Niedziela, 19 stycznia 2025 - Erwiny, Henryka, Mariusza

Muzea

Zamek w Chęcinach z rekordem odwiedzających

Środa, 2 października 2019

Schyłek sezonu turystycznego skłania do pierwszych podsumowań. Prawdziwe oblężenie przeżywał w tym roku Zamek Królewski w Chęcinach. Od stycznia do końca września 2019 roku odrestaurowaną warownię odwiedziło prawie 200 tysięcy turystów. Rekordowe były dwa miesiące – maj i sierpień (ok. 45 tys. odwiedzających miesięcznie). Wpływ na to miały z pewnością długie weekendy w tych miesiącach, na które przygotowano specjalne pakiety atrakcji..

Nowa atrakcja chęcińskiego zamku

Poniedziałek, 16 września 2019

Zamek w Chęcinach ma nową atrakcję. Po utworzeniu lapidarium z kamiennymi fragmentami zamku, doposażeniu skarbca, wprowadzeniu licznych gier i zabaw, w tym cieszącym się wielką popularnością kołem fortuny i bijącym rekordy ciekawości wśród turystów fotelem czarownicy i krzesłem inkwizytora, tym razem na dziedzińcu górnym stanął najprawdziwszy wóz taborowy.

PIERWSZY TYSIĄC ZWIEDZAJĄCYCH NA ZAMKU W CHĘCINACH

Wtorek, 19 lutego 2019

Mimo kalendarzowej zimy, ciepły ( jak na luty) i słoneczny weekend, ściągnął pierwszych tegorocznych turystów do ruin chęcińskiego zamku. Ponad tysiąc osób, głównie rodzin z dziećmi, tylko jednego dnia, to świetny prognostyk przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego

Poniedziałek, 4 maja 2015

Zapraszamy do Miedzianki, gdzie w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego poznamy tradycję górnictwa i hutnictwa regionu chęcińskiego.

Muzeum im. Orła Białego

Piątek, 20 marca 2015

Jedna z największych w Polsce plenerowych ekspozycji sprzętu bojowego.

Wirtualne Muzeum Ziemi Zawichojskiej

Wtorek, 16 września 2014

Strona internetowa Wirtualnego Muzeum Ziemi Zawichojskiej jest już aktywna. Zapraszamy do przeglądania, komentowania oraz wspólnego rozbudowywania zbiorów.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku

Czwartek, 16 stycznia 2014

W murach dawnej synagogi w Chmielniku, obecnie odrestaurowanej, z zachowaniem historycznych rozwiązań, powstało muzeum, w którym po obejrzeniu eksponatów i judaików, możemy udać się na wycieczkę po przedwojennych uliczkach Chmielnika, gdzie od stuleci żyli Polacy i Żydzi.

Muzeum Dialogu Kultur

Poniedziałek, 10 września 2012

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach to najmłodszy oddział kieleckiego Muzeum Narodowego. Jest to pierwsze w Kielcach muzeum, które nie posiada eksponatów.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Piątek, 3 lutego 2012

Obiekt powstał w 1794 roku, kiedy to kasztelan Jacek Jezierski spiętrzył wody rzeki Czarnej tworząc staw o powierzchni 16 ha i wybudował w Maleńcu m.in. drutarnię i fryszernię. O ważności i wielkości zakładu niech świadczy fakt wizyty króla Stanisława Augusta w 1787 roku w drodze na Ukrainę.

Historia miasta Kielce

Niedziela, 10 stycznia 2010

Kielce wywodzą się z małej osady w puszczy świętokrzyskiej. Nazwa miejscowości może być związana z kłami dzika - kielcami”, Celtami zwanymi inaczej Keltami lub terminem „klec” oznaczającym pierwotną lepiankę.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Wtorek, 1 lipca 2008

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zostało założone w 1964 r., w 100. lecie urodzin Stefana Żeromskiego. Twórczynią muzeum była kustosz Aleksandra Dobrowolska, inicjatorka zakładania muzeów biograficzno-literackich w regionie świętokrzyskim .

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Wtorek, 29 kwietnia 2008

Historia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu sięga okresu międzywojnia. Dnia 5 maja 1921 r. przy sandomierskim oddziale PTK uroczyście otwarto Muzeum Ziemi Sandomierskiej. Po wojnie, w 1956 r., Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Muzeum w Sandomierzu z siedzibą w Kamienicy Oleśnickich, które w 1976 r. w nowo utworzonym województwie tarnobrzeskim zostało przekształcono w Muzeum Okręgowe.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wtorek, 29 kwietnia 2008

Kompleks prehistorycznych kopalń w Krzemionkach, koło Ostrowca Świętokrzyskiego należy do największych obiektów tego typu w Europie. Jego wyjątkowe znaczenie wynika z doskonale zachowanego krajobrazu nakopalnianego oraz architektury podziemi. Kopalnie te zostały odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza i były badane przez wielu archeologów.

Geneza Muzeum Historii Kielc

Niedziela, 13 kwietnia 2008

Muzeum Historii Kielc powstało we wrześniu 2006 roku. Miesiąc później instytucja otrzymała swoją siedzibę w wyremontowanej XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Św. Leonarda 4, która była wybudowana na placu zakupionym w 1843 r. przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie. W Muzeum Historii Kielc możemy prześledzić dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Wiele z eksponatów zgromadzonych w placówce to dary mieszkańców Kielc.

Muzeum Geologiczne w Kielcach

Piątek, 4 kwietnia 2008

Muzeum Geologiczne w Kielcach posiada w swoich zbiorach około dwunastu tysięcy eksponatów. Możemy w nim prześledzić sześćset milionów lat historii Gór Świętokrzyskich.

Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach

Poniedziałek, 31 marca 2008

Mikołaj Rej nazywany ojcem literatury polskiej spędził życie po ślubie w miejscowości Nagłowice w powiecie jędrzejowskim. Dzisiaj mieści się tu muzeum biograficzne twórcy, a w parku okalającym zachowały się sędziwe dęby, które prawdopodobnie posadził sam poeta.

Muzeum Narodowe w Kielcach

Piątek, 29 lutego 2008

Siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach jest Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to jedna z najwspanialszych i zarazem najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. Znajdziemy tu wspaniałe wnętrza z XVII i XVIII wieku.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Piątek, 22 lutego 2008

Największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Istnieje od 1979 roku. W XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych na prawie 700 metrach powierzchni wystawienniczej zwiedzającym prezentujemy kilka tysięcy eksponatów, m.in. zabawki historyczne (porcelanowe lalki i wiekowe misie, mebelki i serwisy dla lalek, drewniane jo-jo, ołowiane żołnierzyki, kamienne klocki, koniki bujane, latarnie magiczne i projektory), ludowe (wozy i bryczki, gliniane i drewniane ptaszki, klepaki i karuzelki, figurki).

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na „Barwy romantyzmu”

W najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można posłuchać koncertu symfonicznego...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

„Koncert Karnawałowy z Gwiazdą” w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego zaprasza na „Koncert Karnawałowy z Gwiazdą”, który...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 331 397
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności