Środa, 8 maja 2024 - Kornela, Lizy, Stanisława

Reportaże i felietony

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Środa, 14 sierpnia 2013

Z ziemią świętokrzyską przez wiele lat związany był Henryk Sienkiewicz. Mieszkał w Oblęgorku – w dworku, który z okazji 25-lecia pracy literackiej otrzymał na własność od polskiego społeczeństwa. Była to jego letnia rezydencja, do której przyjeżdżał przez dwanaście lat.

Strzelcy wkroczyli do Kielc

Wtorek, 13 sierpnia 2013

Z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszył 6 sierpnia marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu pokonali trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Marsz szlakiem I Kampanii Kadrowej zakończył się 12 sierpnia w Kielcach uroczystościami pod pomnikiem Czynu Legionowego, w których uczestniczyła Karolina Kaczorowska - żona nieżyjącego Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Renbar mosaics - renesans mozaiki

Piątek, 9 sierpnia 2013

Większość realizacji artystycznych grupy Renbar związana jest z mozaiką charakterystyczną dla wczesnochrześcijańskiego okresu raweńskiego. Każdy etap powstawania prac wykonywany jest ręcznie z zastosowaniem antycznych narzędzi. Tessery (kostki) mają wielkość od 0,3 cm do 2 cm, powstały z kamienia naturalnego, gresu porcelanowego, gresu technicznego, cotto, granitu i szkła. Prezentowane prace są wynikiem studium naukowo-artystycznego nad antycznymi technikami tworzenia mozaik.

Budzimy siebie! Budzimy miasto!

Piątek, 19 lipca 2013

„Lato w teatrze” jest ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W program włączył się Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z propozycją wakacyjnych warsztatów teatralnych „Budzimy siebie! Budzimy miasto!”.

Turniej monopoly w Zespole Szkól Ekonomicznych im. O. Langego

Środa, 24 kwietnia 2013

32 gimnazjalistów wzięło udział w finale Wielkiego Turnieju Gry Monopoly, który został zorganizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach. Najlepszym okazał się Mikołaj Plotecki z Gimnazjum numer 1 w Kielcach.

Autorska Szkoła Musicalowa

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013

W Kielcach powstał oddział Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego. Każdy, kogo pasją jest śpiew, taniec i aktorstwo może zostać uczniem szkoły musicalowej.

Największe projekty kulturalne WDK

Poniedziałek, 17 grudnia 2012

Buskie Spotkania z Folklorem, Przegląd Zespołów Kolędniczych, Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych im. Henryka Morysa, Wojewódzkie Święto Muzyki "Cecyliada", koncert "WDK miastu", Międzynarodowe Spotkania Chóralne "Ad Gloriam Dei", Ogólnopolski Taneczny Sabat Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych o Złotą Miotłę Baby-Jagi, Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, Świętokrzyskie Konfrontacje Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych, Festiwal Pieśni Wielkopostnych, Ogólnopolski Konkurs Zespołów Rockowych o Czysty Akord, "Świętokrzyskie - kraina pięknych koni", Świętokrzyski Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski.

65 lat Wojewódzkiego Domu Kultury

Czwartek, 6 grudnia 2012

Wojewódzki Dom Kultury skończył 65 lat. Rozpoczęcie działalności kulturalnej w dawnym budynku Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego datuje się na 1947 rok. Powstał wtedy Dom Kultury Robotniczej. Zbiegło się to z inauguracją pierwszych Świętokrzyskich Dni Kultury, które stały się okazją do prezentacji dorobku artystycznego kieleckich środowisk twórczych. Dwa lata później funkcjonowała już nazwa Wojewódzki Dom Kultury Związków Zawodowych.

Ten, który kochał muzykę

Czwartek, 15 listopada 2012

W 2012 roku mija 20. rocznica śmierci Henryka Morysa, który przez 38 lat, pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach jako instruktor muzyczny oraz kompozytor piosenek dla dzieci. Skomponował około 900 piosenek. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach od 1994 roku odbywa się Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych imienia Henryka Morysa. Kompozytora wspominają jego koledzy i współpracownicy.

Dobra Radziwiłłów w Sichowie

Wtorek, 23 października 2012

Zespół pałacowo-parkowy w Sichowie powstał w 1794 roku i zamieszkany był przez rodzinę Radziwiłłów. Dziś dwór należy do wnuka Zofii i Krzysztofa Radziwiłłów - Stefana Dunina-Wąsowicza.

Spotkanie z Ewą Błaszczyk

9 maja o godz. 17.30 w Poczytalni Na dVoRcu z kielczanami spotka się Ewa Błaszczyk – aktorka...

Otwarty nabór im. Ireny i Tadeusza Byrskich dla duetów twórczych

W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpoczął się otwarty nabór im. Ireny i Tadeusza...

Sylwia Grzeszczak gwiazdą Dni Połańca

Połaniec świętuje dwie ważne rocznice. W tym roku mija 230 lat od ogłoszenia Uniwersału...

Koncert Natalii Kwiatkowskiej

W najbliższą niedzielę w Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach odbędzie się koncert Natalii...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Wybitny skrzypek Mieczysław Jaroński bohaterem kolejnej pocztówki z cyklu "KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani"

Nakładem Poczty Polskiej ukazała się kontynuacja cyklu „KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani”, w...

Majówka na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczyna sezon turystyczny. W długi weekend majowy na zwiedzających...

Urodziny Henryka Sienkiewicza. Piknik w Oblęgorku

W niedzielę, 5 maja, przypada 178 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Oblęgorku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 672 942
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności