Niedziela, 17 listopada 2024 - Grzegorza, Salomei, Walerii

Zamki

Bodzentyn - zamek

Piątek, 20 lutego 2009

Główna rezydencja krakowskich biskupów znajdowała się w Krakowie. Jednak krakowscy infułaci, którzy byli właścicielami ogromnych dóbr ziemskich, musieli posiadać także inne siedziby, związane z terenem, gdzie dobra te się znajdowały.

Chęciny - zamek

Środa, 5 marca 2008

Nie istnieją wyraźne dokumenty źródłowe mówiące o powstaniu Zamku Królewskiego w Chęcinach. Pierwsze wzmianki pochodzą z przywileju wystawionego przez księcia Władysława Łokietka w roku 1306, w którym jest zawarta obietnica nadania zamku Chęciński wraz z 11 wsiami biskupowi krakowskiemu - Janowi Muskacie. Na podstawie istniejących dokumentów można domniemywać, że budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku.

Międzygórz - zamek

Poniedziałek, 11 maja 2009

„We wsi Międzygórze parafii Malice Kazimierz Wielki miał zamek, który testamentem przekazał Zaklice. W połowie XV w. wieś należy do Jana Międzygórskiego herbu Topór... – przytacza informacje z Liber Beneficiorum Długosza ksiądz Wiśniewski.

Polskie Carcassonne

Piątek, 15 maja 2015

Zamek w Szydłowie zbudowany został ok. 1354 roku. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej i znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Do chwili obecnej z kompleksu budowli zachowały się sala rycerska, skarbczyk oraz brama zamkowa. Z murów miejskich, które miały koło 1080 metrów długości, zachowało się blisko 700 metrów.

Sandomierz - zamek

Sobota, 17 maja 2008

Pierwotny gród sandomierski wzmiankowany był już przez Galla Anonima w wieku XI. Stanowił wówczas jedną z książęcych siedzib. Później, w okresie Polski dzielnicowej był rezydencją sandomierskich książąt. Niewiele wiadomo o zabudowie grodu - prawdopodobnie posiadał on wał drewniano-ziemny. W obrębie obwałowań znajdował się być może grodowy kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja oraz palatium. W roku 1241 zdobyty został przez Tatarów; podobnie na przełomie lat 1259/60, wówczas zniszczony został doszczętnie. Po odbudowie gródek oparł się w roku 1280 najazdowi Litwinów, a później także Tatarów.

Secemin - Fortalicjum Szafrańców

Poniedziałek, 2 czerwca 2008

Secemin wkroczył na karty historii stosunkowo wcześnie, bo już w 1268 roku.

Sobków - Fortalicja

Czwartek, 20 października 2022

Pod pojęciem fortalicji rozumie się niezbyt wielką, warowną siedzibę mieszkalną należącą do średniozamożnej szlachty, mającą wyłącznie lokalne znaczenie obronne, której formy architektoniczno – przestrzenne wyrastają z tradycji tkwiących jeszcze w średniowieczu. Służące obronie elementy fortalicji były zazwyczaj nieprzystosowane do stawiania oporu artylerii i ograniczały się do niezbyt wysokich murów obwodowych, na narożnikach wzmacnianych basztami. Dokładnie takie właśnie cechy posiadała fortalicja w Sobkowie, miasteczku położonym dwadzieścia parę kilometrów na południowy – zachód od Kielc.

Szydłów - zamek

Środa, 1 lipca 2009

W XIV wieku Kazimierz Wielki otoczył murami Szydłów, który posiadał już wówczas prawa miejskie. Zamek w Szydłowie zbudowany został ok. 1354 roku. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej i znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Do chwili obecnej z kompleksu budowli zachowały się sala rycerska, skarbczyk oraz brama zamkowa. Z murów miejskich, które miały koło 1080 metrów długości, zachowało się blisko 700 metrów. Grubość ich wynosi ok. 1,80 m.

Tudorów - zamek

Niedziela, 31 sierpnia 2008

Wieś Tudorów leży w pobliżu Opatowa i chociaż powstała w średniowieczu, raczej nie ma nic wspólnego z dynastią panującą wówczas w Anglii. Najstarsza wzmianka w dokumentach dotycząca Tudorowa pochodzi z roku 1371.

Ujazd - zamek Krzyżtopór

Wtorek, 23 lutego 2010

Na krawędzi Wyżyny Opatowskiej, od zachodu przechodzącej w Góry Świętokrzyskie, na cyplu górującym nad doliną rzeczki Koprzywianki wznoszą się ruiny zamku. Zamek ten, zwany Krzyżtoporem, wzniósł żyjący w latach 1587-1645 sandomierski wojewoda Krzysztof Ossoliński. Budowę rozpoczęto w roku 1621 by ukończyć ją w roku 1644, jeszcze za życia Krzysztofa.

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 313 011
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności