Wtorek, 16 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się ciekawa publikacja składająca się z trzynastu oryginalnych ekslibrisów ujętych wspólną, tekturową obwolutą. Wykonane techniką drzeworytu zostały własnoręcznie odbite i sygnowane przez Kazimierza Wiszniewskiego (1894–1960), malarza i grafika mieszkającego przez kilka powojennych lat w Kielcach. Przedmowę do wydawnictwa napisał Tadeusz Leszner (1895–1967), prawnik, kolekcjoner ekslibrisów, bibliolog.
Poniedziałek, 15 marca 2021
"Życie polskie w dawnych wiekach" Władysława Łozińskiego jest monografią historyczną o życiu i obyczajach szlachty polskiej w XVI–XVIII wieku. Książka znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.
Środa, 10 marca 2021
Towarzystwo Kultury Teatralnej we współpracy z domami i ośrodkami kultury już po raz 66. zaprasza recytatorów, śpiewających poezję, monodramistów i "wywodzicieli" z całego kraju do walki o tytuł "najlepszego z najlepszych". W tym roku konkurs organizowany jest pod hasłem "Rok poetów – rok poezji".
Wtorek, 9 marca 2021
W zbiorach kieleckiego Muzeum Narodowego znajduje się rozkład jazdy pociągu wiozącego zwłoki Henryka Sienkiewicza. Jest jednym z dokumentów przypominających o wydarzeniach sprzed 97 lat.
Piątek, 5 marca 2021
Portret Stefana Żeromskiego, znajdujący się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, jest jednym z trzech wizerunków pisarza autorstwa jego córki Moniki Żeromskiej. Namalowany został na wystawę, poświęconą pamięci twórcy literatury, zorganizowaną w 1950 roku przez Muzeum Świętokrzyskie (obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach). Jak podają opracowania naukowe podobizna pisarza powstała w oparciu o jego fotografię.
Wtorek, 2 marca 2021
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się "Album jubileuszowe Henryka Sienkiewicza".
Środa, 24 lutego 2021
Wszystkie znaki na kartach książek, szczególnie tych zabytkowych, które przeżyły niejedno pokolenie - opowiadają nam swoją historię. Superekslibrisy są najcenniejszymi znakami proweniencyjnymi, które znajdują się w starych drukach. Inne to m.in. podpisy, dedykacje ekslibrisy, czy pieczęcie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach posiada w swoich zbiorach stare druki ze znakami herbowymi wytłoczonymi na okładkach.
Wtorek, 23 lutego 2021
Dziś przypada umowna data publikacji pierwszej drukowanej książki. Biblia Gutenberga została wydrukowana w 1455 roku i jeden jej egzemplarz można oglądać w Polsce.
Poniedziałek, 22 lutego 2021
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach zapraszają na wystawę "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem", którą będzie można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur od 28 lutego do 28 marca 2021 r. Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Środa, 17 lutego 2021
Po bardzo dobrze przyjętej przez czytelników i recenzentów trzytomowej monografii "Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu" Stowarzyszenie Twórcze "Zenit" i Magazynu Kulturalny "Projektor prezentuje kolejną premierę wydawniczą. To pierwsze tak pełne opracowanie dotyczące komiksu i narracji obrazowej w polskiej sztuce dziewiętnastego stulecia zatytułowane: "Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX w." autorstwa Pawła Chmielewskiego.