Wtorek, 6 kwietnia 2021
W zbiorach Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się nietypowo ornamentowana główka fajki złożonej, pospolicie określanej lulką.
Środa, 31 marca 2021
Publikacja ''Dziewczyny na warsztat'' jest już do kupienia online w sklepie Instytutu Dizajnu w Kielcach.
Czwartek, 25 marca 2021
W ramach cyklu #historiajednegoeksponatu Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach prezentuje lalkę, którą otrzymało w darze od mieszkanki Łodzi w 2018 roku. Kama, bo takie imię widniało na pudełku, była prezentem, który pięcioletnia Wanda otrzymała od swoich rodziców na gwiazdkę w 1956 roku.
Poniedziałek, 22 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się cenny zabytek. Jest to filiżanka ze spodkiem "Swiss Pastime". Eksponat pochodzi z Anglii z około 1850 roku.
Piątek, 12 marca 2021
W cyklu "Historia jednego eksponatu" Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przedstawia kolekcję figurek, która składa się z 77 żołnierzy ujętych w różnych pozach.
Poniedziałek, 8 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się denar Oktawiana Augusta ze skarbu z Połańca.
Piątek, 5 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się jeden dwuścienny kielich z czeskiej huty z około połowy XVIII wieku.
Środa, 24 lutego 2021
W pracowni ceramicznej Instytutu Dizajnu powstaje kolejna limitowana partia kieleckich dzików. Porcelanowe skarbonki trafią do sprzedaży już w marcu. Autorkami projektu są Marta Dachowska oraz Jolanta Szymanowska.
Czwartek, 18 lutego 2021
Muzeum Zabawek i Zabawy w swoich zbiorach ma oryginalne lalki wyprodukowane w latach 70. XX wieku.
Czwartek, 18 lutego 2021
W 2013 roku do zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach trafiła wyjątkowa kolekcja samochodów zakupionych od Remigiusza Kasprzyka. Są to pojazdy zaprojektowane i wykonane w zakładzie rzemieślniczym należącym do jego ojca - Juliana Kasprzyka.
Wtorek, 9 lutego 2021
Właśnie ukazał się katalog XI konkursu "Zabawka przyjazna dziecku” w wersji online, wydany przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Czwartek, 4 lutego 2021
Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza do Ambasady Dizajnu na prezentację ekspozycji ''Knot. Wystawa makramowych dywanów barwionych naturą''.
Środa, 3 lutego 2021
Powstanie projektu ''Hej, kubek!'' w Instytucie Dizajnu związane jest m.in. z bieżącą sytuacją epidemiologiczną. Ideą pomysłu było zwrócenie uwagi na to, że nawet niewielkie zmiany związane z projektem mogą przyczynić się do lepszego użytkowania przedmiotu, a tym samym ułatwić utrzymanie higieny.
Poniedziałek, 1 lutego 2021
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajduje się drewniana zabawka „Pinokio”. Chłopczyk z drewna został zgłoszony przez Krzysztofa Jachymowskiego w 1996 roku do organizowanego przez Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach II Ogólnopolskiego Konkursu na Zabawkę Ludową.
Czwartek, 14 stycznia 2021
Pod koniec XIX wieku Feliks Schmidt, zapewne należący do kolejnego pokolenia starej kieleckiej rodziny browarniczej i kupieckiej, otworzył przy ul. Sienkiewicza 39 „Skład instrumentów muzycznych”. Sprowadzał na zamówienie fortepiany, oferował też znacznie poręczniejsze instrumenty, takie właśnie jak mandoliny, oznaczając je stosownymi plakietkami. Zajmował się także ich naprawą. Muzeum Historii Kielc w swoich zbiorach posiada mandolinę, która pochodzi prawdopodobnie z początku XX wieku.
Czwartek, 31 grudnia 2020
Praktycznym i kokieteryjnym damskim rekwizytem dawnych balów i spotkań towarzyskich był wachlarz. Początków tego wynalazku upatruje się w starożytnym Egipcie, gdzie był wyróżnikiem faraonów i kapłanów. Przejęła go następnie Grecja, by z czasem zmienić jego formę – z liści lub piór osadzonych na długich uchwytach na mniejsze, osobiste, wytwarzane z deseczek, tkaniny i skóry. Dawne wachlarze stanowią dziś kolekcje muzealne. W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się wachlarze malowanie ręcznie i wykonane w Austro-Węgrzech na przełomie XIX i XX wieku.
Poniedziałek, 28 grudnia 2020
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajduje się polska kartka pocztowa datowana na 1923 rok.
Poniedziałek, 21 grudnia 2020
Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia powstania sanek?
Czwartek, 17 grudnia 2020
Świąteczny Mikołaj (lata 80. XX wieku) to jedna z wielu zabawek tekstylnych w zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Powstał w Spółdzielni Pracy „Plecionka”z Wrocławia. Zabawki tam produkowane wyróżniały się wysoką jakością i ciekawym wzornictwem.
Piątek, 11 grudnia 2020
Po dwóch latach do Muzeum Narodowego w Kielcach wróciły odrestaurowane monumentalne tapiserie – "Triumf Ateny" oraz „Bitwa nad Granikiem”.