Piątek, 18 lutego 2022
19 lutego w godz. 10.00–11.30 i 12.30–14.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach odbędą się zajęcia z budowy zabawek zręcznościowych.
Środa, 16 lutego 2022
21 lutego o godz. 14.00 w Dworku Laszczyków w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy "Obraz codzienności, codzienność w obrazie. Fragmenty z życia na wsi w sztuce ludowej" autorstwa Łukasza Wołczyka.
Piątek, 11 lutego 2022
13 lutego o godz. 12.00 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będzie można wysłuchać wykładu o ciekawej historii rodziny Minterów. Ich Fabryka Odlewów Metalowych i Lakierowanych, założona w 1828 r., zyskała rangę największej w Królestwie Polskim wytwórni metalowej galanterii użytkowej i artystycznej.
Piątek, 11 lutego 2022
Wystawa "Ofenkachel – kafel do pieca", której otwarcie zaplanowane jest na 1 marca, będzie w sposób przekrojowy prezentować różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach.
Środa, 9 lutego 2022
W najbliższą niedzielę – 13 lutego o godz. 10.00 i 12.00 – Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na warsztaty plastyczne. Uczestnicy zajęć będą wykonywać kolorowe wariacje z użyciem barwników i papieru w kreatywnej przestrzeni tekturowego miasteczka.
Poniedziałek, 7 lutego 2022
12 lutego 2022 roku o godz.11 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" odbędą się walentynkowe zajęcia z cyklu "Sobota w muzeum", zatytułowane "O miłości w świecie przyrody".
Czwartek, 13 stycznia 2022
13 stycznia o godzinie 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur odbędzie się kolejne spotkanie pod hasłem "Czwartki z Dialogiem". Tym razem wykład wygłosi dr Joanna Lendzion, pedagog z Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Środa, 12 stycznia 2022
W czasie ferii, w dniach 17–21 stycznia i 24–28 stycznia, w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Środa, 12 stycznia 2022
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zdobyło nagrodę w prestiżowym Konkursie Property Design Awards, który towarzyszy największemu w tej części Europy wydarzeniu świata architektury wnętrz i wzornictwa oraz nieruchomości – 4 Design Days 2022.
Środa, 5 stycznia 2022
Tkanina od wieków była symbolem statusu społecznego. Cenne, orientalne materie nabywali zarówno władcy, jak i dostojnicy dworscy i kościelni dawnej Rzeczypospolitej. W efekcie wiele zabytkowych już dzisiaj szat liturgicznych wykonanych zostało z tkanin, które szlakami handlowymi docierały nad Wisłę z krajów Bliskiego i Dalekiego Wchodu. Skąd dokładnie pochodziły owe tkaniny? Jak je wytwarzano? Tego będzie można dowiedzieć się na kolejnym spotkaniu w Muzeum Historii Kielc, w czasie prelekcji "Wędrujące tkaniny". Ich niezwykła historia to opowieść o kulturze Wschodu i Zachodu łączącej się w jednym przedmiocie.
Środa, 21 kwietnia 2021
W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie KRZEMIONKI trwają prace przy nowej wystawie stałej. Pokaże ona funkcjonowanie neolitycznych kopalń i czasy, w których żyli i pracowali ich twórcy. Będą multimedia, ścieżki edukacyjne dla dzieci, a całość ma być dostępna również dla osób niedosłyszących i niedowidzących.
Środa, 17 marca 2021
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przypomina wydarzenie sprzed 212 lat, kiedy to 17 marca 1809 roku król pruski Fryderyk Wilhelm III wydał rozkaz zniszczenia i przetopienia polskich insygniów królewskich. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety, a kamienie szlachetne i inne przedmioty wykonane z drogocennych kruszców sprzedano.
Czwartek, 11 lutego 2021
Wystawa „Instytucje kultury nadzorowane przez Departament Dziedzictwa Kulturowego” (stan na 2020 rok) prezentowana jest w przestrzeni Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została ona przygotowana przez Biuro Programu Niepodległa z inicjatywy i we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.
Środa, 3 lutego 2021
Na stronie facebookowej Zamku Krzyżtopór można obejrzeć premierowy odcinek filmu z serii #Świętokrzyskiezaprasza.
Piątek, 4 grudnia 2020
Krzemionki to część Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które oficjalnie funkcjonuje od 54 lat. Na facebookowej stronie Rezerwatu Krzemionki możemy przeczytać o historii powstania placówki.
Wtorek, 17 listopada 2020
O roli Kazimierza Wielkiego dla rozwoju Chęcin można przeczytać na stronie internetowej Zamku Królewskiego.
Środa, 4 listopada 2020
Strona internetowa chęcińskiego zamku przypomina, że warownia swego czasu funkcjonowała jako więzienie stanu. Przetrzymywani tu byli m.in. brat przyrodni Władysława Jagiełły Andrzej Wingold, zwany Garbatym, który spiskował przeciwko władcy z Wielkim Księstwem Moskiewskim.
Poniedziałek, 2 listopada 2020
Przy okazji obchodzonych wczoraj Wszystkich Świętych, Zamek Królewski w Chęcinach przypomina na swojej stronie internetowej o mało znanych świętych związanych z historią twierdzy.
Piątek, 30 października 2020
W ramach projektu „Zamek Królewski w Sandomierzu – inspirujący element Pomnika Historii” powstał drugi, uzupełniający film promocyjny, ukazujący szerszy aspekt Sandomierza jako Pomnika Historii. Przedstawia bogactwo zabytkowej tkanki miasta oraz przepiękne sandomierskie krajobrazy.
Wtorek, 20 października 2020
Na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej dostępny jest już spacer wirtualny po obiektach Parku Etnograficznego w Tokarni.