Poniedziałek, 4 grudnia 2023
Paweł Pierściński – "ikona", "mistrz", "legenda" to określenia, które najczęściej padają, gdy wspomina się o tym artyście fotografiku. Zdawać by się mogło, że o Pawle Pierścińskim powiedziano i napisano już wszystko. Jednak każdą historię można opowiedzieć na dziesiątki sposobów...
Poniedziałek, 27 listopada 2023
Kazimierz Kopeć – mieszkaniec Starachowic od blisko 50 lat związany jest z rzeźbiarstwem. Spod jego dłuta wychodzą postaci świętych, ale nie tylko. Swoje umiejętności chętnie przekazuje najmłodszym, z którymi spotyka się w ramach szkółek rzeźbiarskich. Nam opowiedział o początkach swojej pasji.
Wtorek, 14 listopada 2023
Henryk Rotman „Kadera” urodził się w 1897 roku. Jako osiemnastoletni chłopak uciekł z domu, by służyć w Legionach Piłsudskiego. Od 1915 roku walczył w wielu pułkach legionowych, na wielu frontach. Za swoją postawę został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł w 1996 roku.
Środa, 15 grudnia 2021
To opowieść o człowieku, który porzucił świętokrzyską wieś. Zmienił optykę i styl życia, dzięki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Film to syntetyczne spojrzenie na życiową drogę artysty, próba pokazania związku bryły rzeźbiarskiej Hadyny z siłą jaką daje poczucie tożsamości.
Wtorek, 5 października 2021
Spot promujący kampanię Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza #świętokrzyskieNIEhejtuje. Dołącz do nas!, szanuj, nie hejtuj!
Czwartek, 29 lipca 2021
Relacja filmowa ze spotkania przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia, marszałka Andrzeja Bętkowskiego i radnych Młodzieżowego Sejmiku z uczestnikami międzynarodowego projektu pn. "Miasta dla młodzieży", realizowanego przez Gminę Starachowice w ramach Programu Erasmus +, które odbyło się 27 lipca 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Środa, 14 lipca 2021
Po wielu latach żmudnych przygotowań, ogromnego wysiłku oraz poświęcenia, 12 lipca w Michniowie uroczyście otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Filia Muzeum Wsi Kieleckiej, jest obiektem- symbolem męczeństwa całej polskiej wsi, w okrutnych czasach II Wojny Światowej. To właśnie w Michniowie, w dniach 11-12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci zamordowali ponad dwieście osób, w tym starców, kobiety i dzieci. Takich wsi było w naszym kraju kilkaset. Mauzoleum w Michniowie, jest pomnikiem wystawionym przez potomnych ku ich pamięci. Uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich uświetnił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Andrzej Duda.
Poniedziałek, 7 września 2020
W najnowszym wydaniu ukazującego się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach periodyku „Świętokrzyskie” znalazł się m.in. artykuł „System wietrzenia w Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach” – opisujący powstały w latach 30. ub. wieku system chodzenia, będący – zdaniem specjalistów –wzorem dla tak dziś aktualnych rozwiązań proekologicznych.
Środa, 15 lipca 2020
W czasach bitwy grunwaldzkiej województwo sandomierskie było jednym z największych województw historycznych Polski. W swoich granicach zawierało część terytorium dzisiejszych kilku województw, m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego. Jaki wpływ na przebieg historii tamtego okresu mieli synowie tej ziemi: Milczek Koźla z Chorzenic koło Radomska, Mikołaj z Kurozwęk i Jan Zamba – pierwszy znany z imienia wójt Piotrkowa Trybunalskiego? Co na to pierwszy kronikarz Jan Długosz?
Wtorek, 7 lipca 2020
FOTO-KLUB „Kontrast” od lat 70. działał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zrzeszając kilkudziesięciu młodych ludzi, głównie studentów, którzy pasjonowali się tą formą sztuki. Nieistniejący od wielu lat „Kontrast” był w latach 70. i 80. niezwykle popularny wśród młodzieży, która w jego strukturach zdobywała cenne doświadczenie i wiedzę. W szczytowym momencie, jak mówią założyciele i pomysłodawcy, liczył sobie około 60-ciu członków. Do grona jego twórców należy zaliczyć m.in. pochodzącego z Buska-Zdroju Piotra Kaletę, pełniącego w latach 1970-1987 funkcję prezesa Andrzeja Borysa, czy organizatora pracy instruktorów fotografii w województwie kieleckim Andrzeja Ziemkiewicza.