Wtorek, 20 kwietnia 2010
Poetka ludowa Marianna Kłosowska urodziła się w okresie międzywojennym w rolniczej rodzinie Moćków z Tumlina Wykienia. W latach okupacji pobierała nauki poza szkołą. Po wojnie wyjechała do pracy w tkalni do Walimia, dolnośląskiej miejscowości znanej z poniemieckich sztolni w Górach Sowich. Po powrocie do rodzinnej wsi podjęła pracę społeczną w organizacjach rolniczych, sportowych oraz zespole artystycznym powstałym z uzdolnionej młodzieży Zagnańska i Tumlina.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Michał Basa był piewcą piękna ziemi rodzinnej, z której wyrósł, o którą walczył i otaczał czcią. Większość swych utworów napisał językiem literackim, często jednak dla uzyskania zamierzonego efektu artystycznego wprowadzał elementy gwarowe.
Poniedziałek, 22 października 2018
Członek Skarżyskiego Klubu Twórców SKART działającego przy MCK w Skarżysku Kamiennej – Andrzej KOZŁOWSKI – został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyplomem za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej.
Piątek, 6 września 2019
Pani Józefa BUCKA, twórczyni ludowa z Kostomłotów II, odbierze dziś w Bukowinie Tatrzańskiej nagrodę za zdobycie II miejsca w 53. Sabałowych Bajaniach, które odbywały się w połowie sierpnia w Bukowinie.
Poniedziałek, 10 września 2018
Lucyna Kozłowska z Klubu Skarżyskich Twórców SKART działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej zdobyła I nagrodę w 7. Konkursie Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki” organizowanym przez muzeum w Częstochowie.
Poniedziałek, 12 czerwca 2023
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor u źródeł kultury" odbędzie się w dniach 17–18 czerwca. W Kielcach i w Parku Etnograficznym w Tokarni zaprezentują się najlepsi polscy artyści ludowi, których żywiołem są muzyka, taniec, rzeźba, malarstwo i rękodzielnictwo.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Jan Maria Gisges szkołę średnią ukończył w Kielcach, a filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach okupacji był więźniem obozu hitlerowskiego. W pierwszych latach po wyzwoleniu pełnił funkcję kierownika Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, a równocześnie był redaktorem miesięcznika „Cychry”, w którym opublikował pierwsze utwory.
Czwartek, 18 marca 2010
Prostota środków poetyckich, gwara i potoczny język podkieleckiej wsi, czynią z wierszy Stefanii Pyczek relikt odchodzącego świata. Gust artystyczny autorki tworzyły święte obrazki, zasłyszane ludowe śpiewki i proste szkolne wierszyki.
Czwartek, 3 marca 2016
Największą pasją Romana Krysta i jego żony Grażyny Łoś jest ratowanie starych instrumentów muzycznych. W ich domu znajduje się kilkadziesiąt zabytkowych, ale wciąż pięknie grających akordeonów. Swoją kolekcję prezentują w różnych miejscach Polski. Tym razem zabytkowe instrumenty dotarły do Opatowskiego Ośrodka Kultury.
Piątek, 13 marca 2015
Barbara i Tadeusz Buczyńscy to ludowi artyści nieprofesjonalni, pochodzą z Gdańska, przez 30 lat mieszkali w Jeleniej Górze. Kilka lat temu osiedlili się na Kielecczyźnie. Ich rzeźby są takie, jak oni - proste, kolorowe i radosne.
Piątek, 11 grudnia 2020
Stefan Sowiński, garncarz, urodził się 18 lutego 1921 r. w Chałupkach, w woj. kieleckim i tam mieszkał przez całe życie. Zmarł w 1993 roku. Pochodził z rodziny garncarskiej w trzecim pokoleniu.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Stanisław Czernik urodził się 16 stycznia 1899 r. w Zochcinie koło Opatowa. Zmarł 3 grudnia 1969 r. w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Poznańskiego. Debiutował jako poeta w prasie w 1923 roku. W latach 1935-1939 był redaktorem i wydawcą miesięcznika „Okolice Poetów”.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Stanisław Młodożeniec - poeta i prozaik - urodził się 31 stycznia 1895 r. w Dobrocicach, w powiecie sandomierskim. Zmarł 21 styczna 1959 r. w Warszawie. W latach międzywojennych był działaczem Stronnictwa Ludowego i ZMW „Wici”. W latach 1939-1942 przebywał na Bliskim Wschodzie, później w Anglii. W 1957 r. wrócił do kraju. Współtwórca futuryzmu polskiego. Ogłosił w 1921 r. „Kreski i futureski”, „Kwadraty” (1925), „Niedziela” (1930), „Futuro-gamy i futuro-pejzaże” (1934), „Wiersze wybrane” (1958).
Poniedziałek, 25 września 2023
Pani Józefa Bucka, artystka ludowa z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra, jest autorką wieńca, który zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy wieniec podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Tomasz Gajda urodził się 26 lutego 1912 roku w Łukowej, w gminie Morawica, w rodzinie chłopskiej. Ukończył szkołę podstawową, a już po wojnie podjął dalsze dokształcanie. Działał społecznie w organizacjach młodzieżowych ZMW „Wici” oraz w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Z natury małomówny, zamknięty w sobie i nieufny wobec środowisk opiniotwórczych, badających poprawność etnograficzną. Jego twórczość to zarówno gwara, jak i język literacki. Jego utwory poetyckie są refleksją nad twórczością plastyczną i odnoszą się do postaci, które wyszły spod jego pędzla lub dłuta. W 2006 roku wydał tomik poetycki „Na szachownicy pól”.
Poniedziałek, 2 lutego 2009
Józef Ozga-Michalski urodził się 8 marca 1919 roku w Bielinach, w Górach Świętokrzyskich. Debiutował na łamach szkolnego miesięcznika „Młodzi Idą” w 1937 roku. Był członkiem świętokrzyskiej grupy literackiej „Gołoborze”. Wydał zbiory wierszy: „Oberek Świętokrzyski” (1945), „Parafialne zwierciadło” (1950), „Lutnia wiejska” (1954). Według jego utworu „Świętokrzyski Sowizdrzał” nakręcono film fabularny. Był poetą i prozaikiem. Przewodniczył PZL oraz działał z ramienia ZSL w sejmie polskim.