Piątek, 17 lipca 2020
Dwa słoneczne i dwa mechaniczne zegary zasiliły kolekcję Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Starania o ich zakup trwały od 2015 roku, ale placówce wciąż brakowało pieniędzy.
Środa, 15 lipca 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach można obejrzeć zestaw mebli dla lalek, które pochodzą z lat 1850-1875 z Francji.
Piątek, 26 czerwca 2020
Jeśli masz hobby, któremu poświęcasz czas i chciałbyś zainteresować nim innych, albo chcesz pochwalić się własnymi zbiorami, czy kolekcjami to najnowsza akcja Wojewódzkiego Domu Kultury „Hobby – moja pasja” jest właśnie dla Ciebie. Jedna z najnowszych inicjatyw WDK zachęca wszystkich do dzielenia się swoimi pasjami i zainteresowaniami z innymi.
Piątek, 26 czerwca 2020
Na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy zaprezentowanych zostanie 48 strojów zainspirowanych kilkoma epokami. Miniaturowe stroje wzorowane są na średniowieczu, renesansie, baroku, reprezentują styl empire, belle époque, na wystawie obecne są także krynoliny i tiurniury. Dzięki nim będziemy mogli przenieść się w czasie i przestudiować historię mody od średniowiecza aż do początków XX wieku. Na nową wystawę muzeum zaprasza od 7 lipca 2020 roku.
Poniedziałek, 8 czerwca 2020
Muzeum Zabawek i Zabawy w swoich zbiorach posiada zabawki wyjątkowe - wykonane przez twórców amatorów, z myślą o swoich najbliższych i w oparciu o swoje oryginale pomysły. Po latach, dorosłe już dzieci, przekazują właśnie do muzeum te wyjątkowe zabawki z nadzieją, że pamięć o ich twórcach zostanie utrwalona i przekazana kolejnym pokoleniom.
Wtorek, 2 czerwca 2020
Unikatowe zbiory Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach stały się bohaterami dokumentu Beaty Bochińskiej - cenionej historyk sztuki, producentki i autorki filmów o designie.
Wtorek, 26 maja 2020
Pierwszy eksponat w zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach wpisany do księgi wpływu to lalka podarowana została przez Łucję Tymińską z Wąbrzeźna.
Czwartek, 21 maja 2020
Muzeum Zabawek i Zabawy przedstawia kolejny swój unikatowy eksponat. Jest to lalka w całości wykonana z celuloidu. Jedyna lalka o twarzy dorosłej kobiety w zbiorach muzeum.
Czwartek, 14 maja 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy można obejrzeć oryginalne eksponaty. Są to między innymi lalki pochodzące z Peru. Tego typu szmacianki do dziś służą Indianom z północnych Andów w praktykach o charakterze magicznym.
Poniedziałek, 11 maja 2020
Prezentowana na zdjęciach lalka została wyprodukowana w Kaliskiej Fabryce Zabawek w latach 40. XX wieku. Wykonana w całości z celuloidu trafiła do Muzeum Zabawek i Zabawy uszkodzona – brakowało jej lewej nogi. Dzięki zastosowaniu technologii skanu i druku 3D udało się zrekonstruować brakującą kończynę.
Wtorek, 5 maja 2020
W zbiorach kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy znajduje się lalka, która pochodzi z lat 30. XX wieku.
Poniedziałek, 4 maja 2020
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy unikatowym eksponatem jest lalka z Kazachstanu.
Czwartek, 30 kwietnia 2020
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach w swoich zasobach ma kolekcję "dziadków do orzechów", która liczy 243 sztuk i została zakupiona od prywatnego kolekcjonera.
Środa, 29 kwietnia 2020
Klocki to jedna z najstarszych i najpopularniejszych dziecięcych zabawek. W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy znajdują się między innymi klocki pochodzące z oryginalnego zestawu firmy Richter. W pudełku znajdowały się 54 kamienne klocki, w tym 17 różnych kształtów.
Środa, 29 kwietnia 2020
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na cykl dostępny na profilu na Facebooku, przygotowany z myślą o kolekcjonerach i miłośnikach ćmielowskiej porcelany. Pracownicy muzeum opowiadają o historii fabryki, prezentują zdjęcia zabytków z muzealnych zbiorów. Analizują sygnatury i mówią o fałszerstwach. Najcenniejsze przykłady ceramiki ćmielowskiej prezentowane są na ekspozycji stałej w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. MNKi posiada najbogatszą w kraju kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zebrana w układzie chronologicznym, stanowi zespół znakomicie ilustrujący przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początków działalności zakładu po wiek XX.
Wtorek, 28 kwietnia 2020
Ciekawym eksponatem w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest lalka porcelanowa (termos) zwana też "zapararką".
Piątek, 24 kwietnia 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy można zobaczyć matryce do procesu tworzenia twarzyczek dla lalek.
Piątek, 24 kwietnia 2020
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy znajdują się zabawki wyprodukowane przez Kielecką Spółdzielnię Zabawkarska "Gromada", która w ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności niezmiennie dbała o różnorodność wzorów produkowanych przez siebie zabawek.
Czwartek, 23 kwietnia 2020
Najstarszym eksponatem w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest lalka woskowa z Niemiec z XVIII wieku.
Środa, 15 kwietnia 2020
Muzeum Narodowe w Kielcach posiada najbogatszą w kraju kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zebrana w układzie chronologicznym, stanowi zespół znakomicie ilustrujący przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początków działalności zakładu po wiek XX.