Środa, 25 czerwca 2014
Prezentujemy Państwu najnowszą sesję fotograficzną Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce”. Autorami zdjęć są Wojciech Synowiec, Krzysztof Kwiecień i Jacek Opiłowski. Fotografie zostały wykonane w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Środa, 25 czerwca 2014
Zespół Pieśni i Tańca "Kielce" istnieje od 1973 roku. Od tego czasu tworzą go różni ludzie, a właściwie różne pokolenia. I choć zespół nadal prezentuje piękną i prawdziwą kulturę ludową, chce też pokazać ją w innym wydaniu i zachęcić młodzież do polubienia folkloru.
Czwartek, 26 stycznia 2012
Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach zatytułowana "Made of china – porcelana chińska epoki Qing" Fot. Barbara Jankowska-Piróg
Wtorek, 6 września 2011
Zdjęcia wykonano w Centrum Kulturowo - Architektonicznym w Nowej Słupi
Środa, 6 lipca 2011
Pomysłodawcą i realizatorem makiety bitwy pod Racławicami jest Janusz Król, wnuk kosyniera biorącego udział w bitwie, mieszkający obecnie w Niezwojowicach. Premiera prezentacji makiety odbyła się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. W okrągłym namiocie, na obrotowym stole, zaprezentowano 300 figur rzeźbionych w drewnie. Przedstawiają bitwę wojsk Tadeusza Kościuszki z rosyjską armią 4 kwietnia 1794 roku.
Środa, 14 lipca 2010
Państwo Barbara i Tadeusz Buczyńscy to artyści prymitywiści, którzy tworzą swoją sztukę i aranżują przestrzeń wokół siebie w sobie wiadomym stylu. Ich dzieła są takie jak oni - proste, kolorowe i radosne. Mówią: „Każdemu, kto do nas zawita, chcemy podarować odrobinę radości, by mógł chociaż przez chwilę przenieść się w świat dziecięcych marzeń”. Fot. Małgorzata Kaczmarek oraz Agnieszka Markiton
Piątek, 6 marca 2009
Kobieta Andów jest silna i opiekuńcza. Nie boi się wyzwań i jest twórcza w każdej dziedzinie życia, w której musi się zmagać z przeciwnościami losu. Fot. Marcin Stolarczyk.
Środa, 22 października 2008
Kielczanin Marcin Stolarczyk, od niedawna mieszkający w Peru, pracuje nad dokumentacją fotograficzną kultury Indian Jaqaru, zamieszkujących trudno dostępne tereny gór Yauyos.
Piątek, 30 maja 2008
We wsi Tokarnia koło Chęcin, na blisko siedemdziesięciohektarowej przestrzeni obejmującej rozległe wzniesienie leżące w zakolu Czarnej Nidy, zlokalizowano Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej. Bardzo urozmaicone fizjograficzne ukształtowanie terenu doskonale odzwierciedla różnorodność regionów Kielecczyzny, z których przeniesiono tu, dla ocalenia, najcenniejsze i najciekawsze zabytki tradycyjnej wiejskiej architektury. Ekspozycja dąży do zachowania lub odtworzenia ginącej już bezpowrotnie wsi lat minionych, jej kształtu, klimatu i życia. Tekst: Tomasz Dzikowski, Park Etnograficzny w Tokani. Fot. Agnieszka Markiton.