Celem projektu jest promowanie lokalnych symboli przy jednoczesnym zachowaniu formy użytkowej pracy. Instytut Dizajnu przygotowuje 8 rodzajów dzików, które oprócz unikatowego wyglądu mają własne imiona oraz nadane im przez zespół Instytutu Dizajnu cechy charakteru.
- Nasze dziki skarbonki powstają z porcelany. Część z nich jest zrobiona z białej porcelany, a część z porcelany barwionej czarnym pigmentem. Wszystkie powstają z dwóch gipsowych form. Wypalane są dwukrotnie w piecu, którego temperatura sięga 1 250 stopni – mówi Marta Dachowska z Instytutu Dizajnu.
Do sprzedaży w marcu trafi 20 dzików skarbonek.
Do każdego z dzików dołączony będzie woreczek z naturalnej bawełnianej surówki, który może spełniać funkcję ekologicznego opakowania na pieczywo lub produkty sypkie. Został on uszyty w Ambasadzie Dizajnu przez Kubę Święcickiego oraz Agnieszkę Łońską.
- Kolekcja dzików skarbonek jest kontynuacją naszych regionalnych gadżetów i mamy nadzieję, że będą rozpoznawane nie tylko w Kielcach, ale również przeniosą naszą regionalną dumę gdzieś dalej - dodaje Jolanta Szymanowska z Instytutu Dizajnu.
Źródło: Urząd Miasta
Fot. Paula Dulnik