Sobota, 13 grudnia 2025 - Dalidy, Juliusza, Łucji

Od igły do maszyny A A A

Poniedziałek, 12 października 2020 Autor: Edyta Ruszkowska
W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach znajdują się miniatury maszyn do szycia o różnych konstrukcjach. Co ciekawe, używając ich, dzieci rzeczywiście mogły nauczyć się szyć.
Igieł używano już 16 tysięcy lat temu do zszywania ubrań ze skór. W praktyce wynalazek maszyny do szycia nie jest dziełem jednego człowieka, ale ,pracą zbiorową, na którą przez dziesięciolecia składały się myśl techniczna, próby, porażki, sukcesy i ciężka praca wielu wynalazców, konstruktorów i praktyków szycia. Jednym z głównych ośrodków przemysłu włókienniczego w Polsce była Łódź.

Ręczne szycie przestało zaspakajać zwiększające się potrzeby rozrastających się miast wskutek czego zaczęto podejmować próby zautomatyzowania procesu szycia. Historia maszyny do szycia nierozłącznie wiąże się z nazwiskiem Isaaca Merritta Singera. Jego maszyny stoją w wielu domach na całym świecie. Z nazwą marki kojarzona jest najlepsza jakość produktu.

W latach 50. XIX w. Isaac Singer opatentował model maszyny do szycia. Wynalazek ten, epokowy w dziedzinie mody, ułatwił i przyspieszył szycie. Dzięki niemu w następnych latach powstała i rozrosła się masowa, seryjna konfekcja. Rozwój przemysłu zaczął wywierać wpływ na stroje i styl życia. Znaczący był postęp techniczny w wytwarzaniu tkanin: żakardowe krosna, oprócz szybkiego wykonywania tkaniny, umożliwiały wprowadzenie innych wzorów pod względem koloru i faktury.

W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy znajdują się rozmaite miniatury maszyn do szycia o różnych konstrukcjach. Zbiory maszyn do szycia mozna obejrzeć na wystawie ,,Stroje historyczne w miniaturze” , która do 28 lutego 2021 roku jest prezentowana w kieleckim muzeum,.

Źródło: MZiZ

"Świat niekompletny" – koncert pamięci Wojtka Stachurskiego

13 grudnia (w sobotę) o godz. 18.00 w sali Kameralnej Domu Kultury "Zameczek" odbędzie się...

„Królowa Śniegu” – spektakle w listopadzie i grudniu

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na widowisko familijne pt. „Królowa Śniegu”. Spektakl będzie można...

„Deszcz kamienny, pupile i sławojka” – wykład w Muzeum Historii Kielcach

Muzeum Historii Kielc zaprasza na wykład pt. „Deszcz kamienny, pupile i sławojka”. Prelekcję,...

„Na szkle malowane. Cuda z Podhala” - wystawa w Muzeum Dialogu Kultur

We wtorek, 16 grudnia, w Muzeum Dialogu Kultur zostanie otwarta wystawa „Na szkle malowane. Cuda...

32. Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza solistów, zespoły i chóry do...

Koncert jubileuszowy z okazji 90-lecia Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (cz. 1)

15 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert jubileuszowy, zorganizowany...

Atrakcje II Świętokrzyskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kielcach

W najbliższy piątek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rozpocznie się II Świętokrzyski Jarmark...

90-lecie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach

Jesienią 2025 r. mija 90. rocznica rozpoczęcia działalności Domu Wychowania Fizycznego i...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 72 451 292
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności