Środa, 17 lutego 2021
W zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach znajduje się bardzo niepozorna i skromna książka o wielkości 13x8 cm, oprawiona w skórę ze złoconymi tłoczeniami na grzbiecie. Wydana została w Londynie w 1584 roku. Egzemplarz, który jest w zbiorach WBP to unikat, jedyny w Polsce i jeden z dwudziestu na świecie.
Wtorek, 16 lutego 2021
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ukazał się "Słownik nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego" prof. dra hab. Marka Ruszkowskiego z UJK, który od wielu lat współpracuje z Portalem Informacji Kulturalnej, gdzie udziela porad językowych.
Środa, 27 stycznia 2021
Zakończył się drugi etap rozbudowy bazy komputerowego katalogu zasobów biblioteki UJK. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do korzystania z 5000 bibliograficznych artykułów z czasopism i opracowań zwartych.
Wtorek, 26 stycznia 2021
Towarzystwo Przyjaciół Kielc wydało książkę zatytułowaną "Herby. Dzielnica za torami".
Poniedziałek, 11 stycznia 2021
Książka ''Obiekty, które zostały biedronkami'' znalazła się w zestawieniu ''Dziesięciu książek, które warto mieć''. Wydana została przez Instytut Dizajnu w Kielcach oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Czwartek, 7 stycznia 2021
Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ukazała się książka pod redakcją Stanisława Cygana "Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo IV". Książka adresowana jest do osób zainteresowanych zagadnieniami językoznawczymi, szczególnie do polonistów.
Czwartek, 31 grudnia 2020
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego opracowało pierwszą i wyjątkową wirtualną mapę obecności Żydów w Kielcach. Znajdziemy tam zdjęcia i opisy m.in. synagogi, cmentarza, księgarni, kina, szpitala, teatru, gimnazjów, getta, pogromu…
Czwartek, 31 grudnia 2020
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w tym roku wydało książkę pt. „Pamięć kieleckich Żydów”, która zawiera czternaście wspomnień, m.in. Janusza Pelca, Ziuty Hartman, Chaima Leichtera, Jerzego Serwetnika.
Wtorek, 22 grudnia 2020
Książka ''Obiekty, które zostały biedronkami'' opowiada o budynkach, które kiedyś był ważnymi punktami na towarzyskiej mapie miast, a w nowej rzeczywistości przeobraziły się w sklepy popularnej sieci. Autorki – Olga Grabiwoda oraz Dominika Janicka nazwały ten proces "birutyzacją" – od pierwszego obiektu, który dał początek pomysłowi – kieleckiej kawiarni Biruta. Do tej pory udało się znaleźć prawie 30 obiektów, które zostały poddane "birutyzacji", a mapa wciąż rośnie.
Niedziela, 20 grudnia 2020
"Baśnie i legendy świętokrzyskie" to cykl słuchowisk nagranych w profesjonalnym studiu WDK ilustrowanych bajkowymi plakatami autorstwa Piotra Waliszewskiego. Wszystkie teksty pochodzą z publikacji WDK "Legendy i podania świętokrzyskie" (pod red. Alicji Trukszyn, wyd. w 2009 r.), będącej pokłosiem wojewódzkiego konkursu literackiego "O złotą głoskę" pn. "Cudze czytacie, a swoje znacie?", ogłoszonego przez WDK w 2005 r.