"Kilka opowieści z Islandii" to nie tylko opowieść o Polakach i Islandczykach. To opowieść o performowaniu i odgrywaniu tożsamości narodowych. Co to znaczy być Polakiem? Co to znaczy być Islandczykiem? I w ogóle: co to znaczy być osobą danej narodowości? Gdzie kończy się, a gdzie zaczyna symbolika lub fantazmat?
Kilka opowieści z Islandii
- autorka: Weronika Murek
- reżyseria: Una Thorleifsdottir
- scenografia, kostiumy, światła, wideo: Mirek Kaczmarek
- muzyka: Gisli Galdur Thorgeirsson
- asystenci reżyserki: Dagna Dywicka, Tómas Arnar Þorláksson
- tłumaczenie podczas prób: Krzysztof Rogoza
- inspicjentka-suflerka: Kamila Długosz
- obsada: Dagna Dywicka, Beata Pszeniczna, Zuzanna Wierzbińska, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Dawid Żłobiński
Una Thorleifsdottir ukończyła Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim w 2004 r., uzyskując tytuł magistra teatru (w dziedzinie reżyserii teatralnej); wcześniej studiowała dramat i sztuki teatralne w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim oraz język francuski i kulturę na Universite de Provence w Aix-Marsylia we Francji.
Do jej najważniejszych produkcji jako reżyserki należą:
Harmsaga – nowa sztuka Mikaela Torfasona wystawiona w Islandzkim Teatrze Narodowym,
Nú er himneska sumarid komid (Teraz nadeszło niebiańskie lato) – nowa sztuka Sigtryggura Magnasona w Muzeum Arbaer,
Óraland (Fantasyland) – którego współautorem jest dramatopisarz Jon Atli Jonasson na IAA w 2012 r., Bradum hata np. Thig (Wkrótce będę cię nienawidzić) – nowa sztuka Sigtryggura Magnasona na IAA w 2010 r.,
oraz Gengid a vit sögunnar (Walking Towards History), spektakl zrealizowany we współpracy z START ART na Festiwalu Sztuki w Reykjaviku w 2009 r.
Una Thorleifsdottir do 2022 r. była profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Sztuk Scenicznych Islandzkiej Akademii Sztuk, a także dyrektorem programowym ds. teatru i tworzenia spektakli teatralnych. (Obecnie wykłada jako wykładowca wizytujący.) Jest członkiem zarządu Islandzkiego Stowarzyszenia Reżyserów.
Thorleifsdottir była pięciokrotnie nominowana do Gríman (islandzkiej Nagrody Teatralnej) w kategorii Reżyser Roku – za pracę nad spektaklami Ást og upplýsingar w 2022, Atómstöðin – endurlit w 2020 r., ≈ [um það bil] w 2016 r. oraz za Gott fólk i Tímaþjófurinn w 2017 r.
Zdobyła nagrodę w 2020 i 2017 r . Wyreżyserowana przez nią sztuka Konan við 1000°, zrealizowana we współpracy z Hallgrímurem Helgasonem i Símonem Birgissonem, zdobyła tytuł Gríman w kategorii Sztuka Roku w 2015 r.
_______
Spektakl Kilka opowieści z Islandii powstał dzięki dofinansowaniu o wartości 21,8 mln zł otrzymanemu od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
_______
Realizacja filmu: Michał Łagowski, Damian Więch