Piątek, 5 marca 2021
Portret Stefana Żeromskiego, znajdujący się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, jest jednym z trzech wizerunków pisarza autorstwa jego córki Moniki Żeromskiej. Namalowany został na wystawę, poświęconą pamięci twórcy literatury, zorganizowaną w 1950 roku przez Muzeum Świętokrzyskie (obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach). Jak podają opracowania naukowe podobizna pisarza powstała w oparciu o jego fotografię.
Wtorek, 2 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się "Album jubileuszowe Henryka Sienkiewicza".
Środa, 24 lutego 2021
Wszystkie znaki na kartach książek, szczególnie tych zabytkowych, które przeżyły niejedno pokolenie - opowiadają nam swoją historię. Superekslibrisy są najcenniejszymi znakami proweniencyjnymi, które znajdują się w starych drukach. Inne to m.in. podpisy, dedykacje ekslibrisy, czy pieczęcie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach posiada w swoich zbiorach stare druki ze znakami herbowymi wytłoczonymi na okładkach.
Wtorek, 23 lutego 2021
Dziś przypada umowna data publikacji pierwszej drukowanej książki. Biblia Gutenberga została wydrukowana w 1455 roku i jeden jej egzemplarz można oglądać w Polsce.
Poniedziałek, 22 lutego 2021
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach zapraszają na wystawę "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem", którą będzie można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur od 28 lutego do 28 marca 2021 r. Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Środa, 17 lutego 2021
Po bardzo dobrze przyjętej przez czytelników i recenzentów trzytomowej monografii "Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu" Stowarzyszenie Twórcze "Zenit" i Magazynu Kulturalny "Projektor prezentuje kolejną premierę wydawniczą. To pierwsze tak pełne opracowanie dotyczące komiksu i narracji obrazowej w polskiej sztuce dziewiętnastego stulecia zatytułowane: "Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX w." autorstwa Pawła Chmielewskiego.
Środa, 17 lutego 2021
W zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach znajduje się bardzo niepozorna i skromna książka o wielkości 13x8 cm, oprawiona w skórę ze złoconymi tłoczeniami na grzbiecie. Wydana została w Londynie w 1584 roku. Egzemplarz, który jest w zbiorach WBP to unikat, jedyny w Polsce i jeden z dwudziestu na świecie.
Wtorek, 16 lutego 2021
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ukazał się "Słownik nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego" prof. dra hab. Marka Ruszkowskiego z UJK, który od wielu lat współpracuje z Portalem Informacji Kulturalnej, gdzie udziela porad językowych.
Środa, 27 stycznia 2021
Zakończył się drugi etap rozbudowy bazy komputerowego katalogu zasobów biblioteki UJK. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do korzystania z 5000 bibliograficznych artykułów z czasopism i opracowań zwartych.
Wtorek, 26 stycznia 2021
Towarzystwo Przyjaciół Kielc wydało książkę zatytułowaną "Herby. Dzielnica za torami".