Środa, 2 lipca 2008
„...Od wieków istniał w Kielcach szpital św. Trójcy, lecz data jego założenia niewiadoma, nawet Długosz, tak skrzętnie notujący podobne dobroczynne zakłady w diecezji krakowskiej, o szpitalu tym nic nie wspomina...” – tak napisał prawie sto lat temu Rawita Witanowski we fragmencie tekstu, poświęconym kieleckiemu kościołowi św. Trójcy.
Środa, 16 lipca 2008
Pierwszą wiadomość o istnieniu w Kielcach kościoła św. Wojciecha przekazał Jan Długosz, pisząc o założeniu w roku 1171 kieleckiej kolegiaty. Długosz opierał się prawdopodobnie na jakichś, dostępnych wówczas zapiskach, stąd zdaniem profesora Feliksa Kiryka informacje podane przez naszego wielkiego kronikarza w pełni zasługują na wiarę.
Poniedziałek, 23 czerwca 2008
Białogon stał się dzielnicą Kielc dopiero w roku 1966. Do tego czasu był samodzielną osadą, powstałą i rozwiniętą dzięki przemysłowi.
Sobota, 1 stycznia 2011
Stojący przy ulicy Urzędniczej kościół Niepokalanego Serca NMP jest „najmłodszym” drewnianym kościołem w województwie świętokrzyskim - ma niewiele ponad 60 lat. Mimo, iż zbudowano go po wojnie, prezentuje modernistyczną architekturę charakterystyczną dla lat międzywojennych, będąc w Kielcach drugim przykładem drewnianej architektury o tych cechach stylistycznych - pierwszym był zespół dwóch, połączonych ze sobą szkół, stojących przy ul. Warszawskiej.
Środa, 1 grudnia 2010
Kaplicę w Zagórzu, które wówczas nie było jeszcze częścią miasta, tylko odrębną wsią, zbudowano w roku 1865 z inicjatywy księdza Józefa Ćwiklińskiego. Zagórze w tamtym okresie wchodziło w skład kieleckiej parafii katedralnej.
Piątek, 15 marca 2024
W 1619 r. powstało w Kurzelowie (gm. Włoszczowa) Bractwo Literackie św. Anny. Fakt erygowania bractwa z pewnością miał podstawowy wpływ na budowę kaplicy św. Anny, stąd jest ona datowana na 1. połowę XVII stulecia.
Poniedziałek, 11 marca 2024
Jest to dzwonnica typu „obronnego”: kwadratowa w podstawie, z nadwieszoną izbicą, górą otwartą.
Wtorek, 30 listopada 2010
Gdy jedzie się szosą Kielce - Busko, już z daleka widać charakterystyczny cebulasty hełm lisowskiego kościółka, górujący ponad otaczającymi go wysokimi i starymi drzewami. Warto choć na krótko zjechać z drogi i obejrzeć z bliska kościółek, który po pierwsze silnie związany jest z rodem Krasińskich, a oprócz bezspornych wartości historycznych i duchowych, posiada istotne walory estetyczne, a to dzięki swej malowniczości i pięknemu położeniu.
Środa, 24 maja 2023
Dzwonnica stoi w północno-wschodnim narożniku placu kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu.
Środa, 1 grudnia 2010
Obiekt przez ponad sto lat był kaplicą - kościołem parafialnym jest dopiero od lat dwudziestu. Kaplicę w Mójczy zbudowała miejscowa społeczność wraz z sołtysem, Franciszkiem Maickim. Konsekracji dokonał w dniu 20 listopada 1865 roku ksiądz Józef Ćwikliński, kanonik z kieleckiej katedry.