W okresie studiów przyjaźnił się z artystami z Teatru Laboratorium "13 Rzędów" Jerzego Grotowskiego, organizował życie kulturalne, redagował pismo studenckie "Nasze Sprawy" (1964–1965), w którym debiutował jako poeta i krytyk literacki. Zanim trafił do Kielc, pracował (m.in.) jako nauczyciel języka polskiego w szkole średniej, był redaktorem w miesięczniku "Opole" (1970) i sekretarzem redakcji w "Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego".
W Kielcach mieszkał przez blisko 50 lat. Przeprowadził się tu w październiku 1972 roku. Pracował w Wydawnictwie i Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Świętokrzyskiej, prowadząc m.in. seminaria z filozofii i kultury współczesnej, jako redaktor w miesięczniku "Przemiany", w Ośrodku Kultury Literackiej, Oddziale Wydawnictwa Łódzkiego i Wydawnictwie "Dom Książki".
Prowadził wiele projektów wydawniczych. W 1979 r. został przyjęty do Związku Literatów Polskich. W 1984 r. został współzałożycielem jego kieleckiego oddziału, którego był prezesem od 1996 r. W latach 1990–1993 współtworzył wraz z radomską pisarką Teresą Opoką Oficynę Wydawniczą "STON". Od 1994 wspólnie z żoną Ireną i synem Pawłem tworzył Oficynę Wydawniczą "STON 2", mającą w swoim dorobku blisko 500 tytułów, głównie z zakresu literatury współczesnej, eseistyki i historii.
Przez całe życie pisał wiersze. Zostały wydane w kilkudziesięciu tomikach. Ostatni – Covidiada – w 2021 r.
Stanisław Nyczaj był laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody Miasta Kielce (2000) i Prezydenta Kielc I stopnia (2010). Został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2014) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2020). Z okazji XVII Światowych Dni Poezji UNESCO otrzymał Złoty Pierścień z Orłem od Klubu Literackiego "Nasza Twórczość" Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie (2017). Był także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998).
Pogrzeb Stanisława Nyczaja odbędzie się w najbliższy czwartek.
Źródła: Kwartalnik Kulturalny "Nowy Napis", internet.