Sobota, 9 grudnia 2023 - Anety, Leokadii, Wiesława

Reportaże i felietony

Opowieść o Pawle Pierścińskim

Poniedziałek, 4 grudnia 2023

Paweł Pierściński – "ikona", "mistrz", "legenda" to określenia, które najczęściej padają, gdy wspomina się o tym artyście fotografiku. Zdawać by się mogło, że o Pawle Pierścińskim powiedziano i napisano już wszystko. Jednak każdą historię można opowiedzieć na dziesiątki sposobów...

Pięć dekad z rzeźbą… Kazimierz Kopeć i jego pasja

Poniedziałek, 27 listopada 2023

Kazimierz Kopeć – mieszkaniec Starachowic od blisko 50 lat związany jest z rzeźbiarstwem. Spod jego dłuta wychodzą postaci świętych, ale nie tylko. Swoje umiejętności chętnie przekazuje najmłodszym, z którymi spotyka się w ramach szkółek rzeźbiarskich. Nam opowiedział o początkach swojej pasji.

Henryk Rotman „Kadera”. Historia zapisana w rodzinnych pamiątkach

Wtorek, 14 listopada 2023

Henryk Rotman „Kadera” urodził się w 1897 roku. Jako osiemnastoletni chłopak uciekł z domu, by służyć w Legionach Piłsudskiego. Od 1915 roku walczył w wielu pułkach legionowych, na wielu frontach. Za swoją postawę został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł w 1996 roku.

GUSTAW HADYNA w TRZECH SŁOWACH-film Stanisława Furmana

Środa, 15 grudnia 2021

To opowieść o człowieku, który porzucił świętokrzyską wieś. Zmienił optykę i styl życia, dzięki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Film to syntetyczne spojrzenie na życiową drogę artysty, próba pokazania związku bryły rzeźbiarskiej Hadyny z siłą jaką daje poczucie tożsamości.

#świętokrzyskieNIEhejtuje

Wtorek, 5 października 2021

Spot promujący kampanię Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza #świętokrzyskieNIEhejtuje. Dołącz do nas!, szanuj, nie hejtuj!

"Miasta dla młodzieży" w regionie świętokrzyskim

Czwartek, 29 lipca 2021

Relacja filmowa ze spotkania przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia, marszałka Andrzeja Bętkowskiego i radnych Młodzieżowego Sejmiku z uczestnikami międzynarodowego projektu pn. "Miasta dla młodzieży", realizowanego przez Gminę Starachowice w ramach Programu Erasmus +, które odbyło się 27 lipca 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Środa, 14 lipca 2021

Po wielu latach żmudnych przygotowań, ogromnego wysiłku oraz poświęcenia, 12 lipca w Michniowie uroczyście otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Filia Muzeum Wsi Kieleckiej, jest obiektem- symbolem męczeństwa całej polskiej wsi, w okrutnych czasach II Wojny Światowej. To właśnie w Michniowie, w dniach 11-12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci zamordowali ponad dwieście osób, w tym starców, kobiety i dzieci. Takich wsi było w naszym kraju kilkaset. Mauzoleum w Michniowie, jest pomnikiem wystawionym przez potomnych ku ich pamięci. Uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich uświetnił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Andrzej Duda.

Unikatowy system wentylacji WDK sprzed prawie wieku

Poniedziałek, 7 września 2020

W najnowszym wydaniu ukazującego się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach periodyku „Świętokrzyskie” znalazł się m.in. artykuł „System wietrzenia w Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach” – opisujący powstały w latach 30. ub. wieku system chodzenia, będący – zdaniem specjalistów –wzorem dla tak dziś aktualnych rozwiązań proekologicznych.

Reminiscencje grunwaldzkie

Środa, 15 lipca 2020

W czasach bitwy grunwaldzkiej województwo sandomierskie było jednym z największych województw historycznych Polski. W swoich granicach zawierało część terytorium dzisiejszych kilku województw, m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego. Jaki wpływ na przebieg historii tamtego okresu mieli synowie tej ziemi: Milczek Koźla z Chorzenic koło Radomska, Mikołaj z Kurozwęk i Jan Zamba – pierwszy znany z imienia wójt Piotrkowa Trybunalskiego? Co na to pierwszy kronikarz Jan Długosz?

Historia FOTO-KLUBU "KONTRAST"

Wtorek, 7 lipca 2020

FOTO-KLUB „Kontrast” od lat 70. działał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zrzeszając kilkudziesięciu młodych ludzi, głównie studentów, którzy pasjonowali się tą formą sztuki. Nieistniejący od wielu lat „Kontrast” był w latach 70. i 80. niezwykle popularny wśród młodzieży, która w jego strukturach zdobywała cenne doświadczenie i wiedzę. W szczytowym momencie, jak mówią założyciele i pomysłodawcy, liczył sobie około 60-ciu członków. Do grona jego twórców należy zaliczyć m.in. pochodzącego z Buska-Zdroju Piotra Kaletę, pełniącego w latach 1970-1987 funkcję prezesa Andrzeja Borysa, czy organizatora pracy instruktorów fotografii w województwie kieleckim Andrzeja Ziemkiewicza.

Opowieść o Pawle Pierścińskim

Paweł Pierściński – "ikona", "mistrz", "legenda" to określenia, które najczęściej padają, gdy...

Dni Dziedzictwa Żydowskiego

W dn. 7 – 8 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach odbędzie się cykl...

Kasting w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ogłasza kasting dla dziewczyn z województwa...

Premiera filmu "Człowiek wsi. Pasja i siła"

W najbliższą niedzielę, 10 grudnia, o godz. 16.00 w kinie Moskwa w Kielcach odbędzie się premiera...

Studio PIK- Agata Klimczak- Kołakowska- rozmowa z nową dyrektor KCK

Gościem Studia PIK jest Agata Klimczak- Kołakowska, od niedawna dyrektor Kieleckiego Centrum...

Opowieść o Pawle Pierścińskim

Paweł Pierściński – "ikona", "mistrz", "legenda" to określenia, które najczęściej padają, gdy...

Filmowy Sylwester z WDK Kielce

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza na wyjątkową imprezę...

Dr Jacek Bartosiak w Poczytalni na DVoRcu

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Pilcha w Kielcach zaprasza na spotkanie z dr Jackiem...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 59 616 528
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności