Wtorek, 6 kwietnia 2021
Poniedziałek wielkanocny miał zdecydowanie ludyczny charakter. Zabawa i zaloty nie miały końca.
Piątek, 2 kwietnia 2021
Wielki Piątek to dzień najostrzejszego postu, niekiedy całkowicie wstrzymywano się od spożywania pokarmu lub ograniczono się do niewielkiej ilości suchego chleba, kartofli czy śledzia. Na znak żałoby postępowano podobnie jak w przypadku śmierci jednego z domowników.
Czwartek, 1 kwietnia 2021
Polskie ludowe zwyczaje i tradycje przybliża Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Czwartek, 1 kwietnia 2021
Kwiecień – jego nazwa pochodzi od kwitnących w tym czasie kwiatów. Co ciekawe, kwiecień zaczyna się zawsze w tym samym dniu tygodnia co lipiec, a w latach przestępnych – co styczeń.
Wtorek, 30 marca 2021
Obchody Zmartwychwstania Pańskiego są główną uroczystością roku kościelnego. Poprzedza je trójstopniowe przygotowanie: przedpoście, Wielki Post, okres Męki Pańskiej.
Poniedziałek, 29 marca 2021
Muzeum Wsi Kieleckiej przybliża nam tradycję związaną z tworzeniem wielkanocnej palmy.
Poniedziałek, 22 marca 2021
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach zamieszcza na swojej stronie na Facebooku film instruktażowy pokazujący powstawanie jajek wielkanocnych.
Poniedziałek, 15 marca 2021
"Półpoście" ("śródpoście") było tradycyjnym zwyczajem ludowym, przypadającym w dwadzieścia dni po Popielcu. W całej niemal Polsce nazywano je też „garkotłuk”. Przyjęło się obchodzenie go w czwartą niedzielę wielkopostną, którą w Polsce – niemal do połowy XX wieku określano mianem „śmiertelnej”, „śmiertnej”, „białej” lub „czarnej”. W czasie „śródpościa” jeszcze całkiem niedawno na kieleckich wsiach topiono śmierć- zimę, rozbijano garnki z popiołem przed nogami przechodniów, malowano postaci na domach.
Czwartek, 4 marca 2021
Tradycja "Kaziuków" łączy Polaków i Litwinów przypominając o wspólnej przeszłości okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. "Kaziuki" obchodzone są w wielu miastach Polski, także w regionie świętokrzyskim.
Piątek, 12 lutego 2021
Rodowód Święta Zakochanych przypisuje się Anglii, chociaż ta tradycja znana była również w kulturze francuskiej. W walentynkowych zwyczajach na początku przeplatały się obyczaje rycerskie, dworskie i antyczne. Walentynkom, mimo przypisania ich świętemu Walentemu, patronowali bogini Wenus i jej syn Kupido - miłosny snajper.