Poniedziałek, 4 kwietnia 2022
Tegoroczny Festiwal Wielkopostny został rozstrzygnięty w ubiegłą niedzielę, 3 kwietnia. Tego dnia w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Daleszycach odbył sie koncert finałowy połączony z ogłoszeniem wyników. Laureaci festiwalu zostali wyłonieni podczas dwóch przesłuchań konkursowych – w Stąporkowie i Pińczowie. Organizatorem festiwalu był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Czwartek, 22 grudnia 2011
Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego - Kielce - szumiały stare drzewa, a w gęstwinie kryły się dzikie zwierzęta. Tu na grubego zwierza polował Mieszko - syn Bolesława Śmiałego i jak głosi legenda, księciu przypisuje się powstanie grodu - obecnych Kielc.
Piątek, 13 sierpnia 2010
Janusz Główczyński zajmuje się kowalstwem artystycznym. Wykonuje przyborniki kominkowe, świeczniki, żyrandole, kinkiety oraz inne wyroby dekoracyjne. Działa również w Stowarzyszeniu Historycznym ,,HAKOWNICA" oraz prowadzi warsztaty dla uczniów szkół podstawowych. W wolnych chwilach pisze wiersze.
Wtorek, 20 kwietnia 2010
Poetka ludowa Marianna Kłosowska urodziła się w okresie międzywojennym w rolniczej rodzinie Moćków z Tumlina Wykienia. W latach okupacji pobierała nauki poza szkołą. Po wojnie wyjechała do pracy w tkalni do Walimia, dolnośląskiej miejscowości znanej z poniemieckich sztolni w Górach Sowich. Po powrocie do rodzinnej wsi podjęła pracę społeczną w organizacjach rolniczych, sportowych oraz zespole artystycznym powstałym z uzdolnionej młodzieży Zagnańska i Tumlina.
Czwartek, 18 marca 2010
Prostota środków poetyckich, gwara i potoczny język podkieleckiej wsi, czynią z wierszy Stefanii Pyczek relikt odchodzącego świata. Gust artystyczny autorki tworzyły święte obrazki, zasłyszane ludowe śpiewki i proste szkolne wierszyki.
Środa, 24 lutego 2010
Wiersze poetki z Wilkowa przedstawiają świat niezwykle plastycznie, co świadczy o umiejętności obserwacji piękna okolic, w których żyje i tworzy. Źródło natchnienia stanowi dla niej przyroda.
Piątek, 19 lutego 2010
Katarzyna Zaborowska zaczęła układać wiersze w wieku piętnastu lat. Nikt ich wówczas nie zapisywał, w pamięci zostały jedynie fragmenty wierszy z dzieciństwa. Do literatury poetka przeszła dzięki poszukiwaniom gwaroznawczym doc. dr Wandy Pomianowskiej, która zapisała i pomogła upowszechnić wiersze Kaśki spod Łysicy.
Wtorek, 9 lutego 2010
Ludowa poetka Cecylia Korban od lat w swej twórczości umiejętnie wykorzystuje gwarę dziadków. W jej rodzinie tradycje kulturowe świętokrzyskiej wsi pielęgnuje się od zawsze.
Poniedziałek, 18 stycznia 2010
W styczniu 2010 r. ukazała się książka Władysława Kuncewicza zawierająca 420 melodii ludowych ziemi świętokrzyskiej z repertuaru folklorystycznych zespołów i kapel. Wydawnictwo jest tym cenniejsze, iż zawiera zarówno zapis nutowy, jak i tekstowy utworów ludowych.
Środa, 25 marca 2009
Wiersze ludowe oraz poezja inspirowana kulturą chłopską