Poniedziałek, 12 kwietnia 2021 - Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

Aktualności

Grand Prix dla chóru z Górna

Wtorek, 6 kwietnia 2021

Kolejny sukces odniósł działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie Chór Kameralny Cantus Puellis +. Podczas 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Wielkopostnych Lipiany 2021 w województwie zachodniopomorskim, zespół zdobył Grand Prix.

#dobryboświętokrzyski

Wtorek, 6 kwietnia 2021

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w II edycji konkursu #dobrybopolski #dobryboświętokrzyski, którego celem jest promocja produktów regionalnych, atrakcji turystycznych oraz firm z regionu świętokrzyskiego.

Zmieni się otoczenie Bartka

Wtorek, 6 kwietnia 2021

Teren wokół najsłynniejszego polskiego drzewa - Dębu Bartek w Zagnańsku - zostanie zagospodarowany. Powstanie ścieżka przyrodniczo - edukacyjna, parking, plac zabaw i strefa dla seniora. A wszystko to dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 2, 2 mln zł.

Geopark Świętokrzyski w Światowej Sieci Geoparków?

Wtorek, 6 kwietnia 2021

21 kwietnia zarząd UNESCO będzie głosował za przyjęciem nowych kandydatów do Światowej Sieci Geoparków UNESCO (Global Geoparks Network), wśród których jest Geopark Świętokrzyski zlokalizowany w granicach gmin: Kielce, Chęciny, Nowiny, Morawica, Piekoszów. .

Zmarł Zygmunt Malanowicz

Wtorek, 6 kwietnia 2021

4 kwietnia 2021 roku zmarł Zygmunt Malanowicz - aktor filmowy i teatralny, reżyser oraz scenarzysta. W latach 1978-1980 był aktorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

"Pieta w trójnasób"

Wtorek, 6 kwietnia 2021

Kolejnym artystą prezentowanym w Plenerowej Galerii "Wirydarz Form" w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" jest Jacek Waltoś - malarz, rzeźbiarz, grafik, rysownik.

Lulka

Wtorek, 6 kwietnia 2021

W zbiorach Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się nietypowo ornamentowana główka fajki złożonej, pospolicie określanej lulką.

O Oldze Boznańskiej

Piątek, 2 kwietnia 2021

Jedni chwalą Boznańską za głębię psychologiczną, subtelność i niezwykłe wyczucie koloru, drudzy zarzucają monotonność, określając jej obrazy jako "pokryte pajęczą siecią" lub po prostu smutne. Jedno jest pewne - styl Olgi Boznańskiej był nie do porobienia, a pełen melancholii świat, który wykreowała, jest wręcz hipnotyzujący. Więcej o tej wybitnej, młodopolskiej malarce w wykładzie Izabeli Karlińskie z Muzeum Narodowego w Kielcachj.

Przygotowania do Koncertu Pasyjnego

Piątek, 2 kwietnia 2021

Trwają przygotowania do koncertu pasyjnego ,,Krzyżu Święty...".

Kultura dla klimatu

Piątek, 2 kwietnia 2021

Ruszyła wyjątkowa inicjatywa ekologiczna dla instytucji kultury - "Kultura dla klimatu", czyli pierwszy krok w stronę systemowych zmian w trosce o środowisko. Powstał pierwszy ekoprzewodnik zawierający praktyczną wiedzę o tym, jak czynić swoje otoczenie, projekty, codzienne działania czy siedzibę bardziej ekologiczną.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawach

Piątek, 2 kwietnia 2021

Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza 24 kwietnia o godzinie 12.00 na oprowadzanie po dwóch wystawach - "Przestrzeń w czasach zarazy" oraz ''Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka''.

„Krzyżtopór - zamek”

Piątek, 2 kwietnia 2021

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przypomina o wydarzeniu z pierwszych dni kwietnia 1657 roku, kiedy to podczas tzw. „potopu” w Iwaniskach i w pobliskim Ujeździe przebywał generalny kwatermistrz armii szwedzkiej oraz wybitny artysta-grafik Eric Jonson Dahlberg. Zafascynowany ogromem i urokiem należącej do Ossolińskich rezydencji sporządził szkice, które później pomogły mu przy wykonaniu bezcennej z historycznego punktu widzenia ryciny zatytułowanej „Krzyżtopór - zamek”.

