Wtorek, 29 września 2015
Znaki informacyjne - wyrażające ustalenia organizacji ruchu w postaci wskazania danych informacji na ruchu drogowym lub pieszym (w znakach od D-6 do D-6b).
Wtorek, 29 września 2015
Znaki kierunku i miejscowości - wyrażają ustalenia organizacji ruchu w postaci drogowskazów wskazujących kierunek gdzie jest dana miejscowość, dzielnica, miejsca publiczne, atrakcje turystyczne i inne miejsca do których można się zorientować, ale głownie prowadzą do innych miast.
Wtorek, 29 września 2015
Dodatkowe znaki przed przejazdami kolejowymi.
Piątek, 25 września 2015
Trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona jest specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
Piątek, 25 września 2015
Tabliczki do znaków drogowych - takie mini dodatkowe znaki, które mogą być pod danymi znakami wyrażające ustalenia organizacji ruchu w postaci wskazania w określonych zasadach co wskazuje dla danego znaku lub dla określonych pojazdów.
Piątek, 25 września 2015
Znaki poziome są umieszczone na nawierzchni. Mogą nimi być: linie ciągłe lub przerywane, pojedyncze lub podwójne, strzałki, napisy, symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc na drodze. Znaki drogowe poziome są barwy białe lub żółte. Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej.
Piątek, 25 września 2015
Drogowe sygnały świetlne w Polsce mają takie samo znaczenie jak w innych krajach. Czerwone światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Światło żółte zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że zatrzymanie pojazdu wymagałoby gwałtownego hamowania. Zielone światło oznacza zezwolenie na wjazd (pod warunkiem, że za skrzyżowaniem jest miejsce na kontynuowanie jazdy.) Wyróżniamy pięć rodzajów sygnalizatorów.
Piątek, 25 września 2015
Zgodnie z hierarchią ważności na skrzyżowaniu to policjant jest najważniejszą osobą na min. Wszyscy kierujący są zobowiązani do wykonywania poleceń wydawanych przez policjanta lub inną osobę uprawnioną do kierowania ruchem. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz prawo o ruchu drogowym.
Wtorek, 17 lutego 2015
Zawsze poproś o pomoc kogoś DOROSŁEGO. Jeśli przy wypadku nie jesteś potrzebny to JEDŹ DALEJ, nie utrudniaj ruchu w miejscu wypadku. Z A P A M I Ę T A J ! ! ! 112 telefon alarmowy 9 9 7 policja 9 9 8 straż pożarna 9 9 9 pogotowie ratunkowe
Wtorek, 17 lutego 2015
Udzielając pomocy, staraj się unikać kontaktu z krwią poszkodowanego używając gumowych rękawiczek.
Wtorek, 17 lutego 2015
Najprostszym sposobem unieruchomienia złamanych kończyn jest przytwierdzenie jednej nogi do drugiej za pomocą bandaży albo pasków, a w przypadku rąk - przytwierdzenie ręki do klatki piersiowej i owinięcie np.; bandażem. Należy unieruchomić dwa sąsiednie stawy.
Wtorek, 17 lutego 2015
Omdlenia mogą poprzedzać zawroty głowy, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, nudności, wymioty. Jeżeli poszkodowany zemdlał, to zazwyczaj wystarczy podnieść kończyny zemdlonego, po czym - już po odzyskaniu przytomności należy mu zapewnić dużo świeżego powietrza w zacienionym miejscu. Jeśli omdlenie nie ustępuje w ciągu 5 minut, wezwij Pogotowie Ratunkowe.
Wtorek, 17 lutego 2015
Na dwustronnym kartonowym blankiecie barwy różowej, znajduje się fotografia i dane osobowe posiadacza karty, która może być jednocześnie kartą rowerową i motorowerową. Uprawnienie do kierowania rowerem lub motorowerem oznacza się okrągłą pieczęcią szkoły. Każdy blankiet ma nadruk o innym numerze oraz serię. Poza tym wpisuje się kolejny numer karty nadany w danej szkole. Kartę podpisuje i pieczętuje dyrektor szkoły. Uczeń kierujący rowerem lub motorowerem jest obowiązany mieć przy sobie kartę i okazywać ją na żądanie uprawnionego organu.