Czwartek, 25 kwietnia 2024 - Jarosława, Marka, Wiki

Aktualności

Świętokrzyskie zabawkarstwo drewniane na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Czwartek, 25 kwietnia 2024

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostało wpisane zabawkarstwo drewnianego ośrodka Łączna-Ostojów (gmina Suchedniów). Obecnie w regionie świętokrzyskim tradycję produkcji zabawek drewnianych kontynuuje tylko jeden rzemieślnik, którym jest Włodzimierz Ciszek.

Wieczór wspomnień poświęcony śp. Pawłowi Kopciowi

Środa, 24 kwietnia 2024

Biblioteka Uniwersytecka oraz Świętokrzyski Klub Alpinistyczny organizują wieczór wspomnień poświęcony śp. Pawłowi Kopciowi. Himalaista z Kielc zginął podczas zejścia ze zdobytego 2 lipca 2023 roku wierzchołka Nanga Parbat w Himalajach.

Warsztaty dla dzieci „Grafika na koszulce”

Środa, 24 kwietnia 2024

W najbliższą sobotę, 27 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Grafika. Z tej okazji Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki zaprasza na warsztaty dla dzieci pt. „Grafika na koszulce”.

Majówka na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Środa, 24 kwietnia 2024

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczyna sezon turystyczny. W długi weekend majowy na zwiedzających będzie czekać mnóstwo atrakcji. Nie zabraknie pokazów walk i broni, koncertów oraz występów artystycznych.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Wojtaszek w Poczytalni na dVoRcu

Środa, 24 kwietnia 2024

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha zaprasza na spotkanie Z Aleksandrą Wojtaszek – bałkanistką, dziennikarką, tłumaczką, autorką książki „Fjaka. Sezon na Chorwację.”

Trio Balkan Strings w Pałacyku Zielińskiego

Środa, 24 kwietnia 2024

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza w niedzielę, 28 kwietnia 2024 r., na koncert Tria Balkan Strings.

Majówka 2024 w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Środa, 24 kwietnia 2024

Muzeum zamkowe w Sandomierzu zaprasza na Zamek Królewski w Sandomierzu na długi majowy weekend. W okresie od 1 do 3 maja, w związku z trwającym już sezonem turystycznym, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie otwarte dla zwiedzających w godzinach od 11 do 18 (ostatnie wejście godz. 17.15).Najważniejszą atrakcją przygotowaną z okazji Święta Narodowego 3 Maja, nawiązującą do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie pokaz jednego z cenniejszych dokumentów znajdujących się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wernisaż wystawy „Ulotność” Aleksandry Potockiej-Kuc

Środa, 24 kwietnia 2024

W czwartek, 25 kwietnia, w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych Aleksandry Potockiej-Kuc pt. „Ulotność”. Prezentacja zakończy realizację projektu „Świętokrzyskie w twórczości nauczycieli w roku 2023/2024”.

Wystawa plenerowa „Świętokrzyskie drogi w fotografii Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”

Środa, 24 kwietnia 2024

Od najbliższego piątku, 26 kwietnia, będzie można zwiedzać wystawę plenerową pt. „Świętokrzyskie drogi w fotografii Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Ekspozycja będzie prezentowana na Placu Artystów w Kielcach.

V Ogólnopolski Internetowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Wokalarium"

Wtorek, 23 kwietnia 2024

W dniach 24 kwietnia – 3 czerwca odbędzie się nabór zgłoszeń do V Ogólnopolskiego Internetowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Wokalarium" Kielce 2024.

"Lokator" – premiera Studia Pantomimy w KCK

Wtorek, 23 kwietnia 2024

26 kwietnia o godz. 18.00 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zostanie po raz pierwszy wystawiony spektakl pt. "Lokator", przygotowany przez młodych mimów ze Studia Pantomimy "Praca w toku", doskonalących swoje talenty pod kierunkiem aktorki i edukatorki teatralnej Ewy Lubacz.

Świętokrzyska Zagroda Kultury – Harmonia

Wtorek, 23 kwietnia 2024

Na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego pojawił się nowy przystanek. Harmonia- czyli Świętokrzyska Zagroda Kultury w Hucie Szklanej zaprasza w magiczną podróż po dawnej wsi świętokrzyskiej, w której człowiek żyje w zgodzie z naturą, obrzędy i tradycje są respektowane, a pory roku wyznaczają rytm pracy.

Premiera spektaklu „Moralność pani Dulskiej” w Chęcinach

Wtorek, 23 kwietnia 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia w hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami” w Chęcinach” odbędzie się premiera spektaklu „Moralność pani Dulskiej czyli tragifarsa kołtuńska” Gabrieli Zapolskiej. Sztukę przygotowali Seniorzy Teatru Grodzkiego „Pod Basztami”.