"Potworny przytulacz"

Piątek, 2 kwietnia 2021

Instytut Dizajnu w Kielcach przygotował konkurs dla dzieci zatytułowany "Potworny przytulacz". Konkurs trwa od 19 kwietnia do 5 maja.

Przyjechał teatr!

Piątek, 2 kwietnia 2021

Projekt "Przyjechał teatr! - produkcja objazdowego spektaklu lalkowego" zajął trzecie miejsce na 605 projektów zgłoszonych do programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" i tym samym uzyskał dofinansowanie ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Projekt realizowany jest przez Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Przewodnik po urodzinach pisarzy

Piątek, 2 kwietnia 2021

Biblioteka w Brzezinach kontynuuje cykl przewodnika po datach urodzin pisarzy. Tym razem prezentuje dwie pisarki urodzone w marcu: Marię Nurowską i Marię Gabrielę Janowską.

"Obiekty, które zostały biedronkami''

Piątek, 2 kwietnia 2021

Książka "Obiekty, które zostały biedronkami'' jest do kupienia w sklepie internetowym Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Konkurs wielkanocny

Piątek, 2 kwietnia 2021

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają do udziału w konkursie wielkanocnym polegającym na nagraniu wideo (max. 2-3 min.) wywiadu z seniorem na temat tradycji wielkanocnych.

„Dance Mom”

Piątek, 2 kwietnia 2021

Teatr im. S. Żeromskiego zaprasza 24 kwietnia na najnowszą premierę - spektakl „Dance Mom”.

Konkurs „Popisz się talentem”

Czwartek, 1 kwietnia 2021

„Popisz się talentem” – to największy w Polsce konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych, organizowany po raz 5. przez wydawnictwo Nowa Era. Do 20 kwietnia młodzi twórcy mogą przysyłać opowiadania o tym, co będzie się działo na Ziemi za 100 lat. Nagrodą dla trzydziestu najlepszych autorów będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce.

"Schwarzcharakterki" w finale konkursu

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Kielecki spektakl "Schwarzcharakterki" Martyny Wawrzyniak został zakwalifikowany do finału 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Wiosna widziana oczami ludowych wierzeń

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Kwiecień – jego nazwa pochodzi od kwitnących w tym czasie kwiatów. Co ciekawe, kwiecień zaczyna się zawsze w tym samym dniu tygodnia co lipiec, a w latach przestępnych – co styczeń.

„Niechaj zabrzmi Bukowina”

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Buskie Samorządowe Centrum Kultury informuje, że pomimo trudnej sytuacji pandemicznej, 13. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” planowany jest na 14 - 16 maja 2021 r. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 kwietnia.

Kielich kiduszowy

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Muzeum Regionalne w Pińczowie prezentuje dziś nowy obiekt miesiąca. Jest nim kieliszek kiduszowy wykorzystywany podczas świąt żydowskich.

Nowe metody poszukiwań archeologicznych

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Naukowcy z Polski jako pierwsi na świecie planują wykorzystanie sztucznej sieci neuronowej do wykrywania pradziejowych cmentarzysk, grodów czy osad – informuje na swojej stronie Muzeum Archeologiczne i Rezerwat KRZEMIONKI.

Ogród botaniczny budzi się na wiosnę

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Trwają przygotowania do nowego sezonu w ogrodzie botanicznym, który nieco się zmieni. Obecnie trwają prace porządkowe, przycięto już trawy i krzewy. W ogrodzie pojawią się nowe rabaty pod nasadzenia roślin, które wypełnią wolne, niezagospodarowane przestrzenie.

"Uwaga! Kielecka waga!"

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Muzeum Historii Kielc zaprasza na spotkanie online poświęcone Aleksandrowi Czerwieńcowi i jego wytwórni wag. Spotkanie poprowadzi Marcin Kolasa.

"Dziewczyny na warsztat'' do kupienia

Środa, 31 marca 2021

Publikacja ''Dziewczyny na warsztat'' jest już do kupienia online w sklepie Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Dyskusyjne Kluby Książki

Środa, 31 marca 2021

W bibliotekach województwa świętokrzyskiego działa 90 Dyskusyjnych Klubów Książki. W obecnych czasach kluby swoją działalność przeniosły do sieci. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza do DKK online.

Konkurs pt. „Tradycyjna Wielkanoc w Polsce..." rozstrzygnięty

Środa, 31 marca 2021

W Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Tradycyjna Wielkanoc w Polsce - zdobione jajka inspirowane regionem świętokrzyskim”.

Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu zamknięte

Środa, 31 marca 2021

Jak informuje Sandomierskie Centrum Kultury, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i wzrostem liczby zakażonych, Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 20 jest czasowo wyłączone z bezpośredniej obsługi.

Konkurs „Czas Wielkanocy” rozstrzygnięty

Środa, 31 marca 2021

W Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Czas Wielkanocy”. Komisja konkursowa przyznała nagrody główne i wyróżnienia spośród 116 dostarczonych prac.

Termin konkursu na maskotkę Buska przedłużony

Środa, 31 marca 2021

Buskie Samorządowe Centrum Kultury przedłuża termin składania prac do konkursu na projekt graficzny maskotki miasta i gminy Busko-Zdrój do 30 kwietnia 2021 r.

"SKART" wirtualnie

Środa, 31 marca 2021

Rok 2020 był rokiem jubileuszowym dla Skarżyskiego Klubu Twórców „SKART". Na spotkaniu założycielskim, które odbyło się 27 kwietnia 2000 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej powołano zarząd Skarżyskiego Klubu Twórców. Prezesem został wtedy Edward Szwajewski, znakomicie wypełniający obowiązki prezesa, aż do czasu swojej choroby, czyli do 2012 roku.

Z cyklu "Rzemieślnicy"

Środa, 31 marca 2021

Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na kolejną odsłonę z cyklu "Rzemieślnicy". Tym razem bohaterem reportażu jest Piotr Szmajdel, który specjalizuje się w tapicerce stylowej i współczesnej.

Nagroda dla kielczanina

Środa, 31 marca 2021

Polska Organizacja Turystyczna przyznała tytuł Turystycznego Dziennikarza Roku 2020 w kategorii fotoreportaż Piotrowi Michalcowi za zdjęcia Ponidzia.

Obchody 80. rocznicy utworzenia getta w Kielcach

Środa, 31 marca 2021

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przygotowało kilka wydarzeń upamiętniających rocznicę utworzenia w Kielcach getta żydowskiego.

Międzywojenny salon miasta

Środa, 31 marca 2021

Muzeum Historii Kielc zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu "Środa w muzeum". Tym razem Krzysztof Myśliński opowie o przydworcowej dzielnicy Kielc.

Tajemnice starych fotografii

Środa, 31 marca 2021

Muzeum Historii Kielc zaprasza na spotkanie online zatytułowane "Tajemnice starych fotografii".

Tarczek - gm. Pawłów - Cmentarz parafialny - Grób Pawła Kozła

Wtorek, 30 marca 2021

Grób Pawła Kozła, weterana powstania styczniowego 1863 r.

„Kielecka” wchodzi na rynek

Wtorek, 30 marca 2021

Kultura - gospodarka - społeczeństwo. Na tych trzech filarach oparta będzie tematyka poruszana w nowym, bezpłatnym biuletynie informacyjnym „Kielecka”. Pierwszy numer trafi na rynek 31 marca.

Nie żyje Andrzej KONOPACKI

Dziś w nocy zmarł w kieleckim szpitalu Andrzej KONOPACKI, satyryk, kabareciarz, animator kultury,...

Zmarł Marek Stefaniak - twórca z Chęcin

We wtorek 6 kwietnia zmarł Marek Stefaniak, znany i ceniony artysta zamieszkały w gminie Chęciny,...

Tarczek - gm. Pawłów - Cmentarz parafialny - Grób żołnierza AK Gustawa Postuły

Gustaw Postuła ps. „Pestka” był podkomendnym Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.

Konkurs „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie...

Nie żyje Andrzej KONOPACKI

Dziś w nocy zmarł w kieleckim szpitalu Andrzej KONOPACKI, satyryk, kabareciarz, animator kultury,...

Chybice - gm. Pawłów - Cmentarz parafialny - Kwatera żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej

Zostało tu pochowanych 7 żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej, w tym 6 z nich...

Kielce - ul. Paderewskiego 43/45 - Tablica pamiątkowa poświęcona kieleckim drogowcom

9 grudnia 2006 roku w Laboratorium Drogowym GDDKiA w Kielcach, z inicjatywy pracowników: GDDKiA...

CKiE "Szklany Dom" wznawia zajęcia stacjonarne

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach wznawia od poniedziałku 15 marca zajęcia w...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 47 175 411
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności