Środa, 1 lutego 2023 - Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego

Reportaże i felietony

Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792-wystawa

Sobota, 30 kwietnia 2022

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę "Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792" z okazji dwusetnej rocznicy zakończenia Sejmu Wielkiego, która przybliża ten ważny okres w dziejach historycznych ziemi sandomierskiej.

GUSTAW HADYNA w TRZECH SŁOWACH-film Stanisława Furmana

Środa, 15 grudnia 2021

To opowieść o człowieku, który porzucił świętokrzyską wieś. Zmienił optykę i styl życia, dzięki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Film to syntetyczne spojrzenie na życiową drogę artysty, próba pokazania związku bryły rzeźbiarskiej Hadyny z siłą jaką daje poczucie tożsamości.

#świętokrzyskieNIEhejtuje

Wtorek, 5 października 2021

Spot promujący kampanię Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza #świętokrzyskieNIEhejtuje. Dołącz do nas!, szanuj, nie hejtuj!

"Miasta dla młodzieży" w regionie świętokrzyskim

Czwartek, 29 lipca 2021

Relacja filmowa ze spotkania przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia, marszałka Andrzeja Bętkowskiego i radnych Młodzieżowego Sejmiku z uczestnikami międzynarodowego projektu pn. "Miasta dla młodzieży", realizowanego przez Gminę Starachowice w ramach Programu Erasmus +, które odbyło się 27 lipca 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Środa, 14 lipca 2021

Po wielu latach żmudnych przygotowań, ogromnego wysiłku oraz poświęcenia, 12 lipca w Michniowie uroczyście otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Filia Muzeum Wsi Kieleckiej, jest obiektem- symbolem męczeństwa całej polskiej wsi, w okrutnych czasach II Wojny Światowej. To właśnie w Michniowie, w dniach 11-12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci zamordowali ponad dwieście osób, w tym starców, kobiety i dzieci. Takich wsi było w naszym kraju kilkaset. Mauzoleum w Michniowie, jest pomnikiem wystawionym przez potomnych ku ich pamięci. Uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich uświetnił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Andrzej Duda.

Unikatowy system wentylacji WDK sprzed prawie wieku

Poniedziałek, 7 września 2020

W najnowszym wydaniu ukazującego się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach periodyku „Świętokrzyskie” znalazł się m.in. artykuł „System wietrzenia w Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach” – opisujący powstały w latach 30. ub. wieku system chodzenia, będący – zdaniem specjalistów –wzorem dla tak dziś aktualnych rozwiązań proekologicznych.

Reminiscencje grunwaldzkie

Środa, 15 lipca 2020

W czasach bitwy grunwaldzkiej województwo sandomierskie było jednym z największych województw historycznych Polski. W swoich granicach zawierało część terytorium dzisiejszych kilku województw, m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego. Jaki wpływ na przebieg historii tamtego okresu mieli synowie tej ziemi: Milczek Koźla z Chorzenic koło Radomska, Mikołaj z Kurozwęk i Jan Zamba – pierwszy znany z imienia wójt Piotrkowa Trybunalskiego? Co na to pierwszy kronikarz Jan Długosz?

Historia FOTO-KLUBU "KONTRAST"

Wtorek, 7 lipca 2020

FOTO-KLUB „Kontrast” od lat 70. działał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zrzeszając kilkudziesięciu młodych ludzi, głównie studentów, którzy pasjonowali się tą formą sztuki. Nieistniejący od wielu lat „Kontrast” był w latach 70. i 80. niezwykle popularny wśród młodzieży, która w jego strukturach zdobywała cenne doświadczenie i wiedzę. W szczytowym momencie, jak mówią założyciele i pomysłodawcy, liczył sobie około 60-ciu członków. Do grona jego twórców należy zaliczyć m.in. pochodzącego z Buska-Zdroju Piotra Kaletę, pełniącego w latach 1970-1987 funkcję prezesa Andrzeja Borysa, czy organizatora pracy instruktorów fotografii w województwie kieleckim Andrzeja Ziemkiewicza.

Premiera filmu "...stąd wyruszyłem w drogę..." o G. Herlingu-Grudzińskim

Środa, 20 maja 2020

Na zakończenie Roku Gustawa Herlinga – Grudzińskiego w poniedziałek 9 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się premierowy pokaz filmu „…stąd wyruszyłem w drogę…”.

Koziejko

Czwartek, 7 maja 2020

Andrzej Kozieja zmarł nagle 7 maja 2016 roku. Przez 30 lat zajmował się upowszechnianiem wiedzy o filmie i teatrze, prowadził autorską edukację filmową, zajęcia dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 10 lat organizował kolejne edycje Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Był pomysłodawcą i prowadzącym studenckie premiery teatralne w Ośrodku Kultury "Ziemowit", był współorganizatorem Przeglądu Filmów Fabularnych "Człowiek w poszukiwaniu wartości". Pracował na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Andrzeja wspominają studenci, przyjaciele, współpracownicy i rodzina.

Spektakl Mateusza Pakuły JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ premierowo w kieleckim teatrze

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po raz pierwszy...

Wkrótce premiera spektaklu JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się od...

Ostatki w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

18 lutego o godz. 20.00 Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza na ostatki.

Promocja książki Izabeli Nowek ALBANIA W SZPONACH CZARNEGO ORŁA

3 lutego o godz. 17.00 Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na promocję...

Spektakl Mateusza Pakuły JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ premierowo w kieleckim teatrze

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po raz pierwszy...

Sylwester 2022 w WDK

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się niezapomniana gala sylwestrowa w stylu lat 20. i...

Wkrótce premiera spektaklu JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się od...

Paweł Sablik dramaturgiem Teatru im. St. Żeromskiego w Kielcach

Paweł Sablik – dramaturg, reżyser, performer, twórca wideo, absolwent specjalizacji dramaturgia...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 55 971 199
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności