Poniedziałek, 21 grudnia 2020
Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia powstania sanek?
Czwartek, 17 grudnia 2020
Świąteczny Mikołaj (lata 80. XX wieku) to jedna z wielu zabawek tekstylnych w zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Powstał w Spółdzielni Pracy „Plecionka”z Wrocławia. Zabawki tam produkowane wyróżniały się wysoką jakością i ciekawym wzornictwem.
Piątek, 11 grudnia 2020
Po dwóch latach do Muzeum Narodowego w Kielcach wróciły odrestaurowane monumentalne tapiserie – "Triumf Ateny" oraz „Bitwa nad Granikiem”.
Piątek, 27 listopada 2020
Dzięki Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz wystawie autorstwa Wioletty Bary ,,Stroje historyczne w miniaturze” możemy poznać historię kobiecego ubioru sportowego. Do końca XIX wieku uprawianie sportów było domeną wyłącznie mężczyzn, jednak niewiele lat później miało się to zmienić.
Środa, 25 listopada 2020
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki.
Poniedziałek, 23 listopada 2020
Czy wiecie, że grzechotki to jedne z najstarszych zabawek, jakimi bawiły się dzieci.Te zabawki można obejrzeć z kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy.
Poniedziałek, 23 listopada 2020
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach ma w swoich zbiorach ciekawe eksponaty. Jednym z nich jest latający talerz - frisbee. Czy znacie jego historię?
Wtorek, 17 listopada 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy powstała nowa czasowa wystawa pt. "Cuda na kiju". Wystawa będzie dostępna do kwietnia 2021 roku. Na wystawie znalazło się blisko 80 eksponatów ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy. Najstarsze z nich sięgają lat 60. XX w. Większość pochodzi z Polski, ale są też zabawki z Chorwacji, Węgier, Francji, Czechosłowacji i Stanów Zjednoczonych.
Poniedziałek, 16 listopada 2020
Wśród eksponatów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajdują się miniaturowe naczynia mosiężne i miedziane z lat 1840-1845.
Piątek, 6 listopada 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach na ekspozycji "Miasto zabawek" można zobaczyć unikatowy eksponat. Jest to porcelanowy serwis dla lalek z Fabryka Porcelany w Ćmielowie, pochodzący z lat 1950-1959.
Czwartek, 5 listopada 2020
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajduje się unikatowy eksponat. Jest to składany tekturowy teatrzyk, pochodzący z Włoch i wykonany w latach 1920-1939.
Poniedziałek, 2 listopada 2020
Jedne źródła twierdzą, że pierwsza hulajnoga została skonstruowana w 1817 roku w Niemczech. Istnieje też przypuszczenie, że na pomysł hulajnogi wpadł młody Brytyjczyk Walter Lines. W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajduje się hulajnoga z lat 1970-1979.
Wtorek, 27 października 2020
Ze źródeł można wywnioskować, że dłuższą historią mogą poszczycić się grzechotki i lalki.
Poniedziałek, 12 października 2020
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajdują się miniatury maszyn do szycia o różnych konstrukcjach. Co ciekawe, używając ich, dzieci rzeczywiście mogły nauczyć się szyć.
Środa, 30 września 2020
W ostatnim czasie na wystawie modelarskiej w Muzeum Zabawek i Zabawy makieta kolejowa została wzbogacona o górską makietę.
Wtorek, 22 września 2020
Wystawa „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy” jest w pewnym sensie „próbą przetestowania” wyobraźni polskich ilustratorów. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane 23 wielkoformatowe ilustracje, a osią wokół której powstały są tzw. łodzianizmy, czyli słowa charakterystyczne dla tamtego regionu.
Środa, 2 września 2020
Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na otwarcie nowej wystawy, które odbędzie się 11 września o godz. 18.00.
Czwartek, 27 sierpnia 2020
Muzeum Historii Kielc od 4 września do 4 października zaprasza na wystawę zatytułowaną "Sala dla kolekcjonera. Marcin Bolforski i Adam Rzadkowski", na której zostaną zaprezentowane między innymi unikatowe rowery, naczynia kuchenne oraz oryginalne elementy wyposażenia i umundurowania żołnierza polskiego z lat 1927-39.
Wtorek, 4 sierpnia 2020
"Sztuka od ucha do ucha" to cykl autorskich, kreatywnych warsztatów będących propozycją zdalnych zajęć artystycznych dla dzieci przedszkolnych i szkolnych publikowanych na autorskim kanale na YouTube pt. „Manufaktura sztuki. Sztuka od ucha do ucha”. Autorem projektu realizowanego w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” jest artysta i nauczyciel zajęć artystycznych dr Oliwia Hildebrandt.
Piątek, 31 lipca 2020
Wczoraj w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyło się otwarcie wystawy upamiętniającej św. Jana Pawła II. Planowana od kilku miesięcy wystawa ze względu na koronawirusa musiała zostać przełożona, jednak w czwartkowy wieczór wreszcie ujrzała światło dzienne.