Anna Biskup najlepiej wie, w jaki sposób okrągłe kropeczki kłopotów codziennego życia przekształcić w pełen tajemnic, bajecznie kolorowy wszechświat mandali. Ta drobna, skromna, energiczna blondynka potrafi uchwycić wir istnienia w harmonijne ramy kwadratu blejtramu i doskonałą przestrzeń koła. Jej białe i czarne tła mandali z odwiecznym tańcem różnobarwnych punktów przekazują prawdę o tym, że w poukładanym świecie wszystko się może zdarzyć.
Zanurz się wraz z Nią w niesamowite morze mozaikowych kropli usuwających pył powszedniości...
Wstęp wolny.
_______
Pierwsze mandale zostały wykonane w Indiach. To harmonijne połączenie kwadratu i koła często jest traktowane jako symbol ludzkiego życia. Człowiek jest tu środkiem świata, który go otacza. To także koło życia oraz symbol doskonałości i pełnej harmonii.
Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.
W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapauetyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.
_______
Źródła: Muzeum Historii Kielc | mandale.info