Wtorek, 22 października 2024
Festiwal KIELCE ROCKUJĄ po siedmiu latach powrócił do Wojewódzkiego Domu Kultury. W dniach 18 – 19 października 2024 r. na scenie WDK wystąpili: Azyl P, Władysław „Gudonis” Komendarek, grupa RSC, TSA MNKWL, Januszko Magneto oraz Kapitan Nemo. Festiwalowi towarzyszyła dwudniowa giełda winyli i płyt CD. Zapraszamy na relację z festiwalu KIELCE ROCKUJĄ 2024.
Poniedziałek, 16 września 2024
13 września w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Przyznawana jest przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w zakresie działalności muzealnej w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja muzealna, oraz konserwacja zbiorów. Przyznano także honorowe wyróżnienie.
Środa, 4 września 2024
Od 26 sierpnia w klasztorze na Karczówce, w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival, odbywała się Academia Kielcensis, czyli tygodniowe warsztaty, podczas których młodzi muzycy z całej Europy ćwiczyli pod okiem wybitnych mistrzów grę na instrumentach dawnych.
Środa, 21 sierpnia 2024
Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do skansenu w Tokarni, gdzie od dziś można podziwiać nową, stałą wystawę. Ekspozycja nawiązuje do wieloletniej współpracy placówki z przemysłem filmowym, który coraz częściej sięga po wyjątkowe plenery perełki turystycznej regionu świętokrzyskiego. Autorem zdjęć, które możemy zobaczyć na kilkudziesięciu planszach jest Mariusz Łężniak. „Wyklęty”, „Wiedźmin”, „Śluby panieńskie”, „Wołyń” czy chociażby „Sami Swoi: Początek” to tylko niektóre produkcje, które w ciągu ostatnich lat powstawały w Tokarni. Do tej ostatniej pozycji, nawiązuje również najnowszy, choć nietypowy eksponat- naturalnej wielkości figury Kargula i Pawlaka, przy słynnym już płocie, w charakterystycznej dla nich pozie.
Poniedziałek, 19 sierpnia 2024
Lucyna Kozłowska zajmuje się wycinanką od 30 lat. Z tą sztuką zdobniczą zetknęła się już jako dziecko w domu swoich dziadków i rodziców. Później obserwowała, jak pracują wycinankarki na różnych wystawach i kiermaszach ludowych. Nie liczy prac, które wykonała, ale szacuje, że powstało ich ponad dwa tysiące.
Środa, 17 lipca 2024
Andrzej Kozłowski mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Działalność artystyczną rozpoczął w 1970 roku, kiedy po śmierci rodziców wykonał pierwszy krzyżyk. Swoje prace wykonuje głównie w drewnie lipowym przy pomocy dłut, siekiery i noży. Rzeźbiarstwo jest jego ogromną pasją i nie wyobraża sobie bez niego życia.
Poniedziałek, 10 czerwca 2024
Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki” świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia swojego istnienia. To jeden z najbardziej utytułowanych tradycyjnych zespołów ludowych powiatu kieleckiego, który zrzesza grupę ludzi lubiących oraz ceniących muzykę, folklor i sztukę ludową. „Kowalanki” mają duże osiągnięcia na polu artystycznym (śpiew, gawędziarstwo, rękodzieło) oraz kulinarnym. Głównym celem zespołu jest pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom dawnych zwyczajów i obyczajów ziemi kieleckiej.
Piątek, 10 maja 2024
Włodzimierz Ciszek od 40 lat zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych zabawek z drewna i jest ostatnim aktywnym wytwórcą w ośrodku zabawkarskim Łączna-Ostojów. Ośrodek wyróżnia się specyficznym stylem i ciągłością produkcji, która przetrwała przez wiele pokoleń. W tym roku dorobek i praca twórcy ludowego zostały docenione wpisem na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Tradycje tkackie w gminie Bodzentyn sięgają 1506 roku. Wówczas w Bodzentynie istniał już cech tkacki. W latach 1950–1993 w gminie Bodzentyn działała Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Tkactwo Świętokrzyskie”.
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego pojawił się nowy przystanek. Harmonia- czyli Świętokrzyska Zagroda Kultury w Hucie Szklanej zaprasza w magiczną podróż po dawnej wsi świętokrzyskiej, w której człowiek żyje w zgodzie z naturą, obrzędy i tradycje są respektowane, a pory roku wyznaczają rytm pracy.