Czwartek, 13 grudnia 2018
Zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach na otwarcie nowej wystawy „Betlejem świętokrzyskie. Z ludowych tradycji Świąt Bożego Narodzenia na Kielecczyźnie”.
Piątek, 27 lipca 2018
Pięć lat po zdjęciach do filmu „Wieniec musi mówić” odwiedziliśmy w Kostomłotach panią Józefę Bucką, która pracuje nad kolejnym w swojej karierze dożynkowym wieńcem.
Piątek, 22 czerwca 2018
Od wieków z 23 na 24 czerwca obchodzona jest noc świętojańska, którą czciły już starożytne ludy, w tym ludy Celtów, a później Słowian i Germanów. W starożytności poganie czcili wówczas dwa potężne żywioły - ogień i wodę. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Tak właśnie obrzędowo zaczynało się lato. Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Inna nazwa tej wyjątkowej nocy to święto kupały.
Poniedziałek, 19 lutego 2018
Poetka, gawędziarka ludowa - mieszkanka Tumlina - Marianna Kłosowska. Poświęciła swoje życie kultywowaniu piękna folkloru kieleckiego.
Piątek, 5 stycznia 2018
Jest to chrześcijańskie święto obchodzone 6 stycznia na cześć trzech wschodnich mędrców przybyłych do Betlejem, aby oddać pokłony Jezusowi.
Czwartek, 6 kwietnia 2017
Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza 9 kwietnia na otwarcie nowej wystawy w Dworku Laszczyków zatytułowanej "Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje… Wielkanoc w polskiej tradycji ludowej".
Wtorek, 10 stycznia 2017
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wspólnie z Kurią Diecezjalną w Kielcach już po raz kolejny zaprosili kielczan 6 stycznia do udziału w uroczystościach święta Trzech Króli. Tegoroczne obchody zgodnie z tradycją lat ubiegłych zainaugurowała uroczysta msza św. koncelebrowana przez biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego oraz biskupa pomocniczego Mariana Florczyka, która rozpoczęła się o godzinie 13.00 w bazylice katedralnej.
Wtorek, 27 grudnia 2016
Jakie potrawy spożywano na dawnej kieleckiej wsi w czasie Świąt Bożego Narodzenia oraz dlaczego w okresie świątecznym w kieleckich chałupach były snopki zboża? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera najnowsza publikacja Muzeum Wsi Kieleckiej "Magia świąt. Zimowy cykl w tradycji i zwyczajach mieszkańców kieleckiej wsi", autorstwa Ewy Tomaszewskiej - etnografa Muzeum Wsi Kieleckiej.
Czwartek, 1 grudnia 2016
Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na wystawę „A pod Jeruzalem nowa szopka była…Święta Bożego Narodzenia w zwyczajach i sztuce ludowej”, która zostanie udostępniona 6 grudnia 2016 roku w Dworku Laszczyków. Podstawowym celem ekspozycji jest przedstawienie niezwykłego bogactwa dawnych wierzeń ludowych mieszkańców wsi, w przystępnej edukacyjno-poglądowej formie.
Wtorek, 13 września 2016
W miniony weekend (10-11 września) odbyły się w Spale kolejne Dożynki Prezydenckie, których tradycja sięga okresu międzywojennego. Zapoczątkował je w 1927 r. Prezydent RP Ignacy Mościcki. W tym roku gospodarzem uroczystości byli Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą.