Wtorek, 23 lipca 2019 - Sławy, Sławosza, Żelisławy

Aktualności

Pierwsza widokówka

Wtorek, 23 lipca 2019

Dziś mija 146. rocznica wydania pierwszej w Polsce pocztówki o tematyce górskiej. Widokówkę wydał 23 lipca 1873 roku Fryderyk Sommer - właściciel schroniska na Śnieżce. Prawdopodobnie była to pierwsza pocztówka krajoznawcza. Jej cechą szczególna była umieszczona, wbrew przepisom, ilustracja litograficzna, przedstawiająca szczyt Śnieżki wraz z zabudowaniami.

Zmarł Radosław Hendel

Poniedziałek, 22 lipca 2019

W wieku 46 lat zmarł kielecki reżyser i scenarzysta Radosław Hendel.

"Stół pański" w relacjach cudzoziemców

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wykład "Stół pański w relacjach cudzoziemców".

11 Festiwal Wędrowania

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” zaprasza w dniach 26-28 lipca do udziału w artystycznej wędrówce szlakiem 11. Festiwalu Wędrowania.

Europeada wraca do Kielc

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej wraca do Kielc. W trakcie tegorocznej edycji wydarzenia we Frankenbergu, Międzynarodowy Komitet Europeade oficjalnie poinformował o przyznaniu Kielcom prawa do organizacji festiwalu w 2022 roku.

Miramundo w DŚT

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza w sierpniu na koncert zespołu Miramundo.

Rzeczpospolita Zakopiańska

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na projekcję filmu "Rzeczpospolita Zakopiańska", która odbędzie się 27 lipca o godzinie 18.30.

Janusz Drobisz – „z węgla”

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Cykl „z węgla”, będący częścią większego projektu „Pamięć i tożsamość”, stanowi abstrakcyjne spojrzenie na temat, który zarówno w domu autora, jak i jego najbliższym otoczeniu, stale zaznaczał swoją obecność. Rzeźby z węgla, górnicze legendy, historie przynoszone z kopalni, wybuchy metanu, ale również i wszystko to, co wpisuje się w etos Śląska i jego mieszkańców – to właśnie zawiera się w określeniu „z węgla”.

"Upocztówkowienie Gandhiego"

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do swojej filii – galerii „Zielona” w Busku-Zdroju na wystawę prac hinduskiego artysty Siraja Saxeny zatytułowaną „Upocztówkowienie Gandhiego”. Wernisaż odbędzie się 1 sierpnia o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 17 sierpnia 2019 roku.

Podsumowanie 46. MHFKMS

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Dobiegł końca 46. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

Maraton z Żeromskim

Poniedziałek, 22 lipca 2019

W 2019 roku w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Kielcach realizuje projekt „Strażnicy dziedzictwa Niepodległej”, mający na celu upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach i postaciach z naszego regionu związanych z odzyskaniem niepodległości. Wspólne świętowanie w oparciu o polskie dziedzictwo kulturowe – postać wybitnego pisarza Stefana Żeromskiego, pozwoli wzmocnić lokalną społeczność.

"Koniec świata"

Piątek, 19 lipca 2019

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Zbożowy prowadzony przez Fundację Studio TM Doroty i Artura Anyżów zapraszają na spektakl pt. „Koniec świata, czyli satyra na Wszechświat”.

Obraz Henryka Sienkiewicza

Piątek, 19 lipca 2019

Pierwszy znany obraz Henryka Sienkiewicza wzbogaci kolekcję Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzyka znad pięknego, modrego Dunaju

Piątek, 19 lipca 2019

Strauss Ensemble to zespół muzyki wiedeńskiej działający od 1999 roku. Tworzą go w większości muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej. Od początku istnienia Strauss Ensemble cieszy się popularnością i uznaniem krytyki. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Składa się na niego kilkaset utworów, w tym muzyka Straussów, walce, polki, galopy, marsze, czardasze, fokstroty, muzyka popularna, filmowa i taneczna.

Labirynt w Kurozwękach już czeka na zwiedzających

Piątek, 19 lipca 2019

W najbliższy weekend zostanie udostępniony zwiedzającym (po raz trzynasty) słynny już labirynt w Kurozwękach.

Taneczne wakacje w Domu Kultury "Zameczek"

Piątek, 19 lipca 2019

Dom Kultury "Zameczek" zaprasza na warsztaty, które poprowadzi Katarzyną Oleś. Będą to zajęcia z tańca towarzyskiego dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych, które rozpoczną się 22 lipca. Od 5 sierpnia zaczynają się warsztaty breakdance dla początkujących i zaawansowanych pod kierunkiem Piotra Sikory z udziałem tancerzy z formacji "Broken Glass 2".

Folk, salsa, latino-rock z Buenos Aires

Piątek, 19 lipca 2019

Zespół El Sonidero & Fanfarria Insurgente wystąpi 11 sierpnia o godzinie 19.00 w Domu Środowisk Twórczych.

Piosenka Ci nie da zapomnieć

Piątek, 19 lipca 2019

W najnowszym programie kieleckie Trio Pozytywne przypomina najpiękniejsze polskie piosenki – począwszy od dwudziestolecia międzywojennego, aż po czasy współczesne.

"Lekko, zwiewnie"

Czwartek, 18 lipca 2019

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert zatytułowany "Lekko, zwiewnie", podczas którego wystąpi solistka Warszawskiej Opery Kameralnej - Marzanna Rudnicka.

„Początki fotografii w Kielcach”

Czwartek, 18 lipca 2019

Od ubiegłego wtorku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można oglądać wystawę poświęconą historii fotografii na ziemi kieleckiej. Wernisaż wystawy odbył się dokładnie w dniu, w którym 180 lat temu kielczanin Maksymilian Strasz opisał wynalazek Talbota i przesłał dwie odbitki na papierze do „Gazety Codziennej” w Warszawie.

"Jazz ma przyszłość!"

Czwartek, 18 lipca 2019

Na letniej scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi Kuba Kowalski Quartet.

Krajobraz niepokorny. Wystawa fotografii w WDK

Czwartek, 18 lipca 2019

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach do końca sierpnia można zwiedzać wystawę "Krajobraz niepokorny". Pod tą nazwą kryje się projekt fotografów mający na celu pokazanie krajobrazu Ziemi Świętokrzyskiej z perspektywy mieszkańców różnych części regionu.

Wystawa obrazów Stanisława Stacha

Środa, 17 lipca 2019

"W obrazach emanuje radość tworzenia, przyjemność smakowania drobnych detali. W obrazach jest przyjemność balansowania na krawędzi rozpoznawalności i czystej abstrakcji. W sztuce nie ma dróg na skróty. Trzeba pracować – i może, podkreślam – może kiedyś – człowiek będzie zadowolony z tego, co tworzy. Wtedy będzie można umrzeć, a ponieważ ja wciąż jestem nie do końca zadowolony z efektów mojej pracy, więc wiem, że ciągle się rozwijam i szukam" - pisze Stanisław Stach - artysta, którego prace będzie można oglądać w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych.

"Ciało i sacrum. Fragmentaryzacja"

Środa, 17 lipca 2019

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy prac Beaty Cedrzyńskiej.

"Zapomniane ogniwo..." - wystawa w MCK w Skarżysku

Środa, 17 lipca 2019

W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej można oglądać do 23 sierpnia wystawę „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45 – 1956”. Wystawa przypomina nieznane historie konspiracyjnych organizacji, które były tworzone spontanicznie przez młodzież w latach 1944/1945 – 1956.

Wystawa linorytów

Środa, 17 lipca 2019

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę linorytów Magdaleny Wanat "OD.WRÓCENIE 17-19".

Związki G. Herlinga-Grudzińskiego z Kielecczyzną na wystawie w Suchedniowie

Wtorek, 16 lipca 2019

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Suchedniowie można jeszcze do końca lipca oglądać wystawę planszową, która pokazuje związki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Ziemią Kielecką.

Charytatywny maraton taneczny w Skarżysku

Wtorek, 16 lipca 2019

CHARYTATYWNY MARATON ZUMBA-BANTO-FITNESS DLA KONRADA GIBAŁY odbędzie się w piątek 26 lipca w Skarżysku Kamiennej. Początek o godz. 18.00.

Folkowa nuta z Ponidzia i ze świata

Wtorek, 16 lipca 2019

Na letniej scenie Kieleckiego Centrum Kultury 11 sierpnia o godzinie 20.00 wystąpi zespół Pozytywnie Nakręceni. Muzycy grają folk i etno z elementami rocka, muzyki klezmerskiej i bałkańskiej.

Święto 27. Pułku Ułanów

Wtorek, 16 lipca 2019

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" zaprasza do udziału w obchodach święta 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego - pułku walczącego z okupantem niemieckim i z okupantem sowieckim oraz pułku, który jako jedyny brał udział w powstaniu warszawskim w szyku konnym.

