Poniedziałek, 19 kwietnia 2021
W kwietniu mija 120 lat od otwarcia "Wystawy Sienkiewiczowskiej", z której dochód przeznaczono na cele statutowe Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Wydział Wsparć, starając się ciągle o pozyskanie nowych środków na pomoc dla najuboższych mieszkańców miasta, postanowił poprosić autora "Quo vadis" o użyczenie jego dzieł w oryginałach i tłumaczeniach oraz dyplomów, adresów i darów, otrzymanych z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Henryk Sienkiewicz spełnił prośby przedstawicieli Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, a nawet wzbogacił ekspozycję m.in. portretami rodzinnymi i rzeczami osobistymi.
Poniedziałek, 19 kwietnia 2021
W kolekcji Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach niewiele jest starych druków książek, w których znajdują się elementy regionalne. Jedną z nich jest ogromne dzieło Samuela Pufendorfa „Sieben Bücher von denen Thaten Carl Gustavs Königs in Schweden”, w której autor opowiada o rządach Karola X Gustawa króla szwedzkiego w latach 1654 - 1660. To w tej księdze znalazły się ilustracje przedstawiające: Pińczów, Iłżę, Sandomierz, Krzyżtopór, Opoczno, Zawichost.
Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza na dyskusję online wokół książki „Tatuś Wasz jest w Rosji…”, która zawiera listy kieleckich Katyńczyków.
Piątek, 9 kwietnia 2021
Utwory Jana Brzechwy to klasyka literatury dla dzieci. Chyba wszyscy znamy jego wiersze czy utwory prozatorskie, jak cykl baśniowych opowieści o przygodach Pana Kleksa.
Środa, 31 marca 2021
Publikacja ''Dziewczyny na warsztat'' jest już do kupienia online w sklepie Instytutu Dizajnu w Kielcach.
Poniedziałek, 29 marca 2021
Kolejny podcast z serii ,,Powiązani..." Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcony został przybliżeniu szczególnej relacji, jaka połączyła Stefana Żeromskiego z działaczką społeczną Faustyną Morzycką.
Wtorek, 23 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się moneta kolekcjonerska wybita z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego.
Piątek, 19 marca 2021
W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Poezji. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Ideą jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji.
Czwartek, 18 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się egzemplarz krakowskiej gazety "Światowid" z 1925 roku, w której opisany jest pogrzeb Stefana Żeromskiego.
Środa, 17 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku znajduje się niewielki, lecz cenny, zespół korespondencji pisanej do noblisty. Liczy on dwadzieścia listów, dwie karty pocztowe i jeden telegram. Poruszana w nich tematyka często odnosi się do kwestii ważnych z punktu widzenia polskiej historii, kultury i edukacji. Wśród nadawców odnaleźć można znanych literatów, społeczników, naukowców i polityków, a także przyjaciół i członków rodziny pisarza.