Piosenkopisarz, wokalista, gitarzysta, kryptostendaper, poeta o sercu rockmana – tak sam o sobie pisze.
Zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona. Piosenką Niebo do wynajęcia, która okazała się wielkim przebojem, zdobył serca słuchaczy – nawet tych, którzy mieli dość chłodne podejście do poezji śpiewanej. Debiutancki album Roberta Kasprzyckiego Niebo do wynajęcia był kopalnią przebojów – wiele z nich do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.
Po długiej przerwie, będącej w istocie nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album artysty – Światopodgląd. Jego premiera odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia – tam zresztą, w Radiowej Trójce, usłyszeć można Roberta najczęściej. Później w ręce słuchaczy trafiały kolejno: Piosenki i Nie (2007; zapis koncertu zagranego w studio Polskiego Radia Kraków), Cztery (2014; z kolejnymi przebojami, m.in. Trzymaj się wiatru, kochana, Martin Eden, Jak ocean oraz Rozmarynowa), Gdy późno w noc (2021; autorska próba zmierzenia się z poezją Marszałka Rydza-Śmigłego) i Mała Łazienkowa (2021).
Robert Kasprzycki pisze także teksty dla śpiewających przyjaciół: Janusza Radka, Michała Łanuszki, Marka Dyjaka i dla artystów "Piwnicy Pod Baranami": Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak, czy Ewy Wnuk.
Dotychczas zagrał ponad 1500 koncertów. Słuchacze cenią nie tylko wersje live jego piosenek (które zawsze różnią się nieco od wersji studyjnych), ale też opowieści, anegdoty i nawet żarty, którymi raczy ich artysta.
_______
Koncert Roberta Kasprzyckiego
03.06., godz. 20.00
Pałacyk Zielińskiego, ul. Zamkowa 5, scena letnia – w ogrodzie
Wstęp: 20 zł (do 02.06.), 30 zł w dniu koncertu
_______
Źródła: DŚT. Pałacyk Zielińskiego w Kielcach, kasprzycki.pl