Poniedziałek, 23 maja 2022 - Leoncjusza, Michała, Renaty

Historyczne

Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. "Hubala"

Czwartek, 30 grudnia 2021

29 grudnia w Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyła się premiera filmu z cyklu "Z dziejów kawalerii polskiej w XX wieku". Film sfinansowany w ramach projektu "Ułani Werbują" przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia oraz na sam film.

85-lecie Domu WF i PW Marszałka Józefa Piłsudskiego

Piątek, 12 listopada 2021

Zapraszamy do obejrzenia filmu „85-lecie Domu WF i PW Marszałka Józefa Piłsudskiego” zrealizowanego przez Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego. Film miał swoją premierę podczas Gali Jubileuszowej, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury 11 listopada 2021 roku.

Wkroczenie I Kadrowej i koncert "Niech żyje Polska"

Wtorek, 17 sierpnia 2021

W miniony czwartek 12 sierpnia do Kielc ponownie wkroczyła I Kompania Kadrowa. Zwieńczeniem obchodów 107 rocznicy tego wydarzenia był wieczorny koncert przed gmachem Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego „Niech żyje Polska”. Zapraszamy na filmową relację z tych wydarzeń…

Piosnka o Belinie

Poniedziałek, 3 maja 2021

Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zapraszają wszystkich miłośników historii Polski na niecodzienne wydarzenie.

Unikatowe karty pocztowe Polskiego Białego Krzyża w Kielcach

Środa, 11 listopada 2020

Pod koniec 1920 r. na fali wiktorii w Bitwie Warszawskiej Wydawnictwo Kieleckiego Koła Białego Krzyża wydało przepiękne karty pocztowe z litografiami Stanisława Święckiego i tekstami Kazimiery Sławoszewskiej. Zapraszamy do wysłuchania owych treści w wykonaniu studia LS, mieszczącego się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Unikatowy system wentylacji WDK sprzed prawie wieku

Poniedziałek, 7 września 2020

W najnowszym wydaniu ukazującego się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach periodyku „Świętokrzyskie” znalazł się m.in. artykuł „System wietrzenia w Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach” – opisujący powstały w latach 30. ub. wieku system chodzenia, będący – zdaniem specjalistów –wzorem dla tak dziś aktualnych rozwiązań proekologicznych.

Kazimierz Ujazdowski-moje wspomnienia z powstańczej Warszawy

Czwartek, 30 lipca 2020

Nestor kieleckich adwokatów Kazimierz Ujazdowski jako dziesięcioletnie dziecko przeżył powstanie warszawskie. Opowiada o początkach wojny,powstaniu i pierwszych miesiącach powojennych.

77. Rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał w ramach projektu „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Scenariusz: Muzeum Wsi Kieleckiej Montaż i realizacja: Aleksandra Niemczyk, Marian Wąchała Czyta: Aleksandra Niemczyk

Wspomnienia pierwszomajowe

Czwartek, 30 kwietnia 2020

Jak kielczanie zapamiętali pochody pierwszomajowe i Święto Pracy? Wspominamy to święto z przymrużeniem oka.

30 lat Wojewódzkiego Domu Kultury

Poniedziałek, 25 listopada 2019

Film zrealizowany i udostępniony przez TVP.

Walizka Legionisty - suplement

Środa, 31 października 2018

Zapraszamy Państwa do obejrzenia kontynuacji historii walizki legionisty Władysława Franasia. Październik 2018 roku przyniósł pierwszej części filmu ciąg dalszy. W Kielcach powstała ulica Jego imienia...

Walizka legionisty Władysława Franasia

Poniedziałek, 29 października 2018

Wspomnienie o Władysławie Franasiu oraz historia dokumentów legionisty, które po raz pierwszy zostały upublicznione. Premiera filmu odbyła się w 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

PRZEZ ATLANTYK DO LEGIONÓW-historia mjr. Mariana Przyłuskiego

Środa, 6 grudnia 2017

Film opowiada historię mjr. Mariana Przyłuskiego – postaci w Kielcach bardziej anonimowej, niż zapomnianej, a to jemu kielczanie zawdzięczają m.in. budynek WF i PW (obecnie WDK). Był też pierwszym dyrektorem zarządzającym Domu WF i PW im. Józefa Piłsudskiego.

Kielce Miasto Legionów

Czwartek, 9 listopada 2017

Autorzy filmu „Kielce – miasto legionów” pragnęli nadać mu walor edukacyjny, przystępny dla szerokiego kręgu odbiorców. Stąd też wiele informacji o bardziej szczegółowym charakterze zostało w filmie pominiętych. Intencją jego twórców było pokazanie podjętego tematu w sposób odbiegający od typowo „podręcznikowego” ujęcia. Film przemawiać ma do wrażliwości widza pięknem obrazu, klimatem muzyki i poetyką tworzonych na ich bazie impresji.

Janusz Chmielewski i Ryszard Lipko gośćmi Jana Goca

Środa, 14 grudnia 2016

Rozmowa Jana Goca w studiu telewizyjnym w OTV Łódź z Ryszardem Lipko i Januszem Chmielewskim o Festiwalu Harcerskim w Kielcach oraz nagrodach "Złote Pługi" przyznanych m.in. za widowisko "Świętokrzyskie podwórko". Janusz Chmielewski otrzymał również nagrodę specjalną ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności.

Historia kieleckiej fotografii

Czwartek, 6 października 2016

Marcin Kolasa z Muzeum Historii Kielc opowiada o historii kieleckiej fotografii.

50. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Czwartek, 28 lipca 2016

Zgodnie z tradycją 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu pokonali trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Do Kielc uczestnicy marszu dotarli 12 sierpnia.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Wtorek, 12 lipca 2016

W czasie II wojny światowej (1939-1945) spacyfikowanych zostało 817 wsi, znajdujących się w obecnych granicach Polski i bardzo wiele na Kresach. Michniów jest jedną z tych wsi - zniszczony 12-13 lipca 1943 roku. Ocaleni nieliczni mieszkańcy, już kilka godzin po ludobójstwie powrócili na zgliszcza swych domów, pozbierali szczątki swych bliskich, sąsiadów i złożyli je we wspólnej mogile. Po wojnie ustawiono tam pomnik, w czerwonym piaskowcu wyryto nazwiska ofiar pacyfikacji.

123...4

Finał 46. Buskich Spotkań z Folklorem - 1 dzień

W sobotę, 23 maja, w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju odbył się pierwszy dzień finału 46. Buskich...

ALL IS REAL – wernisaż wystawy prac Jacka Szwica

W Galerii "U Strasza" w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się dzisiaj wernisaż wystawy...

Nabór do V edycji projektu WCZYTUJĘ SZTUKĘ – WARSZTATY TEATRALNE

"Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne" to projekt z zakresu edukacji kulturalnej, skierowany do...

Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia.

Wybitne przykłady wzornictwa z czasów gdy pojęcie „designu” dopiero kwitło w umysłach artystów i...

Małogoszcz: 26. Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych zostały rozstrzygnięte

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią 23 kwietnia do Małogoszcza przyjechało blisko 1400...

Szczęśliwy bałagan czyli spotkanie z Janem Nowickim

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji ze spotkania autorskiego z Janem Nowickim, który...

„Kobieta w czasach Wazów” - relacja z wernisażu wystawy

W Muzeum Narodowym w Kielcach (d. Pałac Biskupów Krakowskich) otwarta została wystawa „Kobieta w...

6. Świętokrzyski Festiwal Smaków

1 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się pierwszy dzień “6. Świętokrzyskiego Festiwalu...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 53 007 546
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności