Środa, 3 sierpnia 2011
Książka „Widok z Kalenicy. Pogwarki z Jarkowej Góry” to zbiór 19 opowiadań napisanych gwarą. Jej autorką jest Anna Błachuckiej, której realia wsi kieleckiej są dobrze znane, ponieważ urodziła się we wsi Kozłów w powiecie jędrzejowskim.
Wtorek, 10 maja 2011
"Biała kozetka" to opowiadanie autorstwa kielczanina Pawła Rejdaka, za które autor otrzymał nagrodę w konkursie literackim "Pigmalion Fantastyki" w Chrzanowie w 2010 roku.
Piątek, 18 marca 2011
„Polacy, zacne syny dzielnego plemienia, przed którymi butne wrogi czołem niegdyś biły, pokażcie, żeście godni dawnego imienia i przodków siły” - Franciszek Wężyk „Oda do Polaków”.
Wtorek, 8 marca 2011
Z Indianką Yolandą Nieves, językoznawcą z narodowości Jaqaru, na temat roli kobiety w świecie Indian andyjskich, rozmawiał Marcin Stolarczyk.
Piątek, 28 stycznia 2011
"Góry świętokrzyskie - kraina tetrapoda" - to książka dla najmłodszych, której bohaterami są dziewczynka o imieniu Basia i terapod. Para ta wędrując po Górach Świętokrzyskich ukazuje najciekawsze miejsca pod względem geologicznym, które występują w naszym regionie. Autorzy książki mają nadzieję, że terapod zachęci dzieci do zwiedzania Gór Świętokrzyskich i poznawania historii geologicznej regionu.
Poniedziałek, 4 października 2010
Klub Literacki "Ponidzie" powstał w latach 60. XX wieku. Comiesięczne spotkania jego członków odbywały się na Uniwersytecie Ludowym w Różnicy. Dyrektorem UL był wówczas pisarz i pedagog Waldemar Babinicz.
Czwartek, 22 lipca 2010
Koziołek Matołek jest bohaterem komiksu - przewodnika po pięciu gminach południowego Ponidzia. Z Matołkiem wędrujemy po historycznych miejscach i ciekawych zakątkach Pacanowa, Stopnicy, Nowego Korczyna, Wiślicy i Solca-Zdroju.
Sobota, 26 czerwca 2010
Gwara świętokrzyska doczekała się naukowego opracowania w postaci książkowej. Na rynku księgarskim ukazała się pozycja autorstwa Stanisława Cygana pod tytułem "Z gwary świętokrzyskiej".
Poniedziałek, 1 lutego 2010
"Życie kulturalne w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej" prof. Stefana Pastuszki to próba rekonstrukcji życia kulturalnego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej na tle postaw i nastrojów żołnierzy oraz problemów narodu i państwa polskiego.
Sobota, 16 stycznia 2010
Tajemnice bujnego życia Magdaleny Samozwaniec, jednej z najpopularniejszych pisarek lat 50. i 60. XX wieku oraz córki Wojciecha Kossaka opowiada nam jej stryjeczny wnuk Rafał Podraza, dziennikarz, animator kultury, autor tekstów piosenek oraz tomików poetyckich.