Środa, 27 marca 2024
Niedziela Palmowa, w polskiej tradycji ludowej znana pod nazwami Kwietna lub Wietrzna Niedziela, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Polskie palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Nasze tradycyjne palmy zrobione są z gałązek wierzbowych, często upiększonych bukszpanem, barwinkiem, cisem i żywymi lub papierowymi kwiatami.
Wtorek, 9 stycznia 2024
24 stycznia (w środę) o godz. 17.00 w sali lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się promocja książki dr Alicji Trukszyn pt. "Kalendarz zwyczajów ludowych – świętokrzyski rok agrarny".
Wtorek, 2 stycznia 2024
W najbliższą sobotę – 6 stycznia – pod hasłem „W jasełkach leży”, Orszak Trzech Króli po raz kolejny przejdzie przez Brzezinki w gminie Masłów.
Czwartek, 28 grudnia 2023
28 grudnia o godz. 13.00 w sali Kominkowej WDK odbyła się premiera wydawnictwa pt. "Kalendarz zwyczajów ludowych – świętokrzyski rok agrarny", którego autorką jest dr Alicja Trukszyn. Publikację zilustrował Wiktor Moderau.
Sobota, 23 grudnia 2023
Wigilia Bożego Narodzenia była dla świętokrzyskich chłopów dniem rodzinnego szczęścia i budowania bliskości. Sprzątano chałupy, zdobiono święte obrazy, ubierano podłaźniczki i szykowano smaczne potrawy wigilijne.
Środa, 13 grudnia 2023
14 grudnia (w czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, w ramach cyklu "Czwartki z Dialogiem", odbędzie się spotkanie pt. "Kolędowanie jako sposób zaklinania urodzaju".
Wtorek, 31 października 2023
Termin "Święto Zmarłych" pochodzi z czasów PRL. 1 listopada był dniem wolnym od pracy również wtedy, ale starano się nadać mu charakter świecki, nazywając go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Dzisiaj na 1 listopada mówimy Wszystkich Świętych, a na 2 listopada, zamiennie z Dniem Zadusznym, Zaduszkami.
Poniedziałek, 11 września 2023
W Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni odbyły się w niedzielę 10 września 23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Regionalne święto plonów poprzedziła msza święta, odprawiona w intencji świętokrzyskich rolników w zabytkowym kościele z Rogowa. Przedstawiciele powiatów województwa świętokrzyskiego zaprezentowali swoje wieńce dożynkowe, a na straganach serwowano regionalne przysmaki.
Środa, 10 maja 2023
20 maja (w sobotę), w godz. 09.00 – 17.00, w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach odbędzie się IV Festiwal Pieśni Maryjnych LAUDATE MARIAM 2023. Wykonawcy zainteresowani udziałem w festiwalu mogą nadsyłać zgłoszenia jeszcze do 12 maja.
Piątek, 7 kwietnia 2023
Święcenie pokarmów zapoczątkowano około VII/VIII w., jednak pierwsze święcenie jajek i chleba odnotowano dopiero pięć wieków później, gdyż Kościół próbował zwalczać tę tradycję. Mówi się, że tradycja święcenia pokarmów narodziła się we Włoszech i Hiszpanii, a przywędrowała do Polski około XII–XIV w. Kiedyś szlachcic posyłał powóz konny po plebana, którym dobrodziej przybywał do dworu, by poświęcić cały stół.