Poniedziałek, 2 stycznia 2012
"Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej” to książka autorstwa Zenona Gierały - regionalisty, popularyzatora folkloru i historii, który tym razem opisuje nasz region. „Niewiele jest podobnych miejsc, gdzie u zarania dziejów naszego kraju pisana była jego historia” – czytamy we wstępie książki.
Poniedziałek, 26 grudnia 2011
"Bajduły świętokrzyskie" to zbiór bajek inspirowanych legendami świętokrzyskimi. W książce znajdziemy bajki o wiedźmach, czartach, Zbóju Madeju, skarbach Karczówki i źródełku świętego Franciszka.
Czwartek, 22 grudnia 2011
Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego - Kielce - szumiały stare drzewa, a w gęstwinie kryły się dzikie zwierzęta. Tu na grubego zwierza polował Mieszko - syn Bolesława Śmiałego i jak głosi legenda, księciu przypisuje się powstanie grodu - obecnych Kielc.
Środa, 7 grudnia 2011
Teatr imienia Stefana Żeromskiego ma 65 lat. "Człowiek w tym wieku ma prawo przejść na emeryturę" - twierdzi Marek Mikos autor książki "Teatr namiętności albo o obrotach sceny kieleckiej", w której opisuje historię kieleckiego teatru.
Środa, 3 sierpnia 2011
Książka „Widok z Kalenicy. Pogwarki z Jarkowej Góry” to zbiór 19 opowiadań napisanych gwarą. Jej autorką jest Anna Błachuckiej, której realia wsi kieleckiej są dobrze znane, ponieważ urodziła się we wsi Kozłów w powiecie jędrzejowskim.
Wtorek, 10 maja 2011
"Biała kozetka" to opowiadanie autorstwa kielczanina Pawła Rejdaka, za które autor otrzymał nagrodę w konkursie literackim "Pigmalion Fantastyki" w Chrzanowie w 2010 roku.
Piątek, 18 marca 2011
„Polacy, zacne syny dzielnego plemienia, przed którymi butne wrogi czołem niegdyś biły, pokażcie, żeście godni dawnego imienia i przodków siły” - Franciszek Wężyk „Oda do Polaków”.
Wtorek, 8 marca 2011
Z Indianką Yolandą Nieves, językoznawcą z narodowości Jaqaru, na temat roli kobiety w świecie Indian andyjskich, rozmawiał Marcin Stolarczyk.
Piątek, 28 stycznia 2011
"Góry świętokrzyskie - kraina tetrapoda" - to książka dla najmłodszych, której bohaterami są dziewczynka o imieniu Basia i terapod. Para ta wędrując po Górach Świętokrzyskich ukazuje najciekawsze miejsca pod względem geologicznym, które występują w naszym regionie. Autorzy książki mają nadzieję, że terapod zachęci dzieci do zwiedzania Gór Świętokrzyskich i poznawania historii geologicznej regionu.
Poniedziałek, 4 października 2010
Klub Literacki "Ponidzie" powstał w latach 60. XX wieku. Comiesięczne spotkania jego członków odbywały się na Uniwersytecie Ludowym w Różnicy. Dyrektorem UL był wówczas pisarz i pedagog Waldemar Babinicz.