Wtorek, 7 kwietnia 2015
Pałac w Czyżowie to jedna z najokazalszych późnobarokowych rezydencji w Polsce. Jak głosi legenda, wzgórze, na którym został zbudowany pałac, usypali tatarscy jeńcy. Zapraszamy do siedziby wybudowanej przez Jana Aleksandra Czyżowskiego.
Piątek, 20 marca 2015
Jedna z największych w Polsce plenerowych ekspozycji sprzętu bojowego.
Środa, 18 marca 2015
30-lecie pracy artystycznej obchodził Krzysztof Błaszkiewicz – śpiewak operowy, kameralista, koncertmistrz kontrabasu, jazzman i pedagog. Z tej okazji 4 lutego w DŚT odbył się benefis artysty.
Wtorek, 17 marca 2015
Unikatowy przykład zabezpieczenia XVI-wiecznej posiadłości szlacheckiej.
Wtorek, 17 marca 2015
Bukieciarstwo – sztuka układania kwiatów i innych elementów roślinnych w różnorodne kompozycje, m.in. bukiety, wiązanki, wieńce, girlandy itp. W sztuce tej ważne są też inne materiały i narzędzia służące do tworzenia kompozycji kwiatowych. Te dodatkowe materiały urozmaicają formę i nadają charakter.
Poniedziałek, 16 marca 2015
O pałacu margrabiego Wielopolskiego i kochankach z Pełczysk.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Podziemne miasto w Opatowie to zespół dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami rynku. Kupcy opatowscy, tak jak mieszkańcy innych miast np. Sandomierza, Bodzentyna czy Stopnicy, drążyli pod swoimi kamienicami piwnice. Im kupiec był zamożniejszy, tym podziemne składy były okazalsze. Obecnie pod powierzchnią znajduje się 46 komór, które połączono korytarzami i schodami, tworząc podziemną trasę turystyczną długości ok. 400 metrów, udostępnioną do zwiedzania. Zapraszamy na wycieczkę podziemnymi korytarzami i piwnicami utworzonymi pod opatowskim rynkiem.
Piątek, 13 marca 2015
Barbara i Tadeusz Buczyńscy to ludowi artyści nieprofesjonalni, pochodzą z Gdańska, przez 30 lat mieszkali w Jeleniej Górze. Kilka lat temu osiedlili się na Kielecczyźnie. Ich rzeźby są takie, jak oni - proste, kolorowe i radosne.
Piątek, 13 marca 2015
Prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich należą do największych obiektów tego typu w Europie. Ten kompleks jest jednym z najciekawszych na świecie. Znajduje się tu ponad 4500 szybów. Wyjątkowość tego miejsca wynika z doskonale zachowanych zagłębień poszybowych, które pomimo upływu kilku tysięcy lat są w prawie niezmienionym stanie.
Środa, 11 marca 2015
Przed laty w Kielcach istniała prężnie działająca fabryka produkująca wysokiej jakości powozy konne, którymi jeździły największe rody w okolicy. Była to firma „F. i K. Burak”, którą prowadzili bracia Feliks i Kazimierz. Dzisiaj kilka bryczek i wozów wyprodukowanych przez braci Buraków znajduje się w zbiorach kolekcjonera Jana Wzorka i można je podziwiać w Parku Etnograficznym w Tokarni.