Krzysztof Kamil Baczyński, gdy zginął w 4. dniu powstania warszawskiego, miał zaledwie 23 lata. Był studentem polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, działał w konspiracji – był podchorążym Armii Krajowej, podharcmistrzem Szarych Szeregów. Od 1940 publikował konspiracyjne tomiki wierszy (m.in. pod pseudonimem Jan Bugaj), a także anonimowo w podziemnych antologiach i czasopismach ("Dniu Warszawskim", "Miesięczniku Literackim"). Już za życia cieszył się sporym uznaniem, zwłaszcza starszych twórców – Jerzego Andrzejewskiego czy Jarosława Iwaszkiewicza. Na powojenną recepcję jego wierszy wielki wpływ miała jego legendą biograficzna – Baczyński był modelowym reprezentantem pokolenia Kolumbów. Jego poezja do dzisiaj cieszy się popularnością wśród miłośników literatury i poważaniem badaczy, a sam Baczyński uważany jest za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego.
Koncert Baczyński 100, na który artyści zapraszają do Kieleckiego Centrum Kultury już w najbliższy piątek, to część projektu realizowanego przez kieleckiego kompozytora w ubiegłym roku. Widowisko Baczyński 100 przygotowane z okazji setnej rocznicy urodzin poety Włodek Pawlik zaprezentował w Warszawie 1 sierpnia.
Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zaśpiewają Natalia Wilk – wokalistka i wykładowczyni z Lublina oraz jeden z najbardziej cenionych polskich wokalistów jazzowych Marek Bałata. Towarzyszyć im będą muzycy z kwartetu Włodka Pawlika (fortepian): Łukasz Pawlik (syntezatory), Damian Kostka (bass) i Adam Zagórski (perkusja). Na scenie pojawią się także aktorzy. Wiersze Baczyńskiego recytować będą Grażyna Barszczewska i Jerzy Schejbal.
Włodek Pawlik to kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Za płytę Night in Calisia w 2014 r. otrzymał nagrodę Grammy i jest jedynym polskim laureatem tego wyróżnienia. Urodził się w Kielcach, tu ukończył średnią szkołę muzyczną. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Ma na swoim koncie albumy studyjne i koncertowe. Jest także kompozytorem muzyki filmowej (m.in. do filmów Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza, czy Petera Greenawaya), muzyki do spektakli teatralnych, opery, muzyki baletowej). Zdobył wiele prestiżowych nagród: Fryderyka, Nagrody TVP Kultura, Koryfeusza Muzyki Polskiej.
Źródła: Kieleckie Centrum Kultury, culture.pl