Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach, niewielkiej miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Gimnazjum i liceum ogólnokształcące ukończył w Sandomierzu (maturę zdał w 1951 r.), natomiast studia – filologię polską – w Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (zdobył dyplom w 1956 r.).
Wiesław Myśliwski jest dwukrotnym laureatem najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej – "Nike" (w 1997 r. został uhonorowany za Widnokrąg i w 2007 r. za Traktat o łuskaniu fasoli) i szeregu innych nagród (m.in. Nagrodą Literacką Gdynia, nagrodą TVP Kultura). Uhonorowany został także tytułami doctor honoris causa na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach (2007), Uniwersytecie Opolskim (2009), Uniwersytecie Rzeszowskim (2012) i na Uniwersytecie Jagiellońskim (2022).
Przez całe życie pracował w wydawnictwach (Ludowej Spółdzielni Wydawniczej i kwartalniku "Regiony"). Spod jego pióra wyszło 7 powieści i każda stała się wydarzeniem literackim. Napisał także kilka dramatów (Złodziej, Klucznik, Drzewo i Requiem dla gospodyni) oraz esejów.
7 marca, z okazji 90. urodzin pisarza, ukazał się autoportret pisarza, zatytułowany W środku jesteśmy baśnią (wywiad z Wojciechem Bonowiczem, redaktorem tej książki Seminarium z Myśliwskiego).
Prof. Stanisław Baj, urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1972–1978) pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę. Dominują wśród nich portrety chłopskie, cykl prac poświęconych matce oraz pejzaże, dla których inspiracją są mieszkańcy rodzinnych Dołhobród oraz nadbużańskie krajobrazy. Od lat 80. XX wieku jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz malarstwo portretowe. Jego obrazy zostały przedstawione na okładkach książek Wiesława Myśliwskiego oraz płycie Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego – Living After Life. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich i w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Źródła: WBP w Kielcach | Wyd. ZNAK | culture.pl | onebid.pl | asp.waw.pl