Kieleckie Prezentacje Komiksowe

Wtorek, 16 lipca 2019

Magazyn kulturalny „Projektor” i Stowarzyszenie Twórcze „Zenit” zapraszają wydawców, wystawców, twórców, kolekcjonerów i prelegentów na Kieleckie Prezentacje Komiksowe.

Jutuber

Poniedziałek, 15 lipca 2019

"Jutuber" to solowe wcielenie Piotra Krakowskiego - kompozytora, producenta muzycznego i multiinstrumentalisty, który po latach współpracy z różnymi wokalistami postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. W wyniku gorzkich obserwacji współczesnego świata i tęsknoty za gitarowym brzmieniem, artysta założył "Jutubera", w którym komponuje i produkuje muzykę oraz śpiewa.

Konkurs fotograficzny ARiMR

Poniedziałek, 15 lipca 2019

W związku z jubileuszem 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłoszony został konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie - 25 lat ARiMR". Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich osób pełnoletnich. Celem konkursu jest przedstawienie piękna polskiej wsi i obszarów wiejskich oraz zobrazowanie wkładu ARiMR w rozwój i unowocześnianie obszarów wiejskich na przestrzeni 25 lat istnienia instytucji.

Wakacje z historią

Poniedziałek, 15 lipca 2019

W Muzeum Archeologicznym w Wiślicy odbywają się lekcje muzealne, które mają na celu przybliżenie bogatej historii średniowiecznej Wiślicy. Spacer z mapą połączony ze zwiedzaniem zabytków Wiślicy przeniesie uczestników w czasy średniowiecza, kiedy to miasto było u szczytu rozwoju.

Wakacje przez kontynenty

Poniedziałek, 15 lipca 2019

Muzeum Dialogu Kultur zaprasza na warsztaty, podczas których uczestnicy bedą podróżować na różne kontynenty i poznawać kulturę krajów poprzez popularne gry i zabawy.

Filmy dokumentalne w KCK

Poniedziałek, 15 lipca 2019

To nie są filmy na jedno lato. To są filmy, które zostają w głowie znacznie dłużej, może nawet na całe lata. Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na ostatni film z cyklu "Filmy na lato/a". Będzie to dokument zatytułowany "Sztuka rapu" (reż. Ice-T, Andy Baybutt).

Dary dla Muzeum Zabawek

Piątek, 12 lipca 2019

Do Muzeum Zabawek i Zabawy trafiły niezwykle cenne archiwalia związane z filmami animowanymi, których reżyserem był Lechosław Marszałek – twórca literackiej i filmowej postaci psa Reksia.

Odkrywanie legend świętokrzyskich

Piątek, 12 lipca 2019

W ramach cyklu "Lato w mieście" w Parku Miejskim im. S. Staszica odbędą się warsztaty "Śniadanie na trawie - odkrywanie legend świętokrzyskich". Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować własnych sił w toczeniu na kole pod okiem ceramika, bądź stworzyć element do "Kieleckiej mozaiki", zawierający symbole znane z legend świętokrzyskich.

Polskie wzornictwo

Piątek, 12 lipca 2019

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego otwarta zostanie wystawa "100-lecie polskiego dizajnu" - przekrojowa ekspozycja prezentująca osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia.

"Uszyj to sam"

Piątek, 12 lipca 2019

W środę, 24 lipca w godzinach 16:30-19:30, w Ambasadzie Dizajnu odbędą się kolejne warsztaty krawieckie dla dorosłych z cyklu "Uszyj to sam". Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z szyciem, jak i tych, które już szyją. W trakcie trwania zajęć powstaną damskie, szerokie spodnie o prostej konstrukcji, idealne na lato.

123...4

Pierwsza widokówka

Dziś mija 146. rocznica wydania pierwszej w Polsce pocztówki o tematyce górskiej. Widokówkę wydał...

Wystawa linorytów

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę linorytów Magdaleny Wanat "OD.WRÓCENIE...

"Koniec świata"

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Zbożowy prowadzony przez Fundację Studio TM Doroty i Artura...

"Ciało i sacrum. Fragmentaryzacja"

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy prac Beaty Cedrzyńskiej.

Jubileusz 20-lecia Zespołu Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”

23 maja o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się...

Spotkania ze źródłem archiwalnym - cz.36.

Kolejne "Spotkanie ze źródłem archiwalnym" poświęcone będzie społeczności żydowskiej w...

XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ JĘDRZEJÓW 2019

W pierwszy weekend lipca rozpoczyna się XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 36 758 182
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności