Środa, 24 lutego 2021
W pracowni ceramicznej Instytutu Dizajnu powstaje kolejna limitowana partia kieleckich dzików. Porcelanowe skarbonki trafią do sprzedaży już w marcu. Autorkami projektu są Marta Dachowska oraz Jolanta Szymanowska.
Środa, 3 lutego 2021
Powstanie projektu ''Hej, kubek!'' w Instytucie Dizajnu związane jest m.in. z bieżącą sytuacją epidemiologiczną. Ideą pomysłu było zwrócenie uwagi na to, że nawet niewielkie zmiany związane z projektem mogą przyczynić się do lepszego użytkowania przedmiotu, a tym samym ułatwić utrzymanie higieny.
Piątek, 6 listopada 2020
W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach na ekspozycji "Miasto zabawek" można zobaczyć unikatowy eksponat. Jest to porcelanowy serwis dla lalek z Fabryka Porcelany w Ćmielowie, pochodzący z lat 1950-1959.
Środa, 7 października 2020
Od 23 października w Muzeum Historii Kielc będzie prezentowana wystawa prac Czesława Łagowskiego.
Piątek, 31 lipca 2020
Wczoraj w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyło się otwarcie wystawy upamiętniającej św. Jana Pawła II. Planowana od kilku miesięcy wystawa ze względu na koronawirusa musiała zostać przełożona, jednak w czwartkowy wieczór wreszcie ujrzała światło dzienne.
Piątek, 26 czerwca 2020
Jeśli masz hobby, któremu poświęcasz czas i chciałbyś zainteresować nim innych, albo chcesz pochwalić się własnymi zbiorami, czy kolekcjami to najnowsza akcja Wojewódzkiego Domu Kultury „Hobby – moja pasja” jest właśnie dla Ciebie. Jedna z najnowszych inicjatyw WDK zachęca wszystkich do dzielenia się swoimi pasjami i zainteresowaniami z innymi.
Poniedziałek, 11 maja 2020
Prezentowana na zdjęciach lalka została wyprodukowana w Kaliskiej Fabryce Zabawek w latach 40. XX wieku. Wykonana w całości z celuloidu trafiła do Muzeum Zabawek i Zabawy uszkodzona – brakowało jej lewej nogi. Dzięki zastosowaniu technologii skanu i druku 3D udało się zrekonstruować brakującą kończynę.
Środa, 29 kwietnia 2020
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na cykl dostępny na profilu na Facebooku, przygotowany z myślą o kolekcjonerach i miłośnikach ćmielowskiej porcelany. Pracownicy muzeum opowiadają o historii fabryki, prezentują zdjęcia zabytków z muzealnych zbiorów. Analizują sygnatury i mówią o fałszerstwach. Najcenniejsze przykłady ceramiki ćmielowskiej prezentowane są na ekspozycji stałej w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. MNKi posiada najbogatszą w kraju kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zebrana w układzie chronologicznym, stanowi zespół znakomicie ilustrujący przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początków działalności zakładu po wiek XX.
Wtorek, 28 kwietnia 2020
Dziś przenosimy się na wystawę stałą do Muzeum Dialogu Kultur.
Środa, 15 kwietnia 2020
Muzeum Narodowe w Kielcach posiada najbogatszą w kraju kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zebrana w układzie chronologicznym, stanowi zespół znakomicie ilustrujący przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początków działalności zakładu po wiek XX.
Poniedziałek, 3 lutego 2020
Szklane, przestrzenno-rzeźbiarskie formy prezentowane w Muzeum Dialogu Kultur stanowią skromną, ale interesującą grupę współczesnego szkła artystycznego, pochodzącą ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Kielcach. Dominantą wystawy są prace Henryka Albina Tomaszewskiego, który znacznie przyczynił się do wytyczenia nowych dróg rozwoju polskiego szkła artystycznego. Z jego pracami zostały zestawione obiekty autorstwa Tasiosa Kiriazopoulosa i Jerzego Olszewskiego.
Środa, 23 października 2019
Do 18 listopada br. można zgłaszać prace w Świętokrzyskim Konkursie Sztuki Ludowej. Niewiele ponad tydzień później, 29 listopada o godzinie 17.00 w siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach nastąpi jego rozstrzygnięcie. Artyści mogą przesyłać prace konkursowe wykonane w jednej z czterech technik: rzeźba i płaskorzeźba, ceramika, malarstwo i kowalstwo artystyczne.
Poniedziałek, 8 kwietnia 2019
W niedzielę, 7 kwietnia w sali lustrzanej i holu górnym Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się jubileuszowa X edycja Salonu Rękodzieła Artystycznego. Spotkaniu z pasjonatami rękodzielnictwa jak zwykle przyciągnęło wielu gości, którzy mieli okazję zobaczyć najnowsze propozycje świętokrzyskich rękodzielników oraz zakupić ich wyroby.
Wtorek, 2 kwietnia 2019
"Impresje muzyczne" to tytuł cyklicznej wystawy, na której corocznie prezentowane są prace graficzne uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Różnobarwne kompozycje plastyczne, w większości abstrakcyjne, zainspirowane muzyką powstały na okoliczność Świętokrzyskich Dni Muzyki. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez uczniów klas młodszych. Prace wychowanków „Plastyka” powstały w Roku Kultury Ormiańskiej. Uczniowie poznawali kulturę i sztukę Ormian, a następnie realizowali plastyczne zadania zainspirowane różnymi wątkami tej kultury. Tak powstały prace rzeźbiarskie (m.in. chaczkar, orzeł zrywający się do lotu symbolizujący zwycięstwo legendarnego Haika), tkackie, ceramiczne, malarskie. Często wykorzystywanym motywem były ornamenty i litery z alfabetu ormiańskiego z bogatych i cennych manuskryptów.
Poniedziałek, 16 lipca 2018
W Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach Siraj Saxena (Indie) i Maria Polakowska-Prokopiak zaprezentują swoją twórczość z zakresu malarstwa oraz obiekty i ceramikę.
Poniedziałek, 9 lipca 2018
"Imię różu" - taki tytuł nosi nowa wystawa, którą przygotowuje pracownia ceramiki Instytutu Dizajnu.
Środa, 25 kwietnia 2018
W miniony weekend w Targach Kielce odbyły się po raz kolejny Międzynarodowe Targi Rzemiosła Artystycznego – Rękodzieło, w których udział wzięli wystawcy z kraju i zagranicy. Współorganizatorem wydarzenia był podobnie, jak przy ostatniej imprezie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Poniedziałek, 26 marca 2018
W ostatnią sobotę, 24 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się szósta edycja Salonu Rękodzieła Artystycznego. W imprezie po raz pierwszy swoją twórczość zaprezentowała osoba z dysfunkcją słuchu. Pani Adela Mazur mimo swojej niepełnosprawności postanowiła pokazać światu swoje zdolności manualne w postaci ręcznie wykonanych haftów oraz symboli zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Poniedziałek, 19 lutego 2018
W minioną sobotę, 17 lutego już po raz piąty w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się Salon Rękodzieła Artystycznego. Impreza, mimo trwających w województwie świętokrzyskim ferii zimowych, zgromadziła blisko trzydziestu wystawców i liczną grupę zwiedzających. Po raz pierwszy w odbywającym się od ponad roku wydarzeniu, organizatorzy przygotowali konkurs dla zwiedzających, w którym do wygrania były rękodzieła lokalnych wystawców.
Czwartek, 26 października 2017
W skład grupy „OŚcienia” wchodzi sześciu artystów, których połączyła pasja i potrzeba uprawiania sztuki. Mimo reprezentowania różnych postaw twórczych i sposobów postrzegania świata Artyści wzbogacają kolejne projekty pracami zaprzyjaźnionych twórców, których zapraszają do współpracy. Na czas wystawy w Galerii Uniwersyteckiej UJK w Kielcach tę rolę pełni Marek Osman, zarazem koordynator kieleckiego przedsięwzięcia.