nie raz miejscem, które wpisze się w dorobek filmografii polskiej.

(źródło: Zamek w Chęcinach)

XX Festiwal Wielkopostny - Daleszyce 2024

17 marca w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach odbył się koncert finałowy XX...

Spotkanie z Katarzyną Nosowską

10 kwietnia o godz. 17.30 w Poczytalni na dVoRcu z kieleckimi czytelnikami i fanami spotka się...

Jarmark Wielkanocny w Kielcach

Przez cały tydzień (od 22 do 29 marca) na ulicy Sienkiewicza w Kielcach odbywać się będzie...

XX Festiwal Wielkopostny - Daleszyce 2024

17 marca w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach odbył się koncert finałowy XX...

"Pomóżmy Dorocie, której spłonął dom" – koncert charytatywny w teatrze połączony z licytacją

27 marca (w środę) o godz. 18.00 w Teatrze im. St. Żeromskiego odbędzie się koncert charytatywny...

Musicale i spektakle w KCK

W najbliższym czasie w Kieleckim Centrum Kultury widzowie będą mogli obejrzeć musical...

Dziecięca Estrada Folkloru 2024

16 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się Dziecięca Estrada Folkloru 2024....

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 60 868 553
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności