Wtorek, 2 sierpnia 2022
Obchodzimy 78 rocznicę powstania warszawskiego. Portal Informacji Kulturalnej przypomina z tej okazji wspomnienia z powstańczej Warszawy zmarłego we wrześniu 2016 roku Kazimierza Ujazdowskiego – znanego kieleckiego adwokata. Film powstał w 2014 roku na 70. rocznicę wybuchu powstania.
Czwartek, 30 grudnia 2021
29 grudnia w Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyła się premiera filmu z cyklu "Z dziejów kawalerii polskiej w XX wieku". Film sfinansowany w ramach projektu "Ułani Werbują" przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia oraz na sam film.
Piątek, 12 listopada 2021
Zapraszamy do obejrzenia filmu „85-lecie Domu WF i PW Marszałka Józefa Piłsudskiego” zrealizowanego przez Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego. Film miał swoją premierę podczas Gali Jubileuszowej, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury 11 listopada 2021 roku.
Wtorek, 17 sierpnia 2021
W miniony czwartek 12 sierpnia do Kielc ponownie wkroczyła I Kompania Kadrowa. Zwieńczeniem obchodów 107 rocznicy tego wydarzenia był wieczorny koncert przed gmachem Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego „Niech żyje Polska”. Zapraszamy na filmową relację z tych wydarzeń…
Poniedziałek, 3 maja 2021
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zapraszają wszystkich miłośników historii Polski na niecodzienne wydarzenie.
Środa, 11 listopada 2020
Pod koniec 1920 r. na fali wiktorii w Bitwie Warszawskiej Wydawnictwo Kieleckiego Koła Białego Krzyża wydało przepiękne karty pocztowe z litografiami Stanisława Święckiego i tekstami Kazimiery Sławoszewskiej. Zapraszamy do wysłuchania owych treści w wykonaniu studia LS, mieszczącego się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Poniedziałek, 7 września 2020
W najnowszym wydaniu ukazującego się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach periodyku „Świętokrzyskie” znalazł się m.in. artykuł „System wietrzenia w Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach” – opisujący powstały w latach 30. ub. wieku system chodzenia, będący – zdaniem specjalistów –wzorem dla tak dziś aktualnych rozwiązań proekologicznych.
Czwartek, 30 lipca 2020
Nestor kieleckich adwokatów Kazimierz Ujazdowski jako dziesięcioletnie dziecko przeżył powstanie warszawskie. Opowiada o początkach wojny,powstaniu i pierwszych miesiącach powojennych.
Poniedziałek, 13 lipca 2020
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał w ramach projektu „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Scenariusz: Muzeum Wsi Kieleckiej Montaż i realizacja: Aleksandra Niemczyk, Marian Wąchała Czyta: Aleksandra Niemczyk
Czwartek, 30 kwietnia 2020
Jak kielczanie zapamiętali pochody pierwszomajowe i Święto Pracy? Wspominamy to święto z przymrużeniem oka.
Poniedziałek, 25 listopada 2019
Film zrealizowany i udostępniony przez TVP.
Środa, 31 października 2018
Zapraszamy Państwa do obejrzenia kontynuacji historii walizki legionisty Władysława Franasia. Październik 2018 roku przyniósł pierwszej części filmu ciąg dalszy. W Kielcach powstała ulica Jego imienia...
Poniedziałek, 29 października 2018
Wspomnienie o Władysławie Franasiu oraz historia dokumentów legionisty, które po raz pierwszy zostały upublicznione. Premiera filmu odbyła się w 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Środa, 6 grudnia 2017
Film opowiada historię mjr. Mariana Przyłuskiego – postaci w Kielcach bardziej anonimowej, niż zapomnianej, a to jemu kielczanie zawdzięczają m.in. budynek WF i PW (obecnie WDK). Był też pierwszym dyrektorem zarządzającym Domu WF i PW im. Józefa Piłsudskiego.
Czwartek, 9 listopada 2017
Autorzy filmu „Kielce – miasto legionów” pragnęli nadać mu walor edukacyjny, przystępny dla szerokiego kręgu odbiorców. Stąd też wiele informacji o bardziej szczegółowym charakterze zostało w filmie pominiętych. Intencją jego twórców było pokazanie podjętego tematu w sposób odbiegający od typowo „podręcznikowego” ujęcia. Film przemawiać ma do wrażliwości widza pięknem obrazu, klimatem muzyki i poetyką tworzonych na ich bazie impresji.
Środa, 14 grudnia 2016
Rozmowa Jana Goca w studiu telewizyjnym w OTV Łódź z Ryszardem Lipko i Januszem Chmielewskim o Festiwalu Harcerskim w Kielcach oraz nagrodach "Złote Pługi" przyznanych m.in. za widowisko "Świętokrzyskie podwórko". Janusz Chmielewski otrzymał również nagrodę specjalną ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności.
Czwartek, 6 października 2016
Marcin Kolasa z Muzeum Historii Kielc opowiada o historii kieleckiej fotografii.
Czwartek, 28 lipca 2016
Zgodnie z tradycją 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu pokonali trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Do Kielc uczestnicy marszu dotarli 12 sierpnia.