Środa, 6 maja 2015
Skansen w Tokarni to ciekawe i niezwykle malownicze miejsce. Przenosi nas w świat, którego już nie spotkamy. Możemy go znać jedynie z książek i starych fotografii. Na terenie skansenu zgromadzono zabytki sprzed trzystu lat.
Wtorek, 5 maja 2015
Mikołaj Rej, pierwszy znaczący pisarz tworzący w języku ojczystym, spędził większość swojego życia w Nagłowicach niedaleko Jędrzejowa. Dzisiaj mieści się tu muzeum biograficzne twórcy, a w parku okalającym dworek zachowały się dęby, które prawdopodobnie posadził sam poeta.
Wtorek, 5 maja 2015
W muzeum można obejrzeć około trzydziestu maszyn z przełomu XVIII i XIX wieku. Wiele eksponatów pochodzi z fabryk Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Wszystkie urządzenia są w bardzo dobrym stanie.
Wtorek, 28 kwietnia 2015
Zespół Śpiewaczy „Bielinianki” to sześć dynamicznych, niezależnych młodych kobiet. Towarzyszy im jeden dojrzały mężczyzna, mistrz gry na akordeonie, który akompaniuje ich pięknym przyśpiewkom. Zespół powstał w maju 1995 roku z troski o tradycje ludowe i gwarę świętokrzyską.
Wtorek, 21 kwietnia 2015
Pałac w Górkach Klimontowskich ma charakter eklektyczny. Elewację zdobią stiukowe dekoracje. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park na wzór angielski z rzeźbami, romantycznymi grotami i mostkami, stawem oraz pięknymi okazami starodrzewu.
Poniedziałek, 20 kwietnia 2015
Niedaleko Jaskini Raj powstało Centrum Neandertalczyka, dzięki któremu możemy poznać życie człowieka pierwotnego.
Wtorek, 14 kwietnia 2015
Włostów niedaleko Opatowa należy do najstarszych miejscowości w Polsce. W XIII wieku był własnością rodu pieczętującego się herbem „Poraj”. Od 1795 roku Włostów należał do rodziny Karskich, którzy w XIX wieku wznieśli na terenie parku pałac według projektu Henryka i Władysława Marconich.
Poniedziałek, 13 kwietnia 2015
Film przedstawia sylwetkę Eugeniusza Szoły. To kielecki lutnik, kompozytor, poeta i malarz. Jego „kolekcja świętokrzyska" zawiera ponad 40 sztuk autorskich instrumentów, w tym skrzypce altówki, wiolonczelę i kontrabas gitarowy. Wystawy promocyjne tychże dzieł sztuki odbyły się m.in. w Gotha, Paryżu, Barcelonie i Cremonie.
Środa, 8 kwietnia 2015
Na litej skale niedaleko Opatowa wznosi się tajemnicza wieża zamkowa o średniowiecznym rodowodzie. Baszta stanowi pozostałości dawnego zamku rodu Tudorowskich.
Środa, 8 kwietnia 2015
Rędocin – mała wieś na granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, słynąca z tradycji garncarskich. Prace ludowych twórców znane są w kraju i zagranicą. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku pracowało tutaj kilkunastu garncarzy produkujących głównie na potrzeby “Cepelii”. Dziś w Rędocinie mieszka czterech twórców ludowych.