Czwartek, 11 lutego 2021
Zaczyna się "tłusty tydzień". W tym okresie jedzono obficie i bardzo tłusto. Objadano się nie tylko słodkościami. "Szczególnie obchodzone były ostatnie dni zapustów, zwane ostatkami, mięsopustem, zapustami lub kusakami. Rozpoczynał je "tłusty czwartek". W dniu tym przygotowywano pączki i faworki, którymi częstowano gości podczas wieczornego spotkania. Spożywano również mięso, białe pieczywo i wznoszono toasty wódką" - Mariola Tymochowicz "Obrzędy doroczne w Polsce".
Czwartek, 4 lutego 2021
Czy wiecie, że luty uważany był za jeden z groźniejszych miesięcy zimowych. Mógł pochwalić się wielobarwnym nazewnictwem.
Wtorek, 2 lutego 2021
Dziś obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Dawniej święto to oznaczało koniec wieczorów wypełnionych śpiewem kolęd, nadchodził także ostateczny czas na zebranie i schowanie świątecznych ozdób.
Środa, 27 stycznia 2021
Trwają zapusty, staropolski karnawał. Dawnej ten czas obfitował w szaleńczą wręcz zabawę. Kulig to jeden z jej najpiękniejszych i najstarszych polskich zwyczajów, które celebrowano w czasie karnawału, bo jak pisał Oskar Kolberg: "Otwartością i miłością sąsiedzką stało nasze dawne życie, uprzejmością i gościnnością wszelka zabawa...”.
Piątek, 29 maja 2020
Zielone Świątki pierwotnie były świętem pogańskim, a wiązały się z obchodami święta wiosny. Wiąże się je też ze słowiańskim świętem Stado. Obecnie jest to święto Zesłania Ducha Świętego, które w tym roku przypada 31 maja.
Poniedziałek, 4 maja 2020
4 maja przypada wspomnienie Świętego Floriana, jednego z popularniejszych patronów polskiej tradycji ludowej i nie tylko, gdyż jego kult był dość powszechny w całej Europie Środkowej. Popularność świętego była szczególnie duża w wiekach, gdy dominowała zabudowa drewniana i byle iskra lub uderzenie pioruna mogło doprowadzić do pożaru całej wsi. Opieka patrona strzegącego dobytek przed ogniem była więc bardzo potrzebna.
Piątek, 10 kwietnia 2020
Obrzędowość wielkanocna, szczególnie dawniej, była niezwykle bogata w najróżniejsze zwyczaje. Świętokrzyska Wielkanoc miała i nadal posiada szeroki wachlarz obyczajowości ludowej. O zwyczajach przypomina Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.
Czwartek, 9 kwietnia 2020
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i stanowi bezpośrednie przygotowanie do świąt wielkanocnych. To dzień upamiętniający ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami. O zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z Wielkim Czwartkiem na Kielecczyźnie opowiada dr Małgorzata Imiołek - kierownik Działu Edukacji Etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wtorek, 7 kwietnia 2020
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Wielka Sobota to również dzień święcenia pokarmów oraz rodzinne śniadanie wielkanocne. A co symbolizują produkty znajdujące się w koszyku wielkanocnym?