Ruszył nabór wniosków o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka

Wtorek, 23 kwietnia 2024

23 kwietnia w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego rozpoczęto przyjmowanie wniosków o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Jest to już piąta edycja nagrody za działalność muzealną.

Salon Kobiet w KCK: spotkanie autorskie z Piotrem Żyłką

Wtorek, 23 kwietnia 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 12.00 w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Salon Kobiet. Tym razem z kielczanami spotka się Piotr Żyłka – autor i współautor książek "Życie na pełnej petardzie...", "Bóg, cisza, prostota", "Łobuzy. Grzesznicy mile widziani" (i in.), szef Fundacji "Zupa" wspierającej osoby w kryzysie bezdomności.

Premiera spektaklu pt. "Przygody Koziołka Matołka" w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

3 maja o godz. 16.00 i 17.00 podczas "Literackiej Majówki" na dużej scenie Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie odbędzie się premiera spektaklu pt. "Przygody Koziołka Matołka". Niesamowita opowieść o zabawnym Koziołku zabierze widzów w ekscytującą podróż przez lądy, morza i egzotyczne krainy, gdzie Matołek spotka niezwykłych przyjaciół i popadnie w liczne tarapaty.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Gunią

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

24 kwietnia (w środę) o godz. 17.30 w Poczytalni na dVoRcu z kieleckimi czytelnikami spotka się Wojciech Gunia – jeden z najoryginalniejszych współczesnych twórców fantastyki w Polsce oraz specjalista od literatury grozy.

Dr hab. Bogumiła Szura odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Dr hab. Bogumiła Szura, która przez wiele lat współpracowała z Muzeum Wsi Kieleckiej, otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość uhonorowania odbyła się w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Wyniki eliminacji wojewódzkich 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Wiadomo już, kto będzie reprezentował województwo świętokrzyskie w przeglądach finałowych 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Rada artystyczna eliminacji wojewódzkich, które odbyły się 20 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, wybrała sześcioro naszych reprezentantów.

Koncert Old Breakout w Busku-Zdroju

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na koncert grupy Old Breakout „Tribute to Nalepa”. Muzycy legendarnego zespołu, w ramach trasy koncertowej „OLD BREAKOUT - 80a”, uświetniają 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz Tadeusza Trzcińskiego.

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Piątek, 19 kwietnia 2024

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do udziału w konkursie pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji". Termin nadsyłania prac upływa 6 maja.

WDK zaprasza artystów-amatorów do udziału w konkursie pt. "Wygraj koncert"

Piątek, 19 kwietnia 2024

"Wygraj koncert" to propozycja dla artystów-amatorów, którzy czują się gotowi do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności. Do udziału w konkursie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza zarówno zespoły, jak i solistów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 maja.

Koncert pt. "Vivaldi / Osiecka – Nowe 4 Pory Roku"

Piątek, 19 kwietnia 2024

5 maja o godz. 18.00 Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na koncert pt. "Vivaldi / Osiecka – Nowe 4 Pory Roku".

Akademia "Wiara – Kultura – Nauka": wykład prof. Tadeusza Boruty pt. "Oblicza piękna: Piękno nieoczywiste"

Piątek, 19 kwietnia 2024

25 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, w cyklu Akademia "Wiara – Kultura – Nauka", w ramach tegorocznych rozważań o pięknie, można będzie wysłuchać wykładu jednego z najbardziej uznanych współczesnych polskich malarzy – prof. Tadeusza Boruty. Opowie on o enigmatycznym "Pięknie nieoczywistym".

Literacka Majówka w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie

Czwartek, 18 kwietnia 2024

3 maja w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbędzie się kolejna Literacka Majówka. ECB zamieni się w bajkowy pociąg do… literatury.

Wystawa „Lalki na Wolności”

Czwartek, 18 kwietnia 2024

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zapraszają na wystawę pt. "Lalki na Wolności". Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy od 26 kwietnia.

Koncert zespołu SBB

Środa, 17 kwietnia 2024

10 maja o godz. 20.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wystąpi legenda polskiego rocka – zespół SBB.

„A planety szaleją…”. Koncert w Pińczowie

Wtorek, 16 kwietnia 2024

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert pt. „A planety szaleją…”. Legendarne przeboje Kory i zespołu Maanam zaśpiewają Hanka i Paulina Napora, mama i córka, doskonale znane pińczowskiej publiczności.

Nowy eksponat w Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wtorek, 16 kwietnia 2024

Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim wzbogaciło się o ciekawy eksponat. Do instytucji trafił model wagonu węglarki na tor 750 mm produkcji Zakładów Ostrowieckich, który nosi oznaczenie DR - Kolej Wschodnioniemiecka.

„Anna i Sara”. Historia z Kielc w cyklu filmowym IPN

Wtorek, 16 kwietnia 2024

W cyklu edukacyjnych etiud filmowych Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Nie tylko Ulmowie” ukazał się odcinek przedstawiający historię związaną z Kielcami. Film „Anna i Sara” opowiada o żonie burmistrza Kielc, z niemieckiego nadania Annie Bogdanowicz, która pomagała swojej żydowskiej przyjaciółce, Sarze Diller, ukrywać się przed Niemcami.

Wystawa pt. "Eko eksperymentarium"

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza do zwiedzania nowej, innowacyjnej wystawy pt. "Eko eksperymentarium".

Sobota z INDUSTRIĄ: darmowe warsztaty i wystawa w ECN

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Kolejna “Sobota z INDUSTRIĄ”, czyli możliwość darmowego zwiedzania wystawy oraz wzięcia udziału w darmowych warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki INDUSTRIA już niebawem, 27 kwietnia.

IX Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

We wtorek, 16 kwietnia, w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbędzie się inauguracja IX edycji Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. W ramach przeglądu widzowie obejrzą dwanaście filmów dotyczących najnowszej historii Polski.

Bebelno - Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Pierwsza wzmianka o parafii w Bebelnie (gm. Włoszczowa) pochodzi z wieku XV, z czasów Długosza, który w sprawach związanych z tą miejscowością jest wyjątkowo dobrze poinformowany – jego ojciec był właścicielem części wsi nazywanej Bebelnem Wielkim lub Bebelnem Długoszy.

Koncert Gwiazd Telewizji TVS w WDK Kielce.

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Mieszkańców województwa świętokrzyskiego czeka niezwykłe muzyczne wydarzenie. Na scenie Wojewódzkiego domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, już w maju wystąpią największe muzyczne gwiazdy telewizji TVS.

XXV Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Ruszył nabór zgłoszeń do XXV Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Multikulti". Hasło jest tematem przewodnim konkursu, ale organizatorzy dopuszczają do udziału również kolekcje z nim niezwiązane.

"No future" – wernisaż wystawy Bartka Kiełbowicza

Piątek, 12 kwietnia 2024

13 kwietnia (w sobotę) o godz. 18.00 w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się wernisaż wystawy prac Bartłomieja Kiełbowicza, zatytułowanej "No future".

„Pojąć sztukę pańską” wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach

Piątek, 12 kwietnia 2024

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do Dawnego Pałacu biskupów Krakowskich na wernisaż wystawy „Pojąć sztukę pańską”. Wystawa inspirowana jest dziełami znakomitego polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego.

Spotkanie z Michałem Szulimem w WBP Kielce

Piątek, 12 kwietnia 2024

25 kwietnia o godz. 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach w ramach cyklu Cały Świat w Bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Szulimem. Spotkanie realizowane jest w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, który jest dofinansowany ze środków Instytutu Książki.

„Krwawe Gody”- premiera w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Czwartek, 11 kwietnia 2024

Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprasza na pierwszą premierę kwietnia. Na deskach teatru zadebiutuje sztuka na podstawie twórczości Federico Garcíi Lorci- hiszpańskiego poety, dramaturga, a także malarza, pianisty i kompozytora, którego zarówno życie jak i śmierć, owiane są w rodzinnym kraju wciąż nierozwiązaną tajemnicą . Artysta był jedną z pierwszych ofiar hiszpańskiej wojny domowej, będąc zamordowanym przez skrajnie prawicową bojówkę na samym początku konfliktu.

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Wyniki eliminacji wojewódzkich 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Wiadomo już, kto będzie reprezentował województwo świętokrzyskie w przeglądach finałowych 69....

Inauguracja sezonu turystycznego w województwie świętokrzyskim

19 i 20 kwietnia (w piątek i sobotę) w województwie świętokrzyskim zostanie zainaugurowany nowy...

"Lokator" – premiera Studia Pantomimy w KCK

26 kwietnia o godz. 18.00 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zostanie po raz pierwszy...

Wybitny skrzypek Mieczysław Jaroński bohaterem kolejnej pocztówki z cyklu "KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani"

Nakładem Poczty Polskiej ukazała się kontynuacja cyklu „KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani”, w...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Wernisaż wystawy absolwentów kieleckiego Plastyka w Galerii Winda

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk...

Przebojowa, mistrzowska i młoda wiosna w Filharmonii Świętokrzyskiej

Wiosna w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach zapowiada się bardzo ciekawie. Podczas środowej...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 468 013
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności