Środa, 31 października 2018
Zapraszamy Państwa do obejrzenia kontynuacji historii walizki legionisty Władysława Franasia. Październik 2018 roku przyniósł pierwszej części filmu ciąg dalszy. W Kielcach powstała ulica Jego imienia...
Poniedziałek, 29 października 2018
Wspomnienie o Władysławie Franasiu oraz historia dokumentów legionisty, które po raz pierwszy zostały upublicznione. Premiera filmu odbyła się w 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Środa, 6 grudnia 2017
5 grudnia, dokładnie w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, którego jest patronem, odbył się wyjątkowy wieczór historyczny. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej WDK przywitana została projekcją trzech filmów dokumentalnych.
Środa, 6 grudnia 2017
Film opowiada historię mjr. Mariana Przyłuskiego – postaci w Kielcach bardziej anonimowej, niż zapomnianej, a to jemu kielczanie zawdzięczają m.in. budynek WF i PW (obecnie WDK). Był też pierwszym dyrektorem zarządzającym Domu WF i PW im. Józefa Piłsudskiego.
Czwartek, 9 listopada 2017
Autorzy filmu „Kielce – miasto legionów” pragnęli nadać mu walor edukacyjny, przystępny dla szerokiego kręgu odbiorców. Stąd też wiele informacji o bardziej szczegółowym charakterze zostało w filmie pominiętych. Intencją jego twórców było pokazanie podjętego tematu w sposób odbiegający od typowo „podręcznikowego” ujęcia. Film przemawiać ma do wrażliwości widza pięknem obrazu, klimatem muzyki i poetyką tworzonych na ich bazie impresji.
Wtorek, 1 sierpnia 2017
Nestor kieleckich adwokatów Kazimierz Ujazdowski jako dziesięcioletnie dziecko przeżył powstanie warszawskie. Opowiada o początkach wojny,powstaniu i pierwszych miesiącach powojennych.
Środa, 14 grudnia 2016
Rozmowa Jana Goca w studiu telewizyjnym w OTV Łódź z Ryszardem Lipko i Januszem Chmielewskim o Festiwalu Harcerskim w Kielcach oraz nagrodach "Złote Pługi" przyznanych m.in. za widowisko "Świętokrzyskie podwórko". Janusz Chmielewski otrzymał również nagrodę specjalną ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności.
Czwartek, 6 października 2016
Marcin Kolasa z Muzeum Historii Kielc opowiada o historii kieleckiej fotografii.
Czwartek, 28 lipca 2016
Zgodnie z tradycją 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu pokonali trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Do Kielc uczestnicy marszu dotarli 12 sierpnia.
Wtorek, 12 lipca 2016
W czasie II wojny światowej (1939-1945) spacyfikowanych zostało 817 wsi, znajdujących się w obecnych granicach Polski i bardzo wiele na Kresach. Michniów jest jedną z tych wsi - zniszczony 12-13 lipca 1943 roku. Ocaleni nieliczni mieszkańcy, już kilka godzin po ludobójstwie powrócili na zgliszcza swych domów, pozbierali szczątki swych bliskich, sąsiadów i złożyli je we wspólnej mogile. Po wojnie ustawiono tam pomnik, w czerwonym piaskowcu wyryto nazwiska ofiar pacyfikacji.
Wtorek, 26 kwietnia 2016
Są tacy, którzy pamiętają - dla nich to okres młodości. Inni urodzili się za późno i nie przeżyli tych czasów, a jeszcze inni chcą te wydarzenia wymazać z pamięci. Z przymrużeniem oka wspominamy Święto Pracy – 1 maja.
Środa, 2 marca 2016
Krótki film na podstawie opowiadania Michała Bałuckiego z 1875 roku.
Wtorek, 1 marca 2016
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się pokaz filmu „Śmierć rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego oraz wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Milcząc wołają” z udziałem autorów Piotra Życieńskiego i Jolanty Czarskiej.
Wtorek, 1 marca 2016
Stanisław Rachalewski był wybitnym fotografem działającym w Kielcach na przełomie XIX i XX w. Film zrealizowany na podstawie opracowania ''Historia fotografii w Kielcach w latach 1839–1945" autorstwa Jarosława Machnickiego, opowiada historię jego życia i pasji, której się poświęcił.
Poniedziałek, 29 lutego 2016
Po raz trzeci obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", którzy w latach 1945-1956 walczyli w konspiracji przeciw władzy komunistycznej oraz przeciwstawiali się sowieckiej agresji. W latach 1945 - 1956 w szeregach konspiracji walczyło od 120 do 180 tysięcy żołnierzy. Zrzeszeni byli w kilkunastu organizacjach niepodległościowych.
Wtorek, 16 lutego 2016
"Maluj to, co widzisz" - to wystawa unikatowych dziecięcych rysunków powstałych w obozie koncentracyjnym w Terezinie. Jej autorką jest Helga Hośkova-Weissova, która jako 12-letnia dziewczynka trafiła wraz z rodzicami do terezińskiego obozu, gdzie spędziła prawie trzy lata. Miała ze sobą blok rysunkowy, pudełko z farbami wodnymi, pastele i ołówki...
Piątek, 27 listopada 2015
Tego wieczora w WDK została otwarta poplenerowa wystawa prac dokumentujących nieodkryte zakątki budynku, został także wyświetlony film przygotowany przez zespół Platformy Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego opowiadający o budowie Domu WF i PW i o jego działalności w okresie międzywojennym, a gwiazda wieczoru – zespół Chmielnikers – zagrała utwory z lat 20. i 30